Welke effecten heeft een open basisregistratie top Open data is in, zowel in Nederland als in veel andere landen in de wereld. Na jaren van terughoudend beleid stimuleren veel overheden het breed en tegen geen ofzeer beperkte voorwaarden beschikbaarstellen van data. De verwachting is dat dit de economie stimuleert en de innovatie bevordert. Maar is dat zo? Er is wereldwijd nog weinig empirisch onderzoekgedaan naar de effecten van open data. De afgelopen twee jaar hebben we geprobeerd deze effecten, voor de per 1 januari 2012 als open data beschikbaar gestelde basisregistratie topografie (BRT), te onderzoeken. Het open stellen van de topografische data door het Kadaster De maatschappij Het Kadaster Geo-Info I 2015-1 38 Door Arnold Bregt, Lucasz Grus en Dick Eertink Aanpak onderzoek Om de gestelde onderzoeksvraag - wat zijn de effecten van een open basisregistratie topo grafie? - te kunnen beantwoorden is allereerst een aanscherping van het begrip effect nodig. Wat wordt hier precies mee bedoeld? Tijdens een workshop met experts zijn de effecten geconcre tiseerd in de volgende drie doelen: Doel 1: Het bepalen van het gebruik (en impact) van topografische data van het Kadaster in de maatschappij (externe effecten); Doel 2: Het bepalen van de interactie tussen het Kadasteren de maatschappijop het gebied van topografische data (relatie effecten); Doel 3: Het bepalen van de effecten binnen het Kadaster (interne effecten). Deze doelen zijn binnen hetonderzoekafzon- derlijkonderzocht, maar hangen uiteraard wel samen. In figuur i is de samenhang schema tisch weergegeven. Voor het meten van de doelen zijn vervolgens indicatoren ontwikkeld. Indicatoren zijn meet bare variabelen die zicht geven op een aspect van het geformuleerde doel. Per doel zijn er meerdere indicatoren geformuleerd die samen een zo goed mogelijk beeld geven. Voor de externe effecten zijn dat bijvoorbeeld: het aantal en type van open BRT-gebruikers, aard van het gebruik per type gebruiker en aantal bestede dagen aan verwerken van BRT-gegevens. Voor meer informatie over de indicatoren, de wijze van meten en de resultaten, zie Bregt et al. (2014) [1]. In heteerste kwartaal van 2013, een jaar na openstellen van de BRT, is o.a. door middel van een enguête onder gebruikers en interviews met betrokken kadastermedewerkers een eerste meting uitgevoerd (zie Bregt et al., 2013 [2]). In het eerste kwartaal van 2014 is de meting herhaald. In 2014 is ookeen eerste schatting van de econo mische effecten gemaakt. Om het effect van het open beschikbaar stellen te kunnen bepalen is ookeen "nul-meting" uitgevoerd. De nul-meting betreft de waarde van de indicatoren voor het openstellen van de BRT. Op basis van informatie van het Kadaster is de uitgangswaarde voor de indicatoren zo goed mogelijk bepaald. Wat zijn de resultaten na twee keer meten? Externe effecten Het eerste effect dat opvalt is de toename en verschuiving in type BRT-gebruikers. Hetaan- Relaties Figuun- Raamwerkvoorbepalen effecten van open topografische data.

Geo-Info | 2015 | | pagina 40