42 Geo-Info I 2015-1 --."ij tekeningen steeds lastigerwerd,vooral om dat de bouwwerken steeds complexer werden door bijvoorbeeld de steeds verdergaande toe passing van installaties in bouwwerken. Daar naast kenmerkt de bouw zich door specialisatie en het uitbesteden van deze specialisaties aan gecontracteerde bedrijven, en is voorzien dat dit de komende jaren verderzal toenemen [Connect&Construct, 2014]. Het aantal partijen dat samenwerkt, neemt hierdoor significant toe. Deze situatie geeft kans op fouten, en dat zal zonder ingrijpen verder toenemen. Volgens verschillende onderzoeken zijn com municatiefouten in de bouw in belangrijke mate verantwoordelijk voor faalkosten in de bouw. Faalkosten die zelfs volgens de meer voorzichtige schattingen al tien procent van de totale bouwkosten zijn [USP, 2010]. De implementatie van bijvoorbeeld CAD veranderde weliswaar de wijze waarop de tekeningen en documenten werden gemaakt, maar het veranderde niet de wijze waarop met de informatie (tekeningen en documenten) werd gewerkt. Het betrofeen zogenaamde sustaining technology; het ging om een incre mented verbetering waarbijde werkwijze niet fundamenteel werd veranderd. Dit staat in groot contrast met bijvoorbeeld de ontwikkelingen in de geo-sector in de afgelo pen decennia. De implementatie van bijvoor beeld GIS heeft in deze sector veel veranderd. De toepassing van objectgeoriënteerde geo- bestanden met gekoppelde data heeft voor een nieuwe takvan sport gezorgd. Er konden snel en goedkoop met beperkte middelen de meest uiteenlopende analyses worden gemaaktop basis van geo-data.Tel daarbijop de verandering van de wijze waarop deze data nu ingewonnen kan worden. Waarom is deze manier van werken nog niet eerderdoorgedrongen in de bouwsector? Dit lijkt vreemd, want met name de ontwerp en bouwfasen zijn enorm dynamisch en ook de problematiek is vaak3Ü gerelateerd. Hier spelen echter ook organisatorische aspec ten [Adriaanse, 20i4en Connect&Construct, 2014]. De bouw is op drie manieren enorm versnipperd, waardoor investeringen in de informatieoverdracht maar moeilijk van de grond komen: 1. De levenscyclus van bouwwerken is opge knipt en wordt aan verschillende partijen gegund; 2. De keten die betrokken is in een bepaalde fase, is opgeknipt in stukjes die bijvoor beeld over hoofdaannemers en vele onderaannemers worden verdeeld; 3. De samenwerkingsvormen die dit oplevert zijn veelal tijdelijk en opportunistisch van aard. Figuur 2 - De bouwsector is als een archipel die is opgedeeld in vele eilanden; de steeds geavanceerdere ICT kan een belangrijke brugfunctie vervullen tussen de verschillende eilanden [Adriaanse, 2014]. Naast deze fragmentatie ontbreekt het in de bouwsectoraan dominante marktpartijen. 99,9% van alle bouwbedrijven zijn midden- en kleinbedrijven die 80% van de totale omzet vertegenwoordigen. Een aantal grote bedrij ven spelen een belangrijke rol, maar hebben afzonderlijk relatiefgezien een te beperkt deel van de markt in handen om domi nant veranderingen afte kunnen dwingen (Connect&Construct, 2014]. Oftewel, een las tige uitgangssituatie voorgrote veranderingen die de gehele sector gezamenlijk, integraal moet doormaken. In andere sectoren, zoals de scheeps- en vliegtuigbouw, is BIM al veel meer gemeengoed. We zien de laatstejaren dat steeds meer bedrijven BIM implementeren. Maar steeds kleinschalig en gericht op de eigen microkosmos. Dit leidt binnen die organisaties reeds totgrote procesveran deringen. Nu zien we een versnelling en de gewenste sectoroverstijgende aanpak. Vooral doordat grote publieke opdrachtge vers BIM voorschrijven en zich samen met brancheverenigingen hebben verenigd in de BouwinformatieRaad (BIR). Deze sector overstijgende implementatie maakt dat BIM een enorme invloed zal hebben: Verbetering van de efficiëntie door delen van informatie; Hogere kwaliteit van het ontwerp door coördinatie en een effectiever gebruikvan analyses; Lagere kosten door een nauwkeuriger ont werp, minderdubbelwerken een betere coördinatie; Reductie van transactiekosten, zoals die voor de uitwisseling van informatie tussen aannemers en beheerders; Een open en transparante informatie uitwisselingen tussen opdrachtgevers en stakeholders; BIM staataan het begin van zijn ontwikkeling en werd in eerste instantie gezien als techni sche uitdaging. Het is aannemelijk dat deze werkwijze nieuwe, onvoorziene mogelijkhe den laatontstaan. Werkwijzen, rollen en busi ness modellen zullen wijzigen en de imple mentatie ervan vraagt een cultuurverandering naar meer transparantie en samenwerking. Daarom wordt BIM gezien als een disruptive technology, een ontwrichtende vernieuwing die een grote impact zal hebben op de sector. Vergelijk het met de impact van digitalisering op bijvoorbeeld de muziekindustrie ofde reisbranche, ofde invloed van de genoemde invoering van GIS in de geo-sector. Toepassingen van BIM Zoals beschreven in de inleiding, zijn er veel verschillende perspectieven op wat BIM nu eigenlijk is. Dit is gerelateerd aan de rol en verantwoordelijkheden van de betreffende actor. Een ontwerper gebruikt BIM om sneller en leuker een kwalitatiefontwerp te maken en met deze informatie snel analyses te kunnen doen. Een projectmanagerwil de verschil lende modellen coördineren om te komen tot een passend, foutloos integraal ontwerp. Een opdrachtgever kan vervolgens weergeïnteres- seerd zijn om informatie gestructureerd te ontvangen van de opdrachtgever om zo zijn beheersysteem up to date te houden. Uiteindelijk zal elke gebruiker focussen op dat stuk van BIM wat zijn belang dient. Het gaat echter niet alleen om deze individuele voor delen. Het gaat om de som van de voordelen. Een huurder van een bouwwerkzal niet betrokken zijn geweest bij het initiële ontwerp, maar kan deze informatie wel gebruiken om het functioneren van het gebouw te optima liseren. De BIR ontwikkelt momenteel een kennis- kaart met daarin de toepassingen van BIM,

Geo-Info | 2015 | | pagina 44