Waar lopen we het liefst in Nederland? OPEN kaart Eric Fisher maakte met de data van RunKeepereen overzichtkaart waarop wereldwijd 1,5 miljoen loop-, wandel- en fietsroutes te zien zijn: www.mapbox.com/blog/ runkeeper-million-routes/. Is deze lijnenkaart origineel of bijzonder? Eerder maakte Fisher een kunstige, nuttige puntenkaart van Flickr fotolocaties: Locals and Tourists? (www.mapbox.com/labs/twitter- gnip/locals/), die Open Kaart eerder besprak (Geo-lnfo 2011-2). 46 Geo-Info I 2015-1 Winifred Broeder (zelfstandig kartograaf): Mooie kaart, samengesteld uit gedepersonaliseerde trajecten - de eerste en laatste tweehonderd meter zijn van de routes afgehaald - van fietsers en lopers metde RunKeeper-app. Hetgebruikvan deapp is een Westers feestje, dat zieje gelijk. Hoewel de beste hardlopers ter wereld uit Oost-Afrika komen isdezeguantified self neiging daar slechts na flink inzoomen waarte nemen, in Nairobi bijvoorbeeld. En het is maar de vraag ofdat niet van een toerist is, die het niet kan laten zijn gebruikelijke kilometers te maken. Bij verder inzoomen op plaatsen waar de app heel veel wordtgebruikt herkenjeals lokale gebruikerdetrajecten waargraag wordtgelopen en gefietst; routes metzo weinig mogelijkstoplichten en als het even kan met een fijn uitzicht. Hoewel de kaart louter droge data weergeeft zie ikwel nuttige toepassingen. De gemeente Rotterdam bijvoor beeld kan hier direct uit aflezen dat een aantal zeer freguent belopen trajecten liggen op fietspaden die smal zijn en waar geen voetpad naast loopt. Handig om meete nemen bij devernieuwing van deinfrastructuur! Edward Mac Gillavry (adviseur kartografie en geo-ICT): Zoals met andere sociale netwerken als Linkedln, Twitter en Facebook, lijkt Nederland ookvoorop te lopen in hetvastleggen van haarwandelingetjes, hardloop- en fietsrondjes. Of komt de intensiteit in activiteit gewoon voort uit de hoge bevolkingsdicht heid in Nederland? Zo'n bijna zwarte achtergrond heeft een magische werking! Ik herken duidelijk mijn hardlooprondjes. De geografische namen die (nota bene: boven de routes) worden getoond, komen uit OpenStreetMap. De routes zijn weergegeven bovenop een satellietbeeld. Een wegenkaart op basis van OpenStreetMap zou interessanter zijn: welke routes volgen wegen en straten die nog niet in OpenStreetMap zijn vastgelegd?TomTom werkt namelijkop deze manier al enige jaren haar kaarten bij op basis van de GPS-locaties dieje navigatiesys teem automatisch terugstuurt. Tjeerd Nijeholt (adviseurgeo-informatieen auteur 'Handboek Geo-visualisatie'j: Ik vind deze kaart mooi. En hij blijft ook intrigeren. Maar de waarde ervan vind ik moeilijkte beoor delen. De symboliek is, heel simpel, afgestemd op de data, nietopeen doel;'veel'routes zijn breed, 'weinig'zijn smal weergegeven (dat is intuïtief) en geel is fietsend, paars is lopend. Dat betekent volgens mij dat de symboliek niet veel meer bloot legt dan watje al dacht: in de steden worden korte afstanden gelopen, erbuiten worden grotere afstanden gefietst... Statistisch gezien kanje natuurlijk niets anders verwachten... Je zou juist de uitzonderingen daar op willen zijn. Maar er is geen referentiekaart om die verschillen te kunnen ontdekken. Nog een voorbeeld. Een conclusie van Miller was dat de kaart aantoont dat mensen het liefste langs het water lopen. Ikzie ze echte vooral in de drukke steden lopen. Daar waar ze langs het water lopen, concentreren de routes zich per definitie. Ze kunnen de kanalen en rivieren immers niet oversteken. Zelfs ingezoomd, op lokaal niveau, voorde lopersen fietsers zelftwijfel ikaan het nut van deze kaart. Wantalsje zoekt naareen alter natieve route, isjouweigen favoriete afstand en jouw standplaats dan niet leidend? Ach, misschien ben ik niet sportiefgenoeg om mij als kaartlezer in deze doelgroep in te kunnen leven. Frédérik Ruys (information designer en organisatorjaariijks infographics Congres): Deze prachtig gestileerde visualisatie past helemaal in het rijtje van andere bekende, nietszeggende kaarten die op internet circuleren: de twitter heat- maps, de facebook-connecties, de flickr-spots. Het zegt vooral iets over de penetratiegraad van gps in alledaagsetoepassingen (waarbij Neder landse location based data misschien net iets interessanter is door het veelvuldig gebruiken de hoge dichtheid). Misschien is hetomdat ikzelf geen fanatieke hardloper ben, maar de kaart ver telt mij helemaal niks en roept hoofdzakelijkvra- gen bij me op: wordt in Duitsland zoveel minder gerend? Hoe vaakwordter buiten de gebaande paden gelopen? Zijn er natuurlijke barrières? Je wordt figuurlijk het bos in gestuurd. Als het puur om de esthetiekgaat, dan is er niks mis met het ongeneerd uitgieten van gegevens over de kaart. Maar als luiheid ofgemakzucht hieraanten grondslag ligt, dan is dat ronduit zonde. Vjt ii-'r i .11- int li L I HE RL ANÖS

Geo-Info | 2015 | | pagina 48