De Bosatlas van het voedsel Boek Noordhoff Atlasproducties en Lijn 43 - De Bosatlas van het voedsel. 116 pp., 109 kaarten, 119 diagrammen en 44 infographics, met een onderwerpenregister. Groningen 2014. ISBN 978 9001120122 2015-1 I Geo-Info 47 Figuur 1 - De kaart van de Nederlandse voedselexport uit de Bosatlas van het voedsel. Als tweede agrarische exporteur ter wereld is het niet verwonderlijk dat er meerdere landbouwatlassen zijn vervaardigd van ons land: in 1959 de Landbouwatlas van Nederland; veel van dat materiaal is terecht gekomen in de twee edities van de Atlas van Nederland (1963 1978 en 1989-1995). In de Bosatlas van Nederland (2007) worden iopp aan ditthema gewijd en in 2009verscheen een nieuwe Landbouwatlas van Nederland. Daarnaast produceerde Gerrit van Ommevoorde Rabobankvan 2002-2006 een indrukwekkende serie mondiale produc tie- en distributiekaarten van agrarische gewas sen. Wat brengt deze Bosatlas van het voedsel dat die andere atlassen niet brachten? De atlas is sowieso gua opzet verschillend: deze atlas is gesponsord door veel instanties: onze agrarische provincies, opleidings- en onderzoeksinstituten, de levensmiddelenin dustrie, ministeries, CBS en welzijnsstichtingen, hetgeen zijn invloed op de gekozen thema's heeft. Met door deze instellingen aangeleverd materiaal wil de atlas tonen hoe begin 2ie eeuwdevoedselvoorziening in Nederland en de wereld in elkaar steekt, en hij wil handvaten bieden voor keuzes van eetpatronen, geba seerd op duurzaamheid en dierenwelzijn. Er wordt achtereenvolgens gekeken naarde voedselproductie, handel en distributie, naar de voedselconsumptie en de effecten daarvan voor onze gezondheid, en de economische aspecten die aan die consumptie zijn verbon den. Daarbijwordt keer op keer ingezoomd op Nederland en weer uitgezoomd op de wereld, en wordt nagegaan welke globale invloeden ook bij ons de toekomstige voedselvoor ziening beïnvloeden (klimaaten milieu)en welke pogingen men doetom totduurzame voedselvoorziening te komen.Tenslotte worden enkele Nederlandse agrarische regio's e.g. sectoren bekeken: de zuivelsector in Noord-Nederland en de productie van suiker bieten en aardappelen. Daartussendoorzitten wat'intermezzo's'betreffende de mondiale productie van tarwe, aardappels, cacao en koffie, en de Nederlandse productie van zuivel, van biologisch voedsel en van oesters en mos selen, en tenslotte van de voedselproductie als een duurzame keten. Kartografisch gezien is het knap dat ondanks alle verschillende toeleveranciers van data en kaarten hettoch een redelijk homogeen atlasproduct is geworden. Wel eist de gekozen formule dat er voldoende uitleg bij de kaarten en infographics staat, en dat zou soms beter kunnen. In de reguliere Bosatlassen houdt men zich keurig aan de goede gewoonte bij elke kaartduidelijkjaartal en eenheid te noemen en de regionale indeling te verkla ren, maar hier is daar niet altijd aan gedacht. Een aantal keren vervalt men in herhalingen, zoals bijde voedselveiligheidj p, 65 en p 79), de cacaoproductie (p.42 en 101) en de Neder landse suikerproductie (p. 68 en 110). De grote fotospreads zijn zo langzamerhand een beeldmerk geworden voor de Bosatlassen, en ook hier zijn ze weer in alle glorie aanwezig. De tek sten zijn zeertoegankelijkgeschreven. De inter- mezzi waarin de globale productie van gewassen getoond wordt zijn knap in elkaar gezet: ze integreren kaarten.diagrammen en infographics tot organische gehelen die zo als wandkaart voor de klas gehangen kunnen worden. Maarer is ook verder veel interessants: spreads over kwesties die in de belangstelling staan zoals de rol van de supermarkten in de voed selvoorziening, veranderende eetgewoonten, overgewicht en obesitas, houdbaarheid en verspilling, plantenveredeling ofhetverander- ende landbouwbeleid van de EU. Er is, ik neem aan vanwege al de sponsors, veel aandacht voor de agrarische complexen: de food valleys, greenports en blueports, de health valleys en brainports en alle andere mooie namen die ze hiervoor bedacht hebben. Het mooiste en meesteffectiefvind ikde binnenkomer: een tonijnsalade waarbij met kaartjes staat aangegeven uit welke landen de verschillende ingrediënten daarvoor komen. Dat varieert van Zuid-Afrika(avocado) en Griekenland (feta) tot Vietnam (tonijn)! Ferjan Ormeling

Geo-Info | 2015 | | pagina 49