57 regiogemeenten? 48 I Geo-Info 1 2015-1 D«i H, Ajhnuir jU 4«% 'l-Crjiffl-lhaf Apeldoorn Z-ulfifirn Utmfu O-i" Arnhim Wimmwljk DtivLiniihHFri - TM Miunlim Nlfirmfni'. vHinnpéntii pi- mulmni Ni'idkilbi*r up Iwm G»n p—t».—f J|> tlÉlWl w"i" Tweehonderd jaar geleden bestond Neder land uit 1.249 gemeenten. Op 1 januari 2015 zijn er daar 393 van over. Uit een objectieve statistische analyse blijkt dat dit er nog teveel zijn. De Nieuwe Gemeentekaart laat zien dat Nederland het beste uit 57 regioge meenten zou kunnen bestaan. De arbeidsmarkt en reikwijdte van voorzie ningen overstijgen de grenzen van de huidige gemeenten. Dat frustreert efficiënt lokaal bestuur. Juist nu steeds meer taken van het rijk naar gemeenten worden overgeheveld zijn nieuwe bestuurlijke grenzen nodig. Deze grenzen moe ten zo goed mogelijk overeenkomen met de feitelijke arbeidsmarkt en het profijtgebied van voorzieningen. Nu worden er overal in Neder land ad hoe samenwerkingsverbanden opgezet, met problematische democratische legitime ring. Ook dat probleem wordt met De nieuwe gemeentekaart van Nederland ondervangen. De onderzoekers van Atlas voor gemeenten heb ben een objectieve methode ontwikkeld om de optimale schaal van lokaal bestuur te bepalen. Die methode houdt rekening met de feitelijke reikwijdte en het verzorgingsgebied van werk, zorg, onderwijs, winkels, cultuur en natuur. Op die manier ontstaat een bestuurlijke indeling die effi ciënt lokaal bestuur en een optimale allocatie van publieke middelen en voorzieningen mogelijk maakt. Het resultaat is een nieuwe gemeen tekaart van Nederland. Volgens die kaart zou Nederland het beste uitsz'regiogemeenten'kun nen bestaan. Die nieuwe gemeenten doorsnij den bestaande provincie-en gemeentegrenzen. In die kaart valt op dat de gemeenten Haarlem mermeer en zelfs Almere onderdeel uitmaken van de nieuwe regiogemeente Amsterdam en omstreken'. Beide hebben weinig voorzieningen binnen de eigen gemeentegrenzen, waardoor de meeste inwoners voor stedelijke voorzie ningen zoals cultuur vooral op Amsterdam zijn aangewezen. Voor Haarlem - net zo dicht bij Amsterdam - geldt dat niet; die gemeente biedt juist veel historisch gegroeide stedelijke voorzie ningen binnen de huidige gemeentegrenzen, waardoor die gemeente volgens de gehan teerde methode als zelfstandige stad met een eigen verzorgingsgebied uitde bus komt. Hetzelfde geldt voor Delft in de regio Rotter dam. Ook die gemeente wordt als zelfstandige centrumstad aangemerkt, maar met een rela tief klein afhankelijk ommeland, omdat dat gro tendeels wordt'opgeslokt'doorde veel grotere steden Den Haag en Rotterdam. Aan de randen van het land is het beeld veel meer dat van een duidelijke centrumstad, met een groot, con centrisch afhankelijk ommeland. Groningen is daarvan het beste voorbeeld. Die stad heeft in de wijde omgeving weinig concurrentie, waar door het afhankelijke ommeland zich uitstrekt over een relatief groot geografisch gebied. Van de 57 nieuwe gemeenten hadden er vijf tig op 1 januari 2014 meer dan 100.000 inwo ners - het ideaal dat in het Regeerakkoord werd genoemd. Zeven nieuwe gemeenten zijn kleiner dan 100.000 inwoners, maar alle maal hebben ze meer dan 50.000 inwoners. Gemiddeld hebben die nieuwe gemeenten bijna 300.000 inwoners. De huidige gemeen ten hebben gemiddeld ruim 40.000 inwoners. De schaal van de beoogde nieuwe gemeenten is dus van een totaal andere orde. Volgens Gerard Marlet, een van de makers van de nieuwe kaart, is Nederland met die nieuwe bestuurlijke indeling klaar voor de toekomst: "De nieuwe gemeenten zullen gemakkelijker competente bestuurders en ambtenaren kun nen leveren, die goed toegerust zijn om slag vaardig om te gaan met de vele problemen en taken waarvoor zij staan. Ze zullen zorgvuldiger kunnen omgaan met belastinggeld, en dat geld zo gericht en effectief mogelijk investeren in de aantrekkingskracht en concurrentiekracht van de verscheidenheid aan regio's waaruit ons land bestaat. Daarvan profiteren naarverwach- ting niet alleen de mensen en bedrijven in die regio's zelf, maarook het land als geheel." Optimaal gebied voor lokaal bestuur Er is geen optimale gemeentegrootte. Maar er is wel een optimaal gebied voor lokaal bestuur, waarbinnen kosten en baten van publieke investeringen in één hand komen te liggen en de lusten en lasten van beleid door dezelfde mensen worden gevoeld. Alleen binnen zo'n gebied kan een optimale allocatie van publieke

Geo-Info | 2015 | | pagina 50