Gemeentelijke dienstver! Aansprekendevoor- beelden brengen mensen op ideeën GGB-werkgroep'Geo en e-dienstverlening'presenteert bevindingen 'De bezoeker van een gemeentelijke website is niet op zoek naar een fraai kleurenkaartje, maar naar het antwoord op de vraag ofhijeen huis mag bouwen.' Aan het woord is Silvy Horbach, coördinator geo-informatie bij de Brabantse gemeente Schijndel. Als actief lid van het Gemeentelijk Geo-Beraad (GGB) is zij voorzitter van de werkgroep geo en e-dienstverlening. De werkgroep heeft zich het afgelopen jaar beziggehouden met de vraag wat er nodig is aan geo-informatie om de e-dienstverlening te verbeteren en welke hulpmiddelen hiervoor noodzakelijkzijn. Het belangrijkste advies is om aan te sluiten bij bestaande behoeften, dus niet aanbodgericht hulpmiddelen aanbieden maar ruimtelijke informatie slim inzetten om producten en diensten te verbeteren of nieuwe middelen te ontsluiten. 4 Geo-Info I 2015-1 Door Ronald Bokhove Veel gemeenten hebben al verbeteringstra jecten lopen voor websites, bijvoorbeeld in het kader van hun toptaken. En een analyse waaruitde navigatiewijzevan bezoekers kan worden gehaald, levert ook veel informatie op. Het lijkt misschien een open deur, maarveel gemeentelijke ruimtelijke informatie wordt nog altijd aanbodgestuurd verstrekt. De werk groep hoopt dan ook dat haaradviezen en het rapport'Geo-informatie&webrichtlijnen' van Geonovum en ICTU iets aan die situatie veranderen. Om de onderzoeksvraag beter te beantwoorden, is onderscheid gemaakt tussen drie verschillende doelgroepen: de interne organisatie (de gemeentelijke collega's), burgers en bedrijven (de direct belangheb bende als klant) en externe professionals en ketenpartners (omgevingsdienst, samenwer kingsverbanden en de veiligheidskolom). voorbeeld maakt altijd heel wat los.'Ze noemt de begroting van haareigen gemeente die jarenlang een bundeling was van nuttig maar saai cijfermateriaal.'Schijndel wil een groene gemeente blijven en met ruimtelijke informatie kunje laten zien we daarin slagen. Zo hecht de gemeenteraad aan burgerparticipatie, waarbij burgers verantwoordelijk worden voor het Openbaargroen in eigen beheer, fragmentuitde begroting2orsvan degemeenteSchijndel. Bomen Silvygeeft aan datervoorde interne organi satie nog een wereld tewinnen is.'Collega's hebben vaakgeen idee wat er allemaal mogelijk is met de kaart. Die moetje dus aansprekendevoorbeelden aanreiken; nietom aanbodgedreven iets neertezetten, maarom te laten zien wat erallemaal mogelijk is zodat ze op ideeën worden gebracht. Een pakkend onderhoud van een stukje groen in hun buurt. In een kaart wordt nu zichtbaar gemaakt wat de toename van dit soort stukjes "geleend" groen in de afgelopen jaren is geweest. Zo wordt hetonderwerp participatie meteen een stukzichtbaardervoorde raad.' Silvy wil haar collega's graag meegeven dat bijveel ontwikkelingen geo-informatie toegevoegde JUefaifratii Wl*

Geo-Info | 2015 | | pagina 6