i;u hos W eeon Remote Sensing THEMA Geo-informatiemanagement voor de lokale overheid hogeschool Start 9 september www.dataiand.nl/opleidingen 8 Geo-Info I 2015-2 De inzet van een drone bijeen natuur- of verkeersramp is prima mogelijk.Je hebt heel snel een overzicht van de situatie zonder dat er lawaai makende helikopters ofvliegtuigen rondcirkelen Bedenkwel dat in een situatie waar veel hitte vrijkomt de inzet van drones mogelijk beperktzal zijn Hetzou mooi zijn om te kunnen zeggen datdro- nes gebruikt kunnen worden om de achterkan ten van bebouwing in beeld te brengen. Helaas kan dit niet, omdatje dan boven stedelijk moet vliegen. Naast hetverbod hierop is hetvanuitde privacybescherming nietgeheel wenselijk. Satellietdata Het gebruikvan passieve satellietdata om foto's te bekijken is beperkt. De grootste beperking is de lage resolutie. Wat de pan- chromatische beelden betreft is die resolutie op dit moment 30cm. De verwachtingen voor hetgebruikvan satellietdata zal wel toene men, maarop welk moment deze beelden de traditionele luchtfotozullen verdringen is nog niet duidelijk. Voor het maken van ruimtebeel den is het nog altijd nodig dat de hemel vrij van wolken is. In de traditionele luchtfotografie kan hetacceptabel zijn om meteen hoge sluierbewolking te fotograferen, bijeen satel lietfoto is dit niet mogelijk. Wanneer een satellietoverons land komt, kan hij een beetje gericht worden op het gebied dat moet worden gefotografeerd. Meestal zullen er meerdere aanvragen voor foto's zijn die bij een overkomst van de satelliet op een andere plek liggen. De kosten zullen hierdoor niet lager worden; wie het meest betaald, heeftvoorrang. Er is een breed aanbod van satellietdata beschikbaar, elk met zijn eigen soort sensor en een daarbijbehorende toepassing. Het Neder lands Space Office verleent via het satelliet- dataportaal toegang tot ruwe, onbewerkte satelliet data. Deze data is gratis beschikbaar, maar er is wel een inlog nodig. Tot slot Een zeker niet uitputtend verhaal overde mogelijkheden van remote sensing. Het hele onderwerp laserscanning is bijvoorbeeld bui tenbeschouwing gelaten en de satellietdata is zo uitgebreid dat daareen heel nieuwartikel aan gewijd kan worden. De komende jaren zullen bestaande sensoren verderdoorontwikkeld worden en erzullen ongetwijfeld nieuwe sensoren bijkomen. Tegelijkertijd zullen erookweertechnieken in de vergetelheid verdwijnen. Watdit voor de gemeente Amsterdam zal betekenen is nog een beetje koffiedik kijken. Op Schiphol zal het niet stiller worden. Wij blij ven hopen dat de minimale vlieghoogte voor fotovluchten niet nog verder zal worden verhoogd en anders moeten wijhopen op nieuwe technieken die de beeldchips van de camera's nog beterzullen maken. Wij blijven de ontwikkelingen op de voet volgen en zullen daar, waar nodig, gebruikvan maken. Wel blijft het zaakom kritisch naarde aangeboden oplossingen te kijken. Wijkunnen er gebruik van maken, maar het moet niet. Ries Visser is Senior adviseur steiseibeheer bij de gemeente Amsterdam. Ries is te bereiken via r.visser@amsterdam.nl Qpleidi/if HBO jeïertificeerd Doelgroep: geo-coördinatorenT medewerkers die op beleidsmatig niveau sturing geven aan de geo-rnformatievoorziening en verantwoordelijk zijn voor de coördinatie van geo-projecten en kwaliteitsmanagement. Verbeter uw kennis en vaardigheden en til daarmee de geo-informatievoorziening binnen uw organisatie naar een hoger plan cïiflllhiiii NITUfl 6 HEMD HOGESCHOOL UTRECHT Onder begeleiding uw eigen beleids- of projectplan schrijven en presenteren Na geslaagde afronding ontvangt u een hbo-certificaat r.rnau awiim v«enioi. GEONOVUM

Geo-Info | 2015 | | pagina 10