Remote Sensing II Ruimtevaart heeft zich in de afgelopen decennia van een aansprekende technologie tot een strategische sector ontwikkeld. Daarwaar in het verleden vooral technologie en wetenschap dé drivers voor ruimtevaart waren, komt daar nu het belang van het gebruik van ruimtevaart in de samenleving bij. De behoefte van de samenleving aan informatie, waaronder omgevingsinformatie of geo-informatie, wordt steeds groter. Die informatie vertegenwoordigt een steeds grotere maatschappelijke en economische waarde. Een deel van die informatie kan in toenemende mate gehaald worden uit satellietdata, in de vorm van producten en diensten op basis van satellietapplicaties. In de toekomst zal steeds vaker de behoefte van de gebruiker aan informatie op basis van satellietdata bepalend worden voor de ontwikkeling van nieuwe ruimtevaarttechnologie. In dit artikel wordtvanuitdie behoefte aan satellietinformatie een beeld geschetst van de kansen voor de Nederlandse ruimtevaart- downstream-sectorop de nationale en internationale markten. 10 Aardobservatie en geo-informatie Geo-Info I 2015-2 Meer waarde voor onze Door Gert van der Burg en Han Wensink Door de toenemende wereldbevolking neemt de wereldwijde vraag naar energie en voedsel en de drukop onze leefomgeving toe. Om dit in goede banen te leiden, wordt de vraag naar informatie alsmaar groter. Immers, een veilige woon-, werk en recreëeromgeving is van cruciaal belang voor iedereen. Wat er binnen Nederland gebeurt wordt hierbij in belangrijke mate bepaald door wat er zich buiten de landgrenzen afspeelt. In deze context wordt aan bedrijven gevraagd aan te tonen dat ingrepen en werkzaamheden in en aan de leefomgeving veilig, duurzaam en ook blijvend binnen wettelijk vastgestelde kaders (kunnen) worden uitgevoerd. Een snel groeiend deel van de gevraagde informatie betreftgeo-informatie (zie kader). In de ruimtevaart is het gebruikelijk 'het waarnemen van de aarde' met de term 'aardobservatie' aan te duiden. Een andere term die vaak gebruikt wordt is 'remote sensing) maar beide termen zeggen strikt genomen niets over dat je dat met satellieten doet. Het 'waarnemen' kan op verschillende manieren gebeuren, bv. met camera's, spectrometers, radars, etc. Met 'aarde' bedoelen we zowel land, water, bodem als atmosfeer en dan gaat het om alle objecten die zich daar bevinden en alle processen die zich daar afspelen. Geo-informatie is informatie met een ruimtelijke (of: locatie-) component. Ook wordt de term 'omgevingsinformatie' gebruikt. Geo- is in deze betekenis een verkorting van geografisch, de beschrij ving van de aarde. Onder geo-informatie vallen dus de geometrische informatie over de locatie alsmede de beschrijvende informatie van de fysische en niet-fysische kenmerken van de objecten/processen. Informatie verkregen uit aardobservatie (m.b.v. satellieten) wordt ook tot de geo- informatie gerekend. Actuele en nauwkeurige geo-informatie gevoegd bij een diepgaande kennis over onze leefomgeving is een product met een snel toenemend strategisch en economisch belang. Het dient als grondstof voor de productie van omgevingsinformatie. Het innovatieve gebruik van aardobservatiedata biedt nieuwe kansen om de concurrentiekracht van de Nederlandse bedrijven in de downstream-sector (zie kader op volgende pagina) op de exportmarkten te versterken. Door het inherent wereldwijde, gebiedsdekkende en objectieve karakter van aardobservatiedata is de potentieel toegevoegde waarde groot. Niet alleen degene die over omge vingsinformatie beschikt (overheden, bedrijven, burgers), maarookdegenedie het kan produce ren, leveren en analyseren heeft een competitief voordeel. Dit productie- en analyseproces voor wat betreft satellietinformatie is precies de kernactiviteit van de value adding sector. Groeimarkt Devisievan de EU is dat, in het kadervan'good governance) de economische en sociale ont wikkeling van de EU-lidstaten, duurzaamheid en milieu en burgerparticipatie, de productie en hetgebruikvan geo-informatie moetwor- den gestimuleerd. Dit heeftzich vertaald in drie belangrijke, samenhangende initiatieven: de ontwikkeling van een Europees satelliet navigatiesysteem (Galileo), een Europees aardobservatiesysteem (Copernicus) en een ruimtelijke geo-data infrastructuur (INSPIRE). In Copernicus-kaderzal vanaf20i4een reeks Sentinel-satellieten worden gelanceerd die, in het kader van hetopen-databeleid, satelliet data gratis aan de gebruiker ter beschikking stelt: satellietdata - als 'grondstof'- kan worden beschouwd als een basisproduct. Anders gezegd: de behoefte aan geo-informa tie (inclusief satellietdata) ten behoeve vanzal in de komende jaren sterktoenemen, en tege lijkertijd levertditgoede mogelijkheden voor de Nederlandse value-adding-sector. Echter, het kapitaliseren op dezedoorde EU geboden kan sen en ze te verzilveren voor de Nederlandse economie, gaat niet vanzelf. Daarvoor moeten deoverheid en de bedrijvensectorde handen ineen slaan en gezamenlijk actie ondernemen.

Geo-Info | 2015 | | pagina 12