Remote Sensing II Marktcijfers Voorbeeld: Agro en voedselzekerheid Voorbeeld: Energie 12 Geo-Info I 2015-2 Nederland: downstream-sector in 2012 Bedrijfsomzet 16 miljoen (afnemend in 2013) Werkgelegenheid 180 fte Europa: gemiddelde jaarlijkse downstream-groei 2006 - 2012 10,1% Wereld: marktvolume aard-observatieproducten en -diensten 2012 1,6 miljard 2020 (projectie) 3,2 miljard (op basis van EU-groeicijfer) (bron: EARSC) Deze cijfers laten zien dat in Nederland sprake is van een bescheiden, kwetsbare downstream-sector. Kijken we naar de verwachte wereldwijde markt in 2020 dan lig gen er echter grote kansen, ook voor Nederland. Uit internationale onderzoeken blijkt dat Nederland op dit moment een aandeel heeft van ongeveer 1 van de mondiale markt voor satelliettoepassingen op deze drie segmenten, onderverdeeld in 0,25 (agro en voedselze kerheid), 0,50 (energie) en 0,25 (stedelijke ontwikkeling in delta's). Ambitie Om dit marktaandeel te behouden en te ver beteren moet blijvend geïnvesteerd worden. Van oudsher worden aardobservatietoe passingen in de landbouw als kansrijk beoordeeld. Er kan onderscheid gemaakt worden in drie toepassingsgebieden: 1. informatie uit satellietdata omtrent oogsten, 2. precisielandbouw, en 3. infor matie over herkomst en kwaliteit van landbouwproducten. Oogstinformatie (opbrengst per hectare en het areaal) is van belang voor overheden, ketenpart ners voor boerenbedrijven (verwerkende bedrijven, toeleveranciers), verzekeraars, handelsbedrijven, etc. Bij precisieland- bouw gaat het hier om het gebruiken van satellietinformatie om meer rendement te verkrijgen uit de investeringen die de boer doet in de productie van gewassen en vee. Tenslotte kunnen diensten op basis van satellietdata ook bijdragen aan de informatievoorziening inzake de her komst en de kwaliteit van de producten die de consument kopt (duurzaamheid, certificering, traceability). Zonder investering kan worden verwachtdat het Nederlandse aandeel op de markt gelei delijk zal dalen. Andere EU-lidstaten nemen juist maatregelen om hun sectoractiviteiten te laten meegroeien metde Europese investerin gen in Copernicus. Op basis van de verwachte groei van de wereldmarkt en een analyse van het potenti eel van de Nederlandse value-adding-sector, heeft deTaskforce de ambitie geformuleerd om de totale jaarlijkse omzet van de value- adding-sector binnen de drie geselecteerde marktsectoren te laten groeien van 16 Me in 2012 (zie kader) tot 105 Me in 2020, met een verdere doorgroei naanooMe in 2025. Dit komt overeen met een groei van het mondiaal marktaandeel naar 3,3% in 2020 met een totale werkgelegenheid van boven de 1000 fte. Value-adding wordt gezien als 'versneller' waarmee de concurrentiekracht van het sectorspecifieke bedrijfsleven wordt vergroot. Hiermee wordt bedoeld dat het bedrijfsleven in de sectoren energie, agro en voedselzeker heid en stedelijke ontwikkeling in delta's naarverwachting zodanig profiteertvan de satelliet-dienstverlening dat ze efficiënter en duurzamer kunnen werken en kosten zullen besparen, dat hun concurrentiekracht toeneemt. Deze extra economische activiteit wordt door de Boston Consulting Group geschat op een factor 15 a 20, d.w.z. dat een uitgave aan de inkoop van een satellietdienst leidt tot een omzetverhoging van 15 tot 20 keer die investering. Met zo'n factor komt voor Nederland de totale economische impact van value-adding op de Nederlandse economie uit op ca. 1,5 a2Me (2020). Aanbevelingen Deze verwachte impact is reden genoeg voor de Nederlandse overheid om het stimuleren van aardobservatie value-adding op te nemen in de ruimtevaart-beleidsagenda. Om deze beleidsagenda te implementeren, dus om de drie geselecteerde markten daadwerkelijkte ontwikkelen en de ambitie te realiseren, heeft deTaskforce een aanzetgedaan vooreen uitvoeringsagenda, bestaande uit een drietal 'aanbevelingen op hoofdlijnen'. De door NSO in ontwikkeling zijndedownstream-roadmaps, die in lijn zijn met de bevindingen van de Taskforce, vormen een geschikt kader voor de verdere uitwerking en implementatie van de uitvoeringsagenda. Bij de aanbevelingen hieronder is een samenwerking voorzien tus sen alle stakeholders, nl. 1. value-adding-sector; 2. markt-specifieke bedrijven en/of branche organisaties; 3. kennisinstellingen; 4. de overheid. De aanbevelingen zijn gegroepeerd opdrie thema's: 1. Kwalificatie (met als doel de sector zodanig te versterken dat ze de markt opera tioneel kunnen bedienen), 2. Positionering I Aan de ene kant neemt de wereldwijde behoefte aan energie nog steeds toe, terwijl aan de andere kant er een toenemende schaarste is aan eenvoudig te winnen energiebronnen. In deze markt leidt dit tot ontwikkelingen gericht op onder andere het verken nen van nieuwe regio's en het inzetten van nieuwe technologieën. De olie- en gassector is hier nog steeds dominant alhoewel er steeds meer aandacht uitgaat naar duurzamere vormen van energie. Op beide gebieden is een grote behoefte aan omgevingsinformatie voor activiteiten in de hele energieke ten: exploratie, ontwikkeling, productie, transport, verwerking en verkoop. Door de specifieke kenmerken van satellietdata (grotere gebieden ineens, wereldwijd, actueel, etc.) is die uiter mate geschikt als bron van informatie voor diensten ten behoeve van bijvoor beeld risicomanagement, controles van bouwkundige constructies, gevaar- en werkbaarheidsstudies, risicoanalyses voor productieplatforms en advies over omgevingscondities.

Geo-Info | 2015 | | pagina 14