U li THEMA II 2015-2 I Geo-Info Voorbeeld: stedelijke ontwikkeling in delta's 13 (metals doel de sector intern en ten opzichte van de markt te organiseren) en 3. Communi catie (met als doel interactie en bewustzijn te creëren). 7. Kwalificatie Primaire stakeholder: value-adding-sector. Activiteiten: uitvoeren van innovatie- en demonstratieprojecten, toegepast onderzoek en realisatie van een (commercieel te exploite ren) faciliteit voor het gebruikvan Copernicus data om de internationale concurrentiepositie te verbeteren en te zorgen voor een Europees 'level playing field'. Hierbijworden twee sporen gevolgd: BusinessGroups:value-adding bedrijven werken d.m.v. cross-over projecten samen met het (internationaal) opererende bedrijfsleven binnen de genoemde stra tegische marktsegmenten. Deze Business Groupsontwikkelen PPS'n (Publiek-Private Samenwerkingen) met de kennisinstellin gen in Nederland (universiteiten, GTIs, TNO) in aansluiting op het topsectorenbeleid (High Tech Systemen en Materialen (HTSM) en ICT in relatie tot Agro&Food, Energie, Logistiek, Water,Doel: het ontwikkelen van marktconforme'next level services! Overheid als launching customer: value- adding bedrijven, kennisinstellingen en overheden werken samen aan innovaties, bv. haalbaarheidsstudies, die aansluiten bijde verschillende beleidsthema's van de overheid (afstemming via de Interdepar tementale Commissie Ruimtevaart) en die worden getest en dóór-ontwikkeld op de Nederlandse thuismarkt. Doel: verbeteren van de internationale exportpositie. 2. Positionering Primaire stakeholder: overheid. Activiteiten: komen tot een gerichte inschrijving binnen ESA programma's om value-adding bedrijven te positioneren op de internationale markt. Doel: een consistent instrumentarium waar mee ruimtevaartmiddelen, (generieke) niet- ruimtevaartmiddelen en private investeringen ingezet kunnen worden voor verbetering van de marktpositie van de value-adding-sector gefocusseerd op de drie voor Nederland belangrijke markten. 3. Communicatie Primaire stakeholder: value-adding-sector. Acti viteiten: verbeteren van de zichtbaarheid van de value-adding-sector, verbinding zoeken met zowel de geo-informatiesectorals met branche- specifieke organisaties, met de Nederlandse ruimtevaart-upstream en met het onderwijs. Doel: het verhogen van de awareness, betere toegankelijkheid tot goed opgeleide medewer kers, het vergroten van het marktvolume voor zowel de up- als de downstream en het vinden van financieringsmogelijkheden voor doorgroei van bedrijven in de sector. Tot slot De Taskforce voorziet dus dat voor de benodigde investeringsmiddelen bijgedragen wordtvanuit de ruimtevaartmiddelen; de niet-ruimtevaartmiddelen; de (private) sector zelf. Rotterdam 2e Maasvlakte. Een nog steeds groeiend deel van de wereldbevolking woont of gaat wonen in steden (geschat wordt dat de stede lijke bevolking is verdubbeld in 2030) en ook de concentratie van steden in delta gebieden neemt toe. In deze gebieden neemt de problematiek ten aanzien van voedselzekerheid, energie, gezondheid en veiligheid dan ook toe. Het inrichten en beheren van deze gebieden wordt een steeds omvangrijkere activiteit. Omgevingsinformatie is hierbij cruciaal en die kan deels uit satellietdata komen. Daarbij worden drie toepassingsgebie den onderscheiden: 1. het monitoren van stedelijke ontwikkeling en leefom gevingskwaliteit, 2. de hoogteligging en bodemdaling in deltagebieden, en 3. waterpeil- en watervolumemonito- ring van rivieren en polders/akkers. Uitgaande van een gerapporteerde multiplier van ongeveer 7 tussen investeringen en omzet voor de downstream-sector (omzetgroei van 16 naari05 Me) ramen we de totale beno digde investering (richtbedrag) op gemiddeld 20 Me perjaarovereen periode van 5 jaar. Naar schatting 10% hiervan zou moeten komen uit de niet-ruimtevaartmiddelen, 30% uitde sectorzelfen 60% uitde ruimtevaart middelen. De Taskforce verwacht dat met deze investe ringen de Nederlandse downstream-sector zich de komende jaren zal ontwikkelen tot een zelfstandige, concurrerende sector die daar naast kan dienen als volwaardige industriële partnervoorde Nederlandse upstream-activi- teiten bijde realisatie van applicatie-specifieke (kleine) satellietmissies. Gert van der Burg directeur NLR Gert.van.der.Burg@nlr.nl Han Wensink, voorzitter EARSC, European Association of Remote Sensing Companies wensink@oceanspaceconsuit.com 1

Geo-Info | 2015 | | pagina 15