De Groenmonitor: plantengroei in kaart Remote Sensing De boeren in Friesland slaagden er maar niet in hun muizenplaag op de politieke agenda te krijgen. Totdat Alterra de informatieve beelden van de Groenmonitor in stelling bracht (zie figuur 1). De Groenmonitor-database is gevuld op basis van haast dagelijkse satellietbeelden. De laatste driejaar is uit die beelden van elke plek in Nederland die onbewolkt was tijdens de satellietoverkomst de NDVI-groenindex berekend. Dat is inmiddels een unieke dataset waarmee de ontwikkeling van de vegetatie op de voet gevolgd kan worden. Dit artikel geeft een beknopte uitleg en beschrijft enkele toepassingsvoorbeelden. Muizenschade 07-Jan-2015 Geo-Info I 2015-2 14 Door Gerbert Roerink en Sander Mücher De Groenmonitor (groenmonitor.nl) is een webapplicatie die via webmapping services (WMS) groenindex-beelden laat zien voor heel Nederland. Figuur2toont dedrieviewers waarmee beelden van drie verschillende dagen kunnen worden getoond en vergeleken. Voor het gebruikersgemak kunnen ertopografische lagen overheen geprojecteerd worden zoals stedelijk gebied, wegen, water, percelen met gewasnaam. Daarnaast kan doorde tijd heen worden gekeken middels de temporele grafiek. De verschillende jaren kunnen aan- en uitgezet worden door er op te klikken. Er zijn twee locatiepunten (het kruisje en het bolletje) beschikbaar die verplaatst kunnen worden. Zo kunnen overdeverschillendejaren twee akkers vergeleken worden, of kan de bladont plooiing van loofbos gevolgd worden. Het vernieuwende van de Groenmonitor is, dat de gewasgroei op perceel niveau te volgen is met alle daarmee verbonden gebeurtenissen zoals oogsten ofganzenschade. Voorheen was plantengroei alleen te volgen vanafeen resolutie vanaf250 m (MODIS-beelden) of grover (zoals de i km resolutie van NOAA/ Figuur 1 - LandsatS-beeld van Friesland op 7 januari 2015 met de muizenschade in de omlijnde gebieden.

Geo-Info | 2015 | | pagina 16