Innovatie in kwaliteit door puntenwolken en vastgoed Remote Sensing Stapelen van gegevens leidt tot betere informatie Naar aanleiding van de door de HAS Hogeschool Geo Media Design georganiseerde slotconferentie van de module Geotrends (zie Geo-lnfo 2014-5) hebben Infofolio, Imagem en de HAS Hogeschool het initiatief genomen om tot een innovatief onderzoekte komen. Directe aanleiding van het onderzoek is de wens van Infofolio om haar landsdekkende vastgoed database met informatie over meer dan 9 miljoen objecten (woningen en andere panden) continu te verbeteren en te verrijken. Infofolio hanteert als uitgangspunt dat de kwaliteit van de informatie alleen geborgd kan worden dooroptimaal gebruik te maken van meerdere niet aan elkaar gerelateerde databronnen. 18 I Geo-Info I 2015-2 Door Marien de Bakker, Dirk Voets, Michiel Jellema en Wim Bozelie Met het toevoegen van de nieuwe databron 'puntenwolken'aan de reeds door Infofolio gebruikte administratieve, geometrische en beeld-databronnen en terugmeldingen wordt in dit onderzoek de meerwaarde van de data- bron'puntenwolken'onderzocht. De visie van deze werkwijze is dat innovatiefstapelen van verschillende databronnen leidt tot informatie met een betere kwaliteit dan de individuele bronkwaliteit. Enjuistdeze informatie maakt Infofolio via haarvastgoeddatabase toeganke lijk aan haar afnemers in de verzekeringsketen. De meerwaarde van de databron 'puntenwol- ken'is in hetonderzoekinzichtelijkgemaakt door te bepalen met welke foutmarge bouw kundige gegevens van woningen op basis van automatische beeldherkenning uit puntenwol ken gedetecteerd kunnen worden. Aanpak Voorde pilot zijn een aantal woningen van vier gemeentes verzameld: Bergen op Zoom, Deventer, Olst-Wijhe en Roerdalen. Zij verschil len in bebouwingsdichtheid, de leeftijd van de panden en de typen huizen (aan de hand van de luchtfoto's bijvoorbeeld rijtjeshuis, twee-onder één-kap ofalleenstaande woning). Zie tabel i. De verschillende testgebieden zijn door verschillende soorten van luchtfoto's afgedekt. Sommigegebieden waren gevlogen met een ruimtelijke resolutie van 7.5 cm, andere gebieden metio cm resolutie. Alle gebruikte luchtfoto's corresponderen met de momen teel gangbare voorjaarsvluchten, zoals die in Nederland worden uitgevoerd. De vereffening van de luchtfoto's is volgens standaarden uitgevoerd. Daarnaast is de BAG gebruikt met een selectie op de woonfunctie. Bij de aanvang is gekozen om de volgende kenmerken te berekenen: 1. Inhoud van de woning (m3) kwaliteit Inhoud 2. Hoogste/laagste punt dak (m) t.o.v. maaiveld kwaliteit hoogste/laagste punt dak 3. Vorm dak (plat versus complex) waar schijnlijkheid De berekening is uitgevoerd door het runnen van een script in Erdas Imagine 2015. In figuur 1 is schetsmatig de aanpakweergegeven van het berekenen van de inhoud. Gemeente Aantal woningen Bouwjaar panden (volgens BAG) Gemiddeld bouwjaar Bergen op Zoom 120 1976 -1996 1987 Deventer 1262 1886 - 2000 1950 Olst-Wijhe 975 1910-2013 1983 Roerdalen 294 1921 - 2003 1987 Totaal 2651 Tabel 1 - Overzichtresultaten pilot.

Geo-Info | 2015 | | pagina 20