Remote Sensing THEMA Puntenwolk is waardevol voor kwaliteitsverbetering vastgoedinformatie 20 Geo-Info I 2015-2 Gemeente Kwaliteit totaal (over alle kenmerken) 4 sterren 90 3 sterren 80-90°, 2 sterren >=75 - 80 Bergen op Zoom Deventer Olst-Wijhe Roerdalen totaal 81.7 97-5 86.9 94-2 92.5 15.8 2.1 11.1 4-8 6.3 2.5 0.2 1.0 1.0 0.7 1 ster 75 0.0 0.2 1.0 0.0 0.5 Tabel 2 - Resultaten naar kwaliteit. met de punten die binnen deze uitsnede lig gen. Hierdoor wordt onzekerheid in de BAG- geometrie verminderd en kan uitgegaan worden dat de gebruikte punten op het dak liggen. Met deze punten wordt weer een DEM gemaakt met vergelijkbare instellingen. Binnen het pand wordt nu gekeken naar de hoogste en laagste waarde. Kwaliteitwordt weergedefinieerd in hoeverrede gemeten en de berekende waarde afwijkt (100%: dan is er geen afwijking). 3. Vorm van hetdak De berekening van de vorm van het dakwordt gedaan door de volgende stappen: Vanuitde pandgeometriewordt een buffernaar binnen genomen. Op de punten, die binnen de buffervallen wordt een digitaal hoogtemodel (DEM) geinterpoleerd m.b.v. standaard inverse distance meteen rastergroottevan ongeveer 15 cm. Dit leverteen grid metde gewenste hoogtewaarden op. Na enige statistische aanpassingen op uitbijters, wordt hetverschil tussen het hoogste en laagste punt berekend. Wanneer dit verschil minder is dan 1.4, wordt het vlakals"plat"gedefinieerd, wanneer het meer dani.4 wordt hetvlakals complex aangeduid. De kwaliteitwordtaangegeven dooreen curve, waarin dichter bij de waarde 0 als verschil het hoogstwaarschijnlijkeen"plat"dakis. Wanneer de waardeverderweg van 1.4 ligt, is deaandui- ding "complex" waarschijnlijker. Resultaten puntenwolkanalyse Nadat alle berekeningen uitgevoerdzijn,isde kwaliteit van de analyse bekeken, uitgedrukt in sterren. In tabel 2 is dit per gemeente aangege ven. Figuur 3 is een voorbeeld van de kwaliteit in kaartvorm (groen is vier sterren, rood is één ster). De kaart kan inzicht geven oferclustering in de kwaliteitsklasse optreedt (indicatie van een afwijkende kwaliteit van de puntenwolkdoor b.v. schaduw). Figuur3 - Kwaliteitskaart (groen:4 sterren, rood: 1 ster). Toetsing Deze resultaten vanuit de pilot vanuit de pun- tenwolken zijn vergeleken meteen bestand van Infofolio door middel van een regressie analyse. Deverklaringskrachtvan het regressie model om aan de hand van de bruto inhoud en andere bij Infofolio bekendewoningkenmerken de voor Infofolio gewenste'inhoud hoofdgebouw' te bepalen is 94% (R2=o,94). Dit is theoretisch gezien ruim voldoendevoordetoepassing van de resultaten uitde puntenwolken. Discussie en vervolg De kwaliteit van de gebruikte databronnen (puntenwolken en BAG) heeft directe invloed op het eindresultaat. Daarbijgaat het zowel om de kwaliteit van de databronnen op zich (kwaliteit puntenwolkvan woning,juiste pand- geometrie, etc) maar ook de relatie tussen beide databronnen (punten van woning past nietop bijbehorende pandgeometrie, één van beide mist gewoon, etc). De definitie die in dit onderzoek voor de inhoud van een woning gebruikt wordt, is niet automatisch gelijk aan de degene die b.v. voor de WOZ waarde wordt gebruikt (bijvoorbeeld geen dikte van muren etc). De definities in de verschillende databronnen zullen dus eenvou dig en eenduidig gerelateerd moeten worden. In de procedure zijn verschillende keuzen gemaakt, zoals rastercelgrootte, afstand. De getallen die hier genoemd worden zijn afhankelijkvan input nauwkeurigheid en gewenste snelheid en kwaliteit. De huidige getallen zijn dus een pragmatische benade ring en zullen in een productieomgeving nog verder moeten worden onderzocht. Er kan ook gedacht worden aan andere toepassingen. Bijvoorbeeld doorverschillende jaren te vergelijken zijn mutaties op te sporen. Naderonderzoek naarextra kenmerken (bij voorbeeld gebruik kleurbanden, energieverlies) zal uitgevoerd worden door de HAS. Door het verbeteren en uitbreiden van de kenmerken van de bronbestanden is hetterugmelden aan de bronhouder de moeite waard. Conclusie Afnemers en gebruikers van vastgoedinfor matie hebben belang bijhet gebruikvan de puntenwolken met als effect een kwaliteits verbetering. Wel zal nog de stap van pilot naar productie gemaakt moeten worden dooro.a. het optimaliseren van de ontwikkelde scripts. Met dit innovatieve onderzoek is de meer waarde van de databron 'puntenwolken'aange- toond en draagt het beheersbaar stapelen van gegevens bij aan het verstrekken van kwalitatief goede informatie aan afnemers en gebruikers. De schrijvers van het artikel bedanken de gemeente Bergen op Zoom, Luchtfotobedrijf Slagboom Peeters en Cyclomedia voor het leveren van de gebruikte data. Marien de Bakker is werkzaam bij de HAS Hoge school. Hij is bereikbaar via m.debakker@has.nl. Dirk Voets en Wirri Bozeiie zijn werk bij IMAGEM. Zijzijn bereikbaar via dirk.voets@imagem.nl en wim.bozelie@imagem.nl. MichieiJellema is werkzaam bij Infofolio. Hij is bereikbaar via m.jellema@infofolio.nl.

Geo-Info | 2015 | | pagina 22