Vijftig tinten groen Remote Sensing Burgers en buitenlui wanen zich ziende blind wanneer zij naast een boer vanafde dijk ofvanuit de trekkercabine naar een veld aardappels kijken. Speurend over zijn percelen onderscheidt de ervaren akkerbouwer de kleinste kleurschakeringen en weet die te relateren aan een gebrek of overdaad aan nutriënten en vocht, aan ziekten en aan plagen. Dit vermogen tot waarnemen is voorwaardelijk voor het bedrijven van akkerbouw op het hoogste niveau. Logisch dat hij belangstelling heeftvoor middelen en kennis om het nog beterte kunnen doen en die het nog makkelijkervoorhem maken. Remote Sensing is zo'n middel. 22 I Geo-Info I 2015-2 De introductie van Google Earth in 2005 wakkerde bij akkerbouwers de interesse voor satellietbeelden aan. De pioniers onder hen realiseerden zich dat Remote Sensing een waardevolle informatiebron zou worden voor hun gewasmanagement. Andere partijen waren hen voorgegaan met het ontwikkelen van kennis om bijvoorbeeld metgebruikvan satellietbeelden de oogst te voorspellen. Zijwisten soms al in een vroeg stadium een business case te introduceren. Hoewel daarbij meestal andere belangen dan die van de individuele akkerbouwer werden gediend, zijn dergelijke initiatieven van groot belang om meer, betere en goedkopere beelden beschikbaarte maken om zodoende nieuwe toepassingen binnen bereikte brengen. Pioniers en hun partners Voor het doelgericht ontwikkelen van nieuwe en vooral rendabele toepassingen is samen werking tussen pionierende akkerbouwers, hun adviseurs en onderzoekers een vereiste. Binnen dezeverbanden kan vraag naar en aanbod van kennis en middelen afgestemd worden. Op een paar plekken in Nederland zijn daartoe waardevolle samenwerkingsver banden ontstaan, zoals in de Hoeksche Waard. Daar werd in 2005 dooreen drietal innovatieve akkerbouwers de stichting "De Hoeksche Waard op de Kaart"(H-WodKa) opgericht. Bijna nergens in Nederland werd informatie afkomstig van satellietbeelden in de afgelopen jaren zo intensiefvergeleken metandere perceelinformatie als in de Hoeksche Waard. Door deelname aan het Programma Precisie- landbouw (PPL 2010 - 2013) en in samenwer king met onder meer het Laboratorium voor Geo Informatie en RemoteSensing (WUR) en TerraSphere BV konden satellietbeelden aangeschaftworden. Met een praktische bril op werden deze beelden vergeleken met AHN2-hoogtekaarten, bodemkaarten, bodemscans, UAV-beelden, luchtfoto's en historisch kaartmateriaal uit de database van www.watwaswaar.nl.Voor het visualiseren van beelden werd gebruikt gemaakt van QGIS en Geomatica LreeView. Gewaspatronen Remote Sensing data wordt geleverd in soorten en maten. Het meestvoorde hand liggende Door Peter Lerink Figuur 1 - Vijftig tinten groen. De ervaren akkerbouwer weetpraktisch alle kleurschakeringen te duiden. In het precisieiandbouwtijdperkzai hij er iets aan ofrnee gaan doen. H-WodKa

Geo-Info | 2015 | | pagina 24