iken we niet." THEMA 2015-2 I Geo-Info 27 2. Informatie over tijd is geld Er zijn veel historische satellietbeelden beschikbaar, waardoorje gebieden ookterug in de tijd kunt observeren. Hiermee kunje verschillen in kaart brengen door satellietbeel den van hetzelfde gebied op verschillende momenten in de tijd met elkaarte vergelijken. Dat maakt het bijvoorbeeld mogelijk om te detecteren wat de schade is na een natuur ramp ofander incident, waar hulpverlenende organisaties erg bijzijn gebaat. Naast verschil len op kortetermijn kunnen satellietbeelden ook gebruikt worden om trends over langere tijd waarte nemen. Denk bijvoorbeeld aan de waarde van het kunnen voorspellen van de verwachte oogstopbrengst, het monitoren van grondverzakkingen of het beter kunnen inschatten van klimaatrisico's. Dergelijke analy ses worden al hier en daartoegepast, maar de potentie van de enorme hoeveelheden data lijkt zeker nog niet optimaal benut. Wie creatief is zet dus informatie over tijd om in geld. 3. Een andere kijk op de wereld Kenmerkend voor satellieten is dat ze niet alleen in kleur kunnen observeren. Daar waar onze eigen ogen maarzeer beperkt de omgeving gua spectrum kunnen waarnemen, hoeven satellieten die beperking niette hebben. Sterker nog, door te meten in andere golflengtes dan het vertrouwde spectrum van de regenboog gaatereen wereld open voor nieuwe toepassingen. Zo maken radarbeel den heleanderetoepassingen mogelijkdan kleurenbeelden en is thermisch infrarood weer nuttig voor andere toepassingen dan nabij- infrarood. Kortom, de'ogen'van satellieten leveren een andere kijk op de wereld. 4. Satellietbeelden hoeven nietduurtezijn Een deel van de beschikbare satellietbeelden is gratis. Gebruikers kunnen via verschillende data- portalen kosteloos toegang krijgen totdiverse soorten beelden en deze naareigen inzicht gebruiken. Lees wel altijd de licentievoorwaar- den om te zien ofer beperkingen zijn aan het gebruikvan de data. Naastde gratis beelden zijn erookcommerciële aanbieders van satellietbeel den. Een voordeel van commerciële aanbieders kan zijn datze beelden beschikbaar hebben met een hogere resolutie. Ook bieden ze soms aan Figuur 2 - Vluchtelingenkamp in Mafrag, Jordanië. Op slechts 10 km afstand van de Syrische grens leven hier circa too.ooo vluchtelingen. De omvang en staat van dit soort kampen is vanuit de ruimte in de gaten te houden. Satellietbeeld gemaakt door Kornpas-2 op sjuni 2013. Credits: KARi/ESA. Bron: www.esa.int/spaceinimages/lmages/2014/05/Zaatari_Refugee_Camp_J0rdan

Geo-Info | 2015 | | pagina 29