Remote Sensing 'Leg focus bij businessmodel' 28 I Geo-Info 1 2015-2 om de satellietbeelden bewerkten gebruiksklaar te leveren. Een combinatie van het gebruikvan commerciële beelden en open beelden behoort uiteraard ooktotde mogelijkheden. Te ingewikkeld Dankzijde hiervoor genoemde voordelen zijn satellietbeelden voorveel organisaties een interessante databron. Maar hoe zit het met de complexiteit - de'ingewikkeldheid'? We moeten eerlijkopmerken dat satellietbeel den in de meeste gevallen bewerking nodig hebben voordat ze goed kunnen worden gebruikt. Daarnaast is, afhankelijk van het type satellietbeeld, interpretatie niet altijd even eenvoudig.Toch isdatgeen enkele reden om al op voorhand de handdoek in de ring tegooien. Er zijn namelijkdiverse bedrijven (zowel binnen Nederland als daarbuiten) die alle kennis in huis hebben om de complexiteit weg te nemen en ruwe beelden om te zetten in bruikbare informatie. Vergelijk het met de keuze ofje wel ofgeen auto koopt: als het goed is, kijkje dan naarde meerwaarde van een auto, en laatje de keuze niet beïnvloeden doorde complexiteit van de technologie onderde motorkap - daar hebje namelijkje garagevoor.Schoenmakerblijfdus bijje leest: schuif satellietbeelden niet afuitangst voor decomplexiteitervan, maar haal dejuiste technische partijen aan boord die de lastige aspecten van de techniek slim en efficiënt kunnen oplossen. Daarmee kunje zelfde focus leggen daar waarde echte uitdaging ligt: het businessmodel. Wat levert het op? Satellietbeelden kunnen gebruiktworden voor zowel hetverbeteren van bestaande (informatie)diensten als de ontwikkeling van nieuwe diensten. In beide gevallen geldt dat de belangrijkstevraag beantwoord zal moeten worden: wat levert het op? De eerste vraag om dan te stellen is: met welk doel zou je satellietbeelden willen gebruiken? Daarvoor is het van belang om een toepas sing te bedenken specifiekvooreen bepaalde sector. Door een eerste idee te schetsen van de toegevoegde waarde en een mogelijk klantensegment, leg je het fundament van het businessmodel. Voorbeelden zijn:'monitoring van de kwaliteit van gewassen in landbouw gebieden voor boeren','zoeken van geschikte bouwlocaties voor energieparken'of'trends ontdekken in klimaatrisico's rondom de Mid dellandse Zee voor overheden! Bedenkdaarbij dat het in eerste instantie nog abstract mag zijn en later kan worden gespecificeerd. Om de mogelijke toegevoegde waarde van satellietbeelden scherperte krijgen is het handig om te bekijken hoe potentiële klanten op dit moment hun benodigde informatie verkrijgen.Je kuntdan makkelijker bepalen waarje informatiedienst een oplossing voor kan zijn. Hoe bepalen boeren de kwaliteit van hun gewassen? Hoe zoeken energiebedrijven op dit moment naargeschikte locaties voor een windmolen- ofzonnepanelenpark? Welke problemen komen ze daarbijtegen? Wat zijn de voor- en nadelen van deze methode? Vervolgens kunje de vraag stellen wat de klant nodig heeft om betere beslissingen te kunnen nemen ofom efficiënterte kunnen werken. Een combinatie van internetonderzoek, een paar interviews ofeen workshop met potenti ële klanten kan al voldoende beeld geven. Geschikte satellietbeelden Alsje hebtvastgesteld watje zou willen doen met satellietbeelden, dan is het vervolgens van belang om geschikte satellietbeelden te vinden. Het is daarbij handig om in elk geval de volgende aspecten in de gaten te houden: De ruimtelijke resolutie van de satellietbeel den. De ruimtelijke resolutie, ookwel spatiële resolutie genoemd, geeft aan hoe groot een pixel van het satellietbeeld in werkelijkheid is, bijvoorbeeld 0,5 x 0,5 meter ofsxs meter. Pixels van een satellietbeeld hoeven niet per sé vierkant te zijn, rechthoekig van 5x20 meter is bijvoorbeeld ook mogelijk. De resolutie moet minimaal zo groot zijn dat de te onderzoeken objecten daarin goed herkenbaar zijn, maar bedenkdat een hogere resolutie niet altijd nodig ofhandig is. Lagere resolutie beelden zijn meestal goedkoper en de databestanden kleiner (en dus handzamer om mee te werken). De temporele resolutie van de satellietbeel den. Ditgeeft aan hoe vaakde satelliet een opname maakt van (ongeveer) dezelfde locatie. Dit kan bijvoorbeeld eens in de 3,11, i6of35 dagen zijn. Dit is vooral van belang wanneer de toepassing een bepaalde Figuur 3 - Landbouw in het kustgebied van de Zwarte Zee. Meteen tijdreeks van dergelijke beelden hoeft de oogstopbrengst geen grote verrassing meer te zijn. Beeld opgenomen door SPOF-5 op 1 mei 2011. Credits: CNES/Spot image/ESA. Bron: www.esa.int/spaceinimages/images/2012/0g/Biack_Sea

Geo-Info | 2015 | | pagina 30