THEMA 2015-2 I Geo-Info 29 Figuur 4 - Zonnepanelenpark ten zuidoosten van Las Vegas (kleine donkere vlakken). Satellietbeeld gemaakt met de Landsat-8-sateHiet op 23 septernber2oi4. Credits: ESAZUSGS. Bron:www.esa.int/spaceinimages/lmages/2oi5/o2/Las_Vegas_and_Lake_Mead continuïteit nodig heeft,zoals bij monitoring en veiligheidstoepassingen. Het spectrale bereikvan de satelliet.Typisch bestaat het spectrale bereik uit één of meerdere banden, waarbij elke band een bepaald gedeelte van het elektromagnetisch spectrum observeert. Zo zijn er bijvoorbeeld kleurenbanden (rood, groen en blauw), nabij- infrarood, thermisch infrarood en diverse rad arbanden. In elke band meet de satelliet de reflectie van zonlicht (bij passieve sensoren) of de reflectie van het actiefuitgezonden signaal (bij actieve sensoren,zoals radar).Afhankelijk van de toepassing zijn één of meerdere banden geschikt, wat een grote invloed heeft op de keuze van satellietbeelden. Op internet is veel basisinformatie hierover beschikbaar. De kosten van een satellietbeeld. Zoals eerder genoemd in dit artikel zijn sommige beelden gratis; andere beelden zijn commercieel tegen betaling beschikbaar. Afhankelijkvan je budget kunje tijdens de ontwikkeling van een proof-of-concept eerst gebruikmaken van vergelijkbare gratis beelden (eventueel van een andergebied danje uiteindelijke toepassingslocatie). Ook bieden commerciële data-aanbieders vaak op verzoek demonstra tiemateriaal waarmeeje kunt experimenteren. Op basis van bovenstaandeaspecten krijg je een overzicht van de mogelijkheden en beper kingen van verschillende satellieten. Daarnaast raden we ookaan om te kijken naarandere databronnen dan satellieten. Het zou kunnen dat andere databronnen beter de behoefte van de klant kunnen invullen ofeen goede aanvulling zijn op de satellietbeelden die je wilt gebruiken. Uiteindelijk zijn satellietbeelden een middel, niet hetdoel. Het definiëren van de dienst Om de dienst te omschrijven en de toege voegde waarde verder te definiëren is het handig omde'flow'van informatieweerte geven. Ditdoejedoorexpliciet te maken welke databronnen er worden gebruikt, hoe de informatie wordtgecombineerd en hoe de informatie wordtgeleverd aan de klant. Een goed inzicht in de bestaande (informatie) processen van de klant is daarvoor belangrijk, zodatje dienst in die processen kan worden opgenomen. Dedienstzoalsje hemvoor ogen hebt zal je daarom met de klant moeten bespreken om goed te definiëren hoe de dienst er uit moet komen te zien. In dit stadium maakje ook een inschatting van het kostenniveau van de dienst. Met de klant kun je bespreken wat de dienst ongeveer waard is, zodatje weet ofereen businesscase is. Proof-of-concept Is er een businesscase, dan is het tijd om met de techniek aan de slag te gaan en een proof- of-concept te ontwikkelen. Het maken van een conceptdient om erachter te komen ofde dienst zal gaan doen watje ervan verwacht. Dit kan ofwel binnen de eigen organisatie worden ontwikkeld, ofwel in samenwerking met partijen die gespecialiseerd zijn in het verwerken en analyseren van satellietbeelden. Het testen van het concept is het moment om te weten te komen ofde dienst daadwerkelijk toegevoegde waarde levert aan de klant. De dienst kan volledig werken, maar in de ogen van de klant toch te weinig betekenen. Doorde resultaten te bespreken metje klant komje erachter wat wordt gewaardeerd aan de dienst en wat de beperkingen zijn die mogelijk nog verbeterd moeten worden voordat de dienst gecommercialiseerd kan worden. Er zijn diverse bedrijven die de kennis in huis hebben omje te adviseren en verder te helpen de technische en commerciële kant vanje dienst te realiseren. Niet alleen mooi en fascinerend In hetalgemeen blijktvaaknietdetechniekde bottleneck, maarjuist de creativiteit om een goed businessmodel te bedenken. Dat is goed nieuws voorwie wel creatiefis en de beste kansen ziet: die prachtige beelden van onze planeet zijn nietalleen mooi en fascinerend om naarte kijken, ze kunnen potentieel nog geld opleveren ook. Koen Verberne is business developer en project manager op het gebied van satellietdata en geo-informatieen eigenaar van DataCraft. Hij is bereikbaar via koen@datacraft.nl. Sabine de MHHano is technisch communicatiespecialist in het geo- en ruimtevaartdomein en eigenaar van Knalblauw. Zij is bereikbaar via sabine@knalblauw.nl.

Geo-Info | 2015 | | pagina 31