Europees Landgebruik sinds 1990: CORINE LC Remote Sensing Het landgebruik in Europa is dynamisch. Gemiddeld verandert er eik jaar ongeveer 0,2% van het Europees landgebruik. Nederland ligt hier met ruim 0,3 boven. De 0,2% voor Europa lijkt niet veel maar voor een periode van 1990-2012 betekent dit toch dat ruim 4% van het landgebruik is veranderd. De ruimtelijke spreiding van het landgebruik, het type veranderingen en de verschillen in Europa tussen regio's en landen zijn bekend, omdat Europa al in dejaren 80 van de vorige eeuw startte met het monitoren van de veranderingen daarin. Eén van de programma's daarvoor was CORINE: Co-ORdination of Information on the Environment. Dat heeft een aantal Europa-brede datasets opgeleverd. Eind 2014 is het Nederlandse deel van de data over 2012 door Alterra voltooid. Dit artikel gaat in op een aantal aspecten van deze gratis Open Data-set. 30 I Geo-Info I 2015-2 Door Gerard Hazeu Deveranderingen in het landgebruikdie aanleiding gaven om CORINE te starten waren onder meer stadsuitbreidingen, nieuwe wegen en spoorlijnen en de intensivering van de land bouw. Door deze ontwikkelingen verandert de bekleding van hetaardoppervlak.de'land cover'. Het CORINE Land Cover (CLC)-project is daarom gerichtop hetvastleggenvan bodembedek king en landgebruik in Europa in een raster datasetmeteen resolutievaniooxioo meter. Nationale teams gebruiken satellietbeelden om het landgebruikspatroon met polygonen in kaartte brengen. In elk land wordt dat volgens dezelfde methode gedaan. CLC2012 is gebaseerd op de visuele interpretatie van satellietbeelden uit 2012 (met name IRS P6 LISS III en RapidEye). Daarbijwas de vorige versie van Corine LC uit 2006 de basis voor de interpretatie van de beelden. De resulterende nationale vectordatabases worden bijhet European Environmental Agency (EEA) samen gevoegd en omgezet naareen rasterbestand. Legenda Het bestand heeft een vaste Engelstalige legenda met 44 soorten bodembedek king (Tabel 1), waarvan er 30 in Nederland voorkomen. Daarnaast heeft het bestand de volgende specificaties: schaali:ioo.ooo; de kleinst karteerbare eenheid is 25 ha met een minimale breedte van 100m; verandering in bodembedekking landge bruikdienen minimaal 5 ha groot te zijn. Tot nu toe zijn er datasets gemaakt met bodembedekking (LC) en/of het landgebruik (LU) voor de referentiejaren 1990,2000,2006 Figuur r-Het in Corine LC2006 gekarteerde gebied.

Geo-Info | 2015 | | pagina 32