Meer detail met UAV's Remote Sensing Gedetailleerde luchtfoto's uit onbemande luchtvaartuigen Satellietbeelden en luchtfoto's zijn al velejaren een belangrijke bron van informatie voor ruimtelijke analyses. De in ruimte en tijd zeer gedetailleerde opnamen met vele spectrale banden, die tegenwoordig gemaakt kunnen worden door een octocopter voorzien van een hyperspectrale camera, vormen een belangrijke nieuwe bron. Dit artikel beschrijft enkele mogelijkheden van de apparatuurdie in gebruik is bij de Unmanned Aerial Remote Sensing Facility (UARSF) van Wageningen UR. Geo-Info I 2015-2 Door Henk Kramer, Sander Mücher, Jappe Franke, Lammert Kooistra, Juha Suomalainen en Harm Bartholomeus De Unmanned Aerial Remote Sensing Facility (UARSF) is een samenwerking van drie groepen, het Laboratorium voorGeo- informatiekunde en Remote Sensing, de leerstoelgroep Bodemfysica en Landbeheer, beide van Wageningen Universiteit, en het team Aardobservatie (Earth Observation and Environmental Informatics) van Alterra. Er zijn twee verschillende vliegsystemen beschikbaar: een octocopter waaronder verschillende typen camera's bevestigd kunnen worden en een vliegtuig met een camerasysteem voor het vervaardigen van orthofoto's en digitale terreinmodellen.Voorde verwerking van de opgenomen beelden is een eigen procesketen opgezet. De vliegsystemen zijn gecertificeerd binnen de huidige wetgeving voor het profes sioneel vliegen met onbemande vliegtuigen (UAV) en negen personen zijn gecertificeerd als UAV-piloot. In dit artikel wordt ingegaan op de mogelijk heden van de octocopter met de verschillende camerasystemen. De belangrijkste toepassin gen waarvoor opnames gemaakt worden zijn landbouwen natuur, en toepassingsvelden waarde dynamiek, kwaliteit en aard van de vegetatie belangrijkzijn. Flexibel vliegplatform Het octocopter platform is een Altura PRO AT8 octocopterwaarmee bijna volledig autonoom gevlogen kan worden. Dat houdt in dat de octocoptereen voorafaangegeven pad met routepunten volgt (x,y en z) die als GPS- punten in het vliegsysteem geladen worden. De piloot beperkt zich hierbij tot het veilig in de lucht brengen van de octocopteren deze uiteindelijk weer veilig te laten landen. De octocopter kan met maximaal 2kgaan came rasystemen vliegen. De vliegtijd is met deze lading 5 tot 10 minuten. Met deze vliegtijd kan in de praktijk een traject met een lengte van maximaal 1 km worden gevlogen, waarbij een oppervlakte van ongeveer 5 ha wordt opgeno men. Daarna moet de accu vervangen worden en een volgend traject gevlogen. Opnamemogelijkheden Het eerste camerasysteem dat ontwikkeld is en waarmee veel ervaring is opgedaan, is een Hyperspectral Mapping System (HYMSY). Di systeem bestaat uit drie onderdelen waar mee tijdens een vlucht tegelijkertijd informatie ingewonnen wordt (zie figuur2en Suomalai nen et. al. 2014): Figuur 1 - DeAltura Octocopter met registratie PH-1CK van Wageningen-UR.

Geo-Info | 2015 | | pagina 36