Inwinning op afstand komt steeds dichterbij Het thema van dit nummer is Remote Sensing, het eerste van de drie themanummers die Geo-lnfo ditjaarzal presenteren. Waarom Remote Sensing? Simpel. RS wordtsteeds belangrijker. De apparatuurwordt handzamer, de data worden beter bereikbaar en de bewerkingsmethoden verder ontwikkeld. Dertien artikelen in dit nummer illustreren dat. De toepassing van de RS data buiten het geo-vakgebied rukt op. Astronaut André Kuipers is daarvan onder de indruk. Renévan der Velden denktzelfs dat RS in 2020 zal doorbreken als landmeetkundig instrumentarium,'landmeten 3.0'. Dataportalen maken data als AHN en ToplONL bereikbaar voor iedereen, vooral als er niet apart voor betaald hoeft te worden. Het artikel over de Groenmonitor wijst op het belang van het Nationaal Satelliet Dataportaal daarbij. De toepassing van de Groenmonitor om de omvang van muizenvraat vast te stellen illustreert het agrarische belang van satellietdata, net als het artikel van Peter Lerink over precisielandbouw. Het artikel van Henk Kramer toont dat onbemande vliegtuigen, die minder hoog vliegen en minder ver"kijken'j belangrijke informatie over het gewas kunnen opleveren. UAV- gebruik in het stedelijk gebied, beschreven door Ries Visser, levert weer andere informatie op. Na bewerking natuurlijk. En er zijn geschoolde piloten voor nodig. Leuk is dan dat het proefschrift van Kim Calders een link legt tussen vanafde grond in een bos ingewonnen LiDAR-data als referentie voor opnamen vanuit satellieten. Een stap vooruit bij het in de gaten houden van de bossen op deze wereld. Een andere toepassing van puntenwolken is om vastgoedinformatie te bepalen. Dat is waarschijnlijk het soort innovatieve ontwikkeling waarover Gert van der Burg en Han Wensink het hebben. Zij schatten dat de Nederlandse "ruimtevaart-downstream-sector"nog wel zeven keerzo groot kan worden. Voor degenen die niks hebben met satellietbeelden, luchtfoto's, laser scanning, infrarood, spectrale banden ofvegetatie-indexen komen in dit nummer nog diverse andere onderwerpen aan de orde: het verdampen van de landmeter, functioneel aanbesteden, de City Diagnose Scan, Janssonius als concurrent van Blaeu, de vraag om geo-vragen voor de Nationale Wetenschapsagenda en het sprookje van voltooiing van de BGT in 2015. Breed vakgebied, die geo-informatie. MIJNGIN Meer informatie over MIJNGIN en hoe daar gegevens aan te vullen en te verbeteren vindt u door in te loggen op www.geo-info.nl. 2015-2 I Geo-Info

Geo-Info | 2015 | | pagina 3