Remote Sensing Verslag Na AHN2 (2007-2012) komt AHN3 38 I Waarom een Boomregister.nl? Geo-Info 1 2015-2 de kustlijn van de 2e Maasvlakte. Wel 90% van de gebruikers, met name van het stedelijke gebied, vindt de freguentie van twee jaar zelfs nog te laag. Niet'verzonnen! maar praktische gebruiksdoelen voor'Het Hoogtemodel Rot terdam'waren ook het bepalen van lekkage bij parkeergarages, het ontlenen van de schuinte voor woningopritten voor senio renhuisvesting, het bepalen van aanvlieg routes voortraumahelikopters, maarookvan zichtbaarheid en schaduwwerking. Dat laatste was niet alleen voor bezwaarden, maarook om erachterte komen hoeveel Rotterdam mers hetwerelderfgoed de Van Nellefabriek eigenlijk kunnen zien.In combinatie met luchtfotogrammetrie zijn mutatiesignalen voorde BAG ook een zinvol item. In zijn blik vooruit-'toekomstdromen'mogen niet meer in de Maasstad - voorspelde Goos nog meer GIS-spin-off en nog meer werk binnen doen in plaats van buiten. Publieksvragen waren er naar puntenwolken van straat- in plaats van luchtopnamen ('aanvullend, niet stedelijk') en naar parallellen bijandere gemeenten ('geen'). Skeletvorming Promovendus Ravi Peters van deTU Delft hield een professionele inleiding over'Het skelet van een puntenwolk'. (Ravi was dus weer in Amersfoort, zo kón ik niet nalaten te denken....) Hij startte met de constatering dat de ruwe data van puntenwolken beter is dan de bewerkte rasterdata en dat er al software is om ermee om te gaan ook. Zijn 3D-skeletonmodellen overstegen het AHN met valleien uit Calfornië (Silicon Valley) en mensenhoofden metgemakkelijkaan- genaaide ofafgehakte oren. Het ging dus om daadwerkelijke 3D-bewerkingen. Met de skeletvorming kan uitdunning van de punten wolken plaatsvinden tot 11% met eenzelfde resultaat (Local Feature Site simplification). Leek de mooiste samenvatting van zijn '3D 'Niemand weet hoeveel en welke bomen er in een buurt, een gemeente, of een pro vincie staan. Ook voor de boombeheerders zelf is het lastig de informatie over bomen in het eigen beheersgebied op een hoog niveau te houden. Dat is jammer, want door actuele en betrouwbare informatie over alle bomen als Open Data beschikbaar te maken en die informatie met elkaar te onderhouden, zouden we erg veel geld bespa ren in het omgaan met schade, onderhoud, plagen, planvorming, bouw, enz. Wij van Boomregister.nl vinden dat die informatie beschikbaar moet komen voor iedereen die daar in zijn werk of hobby baat bij heeft. Gratis voor het publiek en tegen betaling in goede diensten voor professionals. Wij geloven in 'echt' open data, van hoge kwaliteit en betrouwbaarheid, voor iedereen toegankelijk.' Lezerstip: Tik op de website bij 'Hoe groen is mijn wijk?' uw eigen postcode in! www.boomregister.nl van NEO, Cobra, Alterra, Geodan en Swis method for the analysis and generalization of big LiDAR point clouds based on the Medial Axis Transform'niet: het skelet van een voetbal is een punt? In navolging van Peters zijverwe- zen naardevolgens mijvrijnieuwewebsite www.3dgeoinfo.bk.tudelft.nl van degroep van prof.dr. Jantien Stoter.'Goed verhaal', zo luidde de conclusie van Vosselman op het uitblijven van vragen aan Peters. Boomregister Rob Beck van NEO - ook uit Amersfoort - zou spreken over'Bomenregister uit puntenwol ken', maarwas verhinderd. Hijwerd door twee man vervangen. ErikOudejans (studentTU Delft) sprakover'Van puntenwolk naarvoxel- boom'en Wiggers Tims vanNEO sprak over de contentvan de website www.boomregister.nl. Van een AHN2-puntenwolk liet Oudejans zien hoe het via een segment naareen voxelboom kon gaan. (Het woord voxel is een 'porte- manteau'wan de woorden volume en pixel en geeft een waarde van een volumecel in een driedimensionale ruimte.) En passant illustreerde hij al draaiend een gat in een model van de Utrechtse Domtoren dankzijeen sensorpositieen hoe hetachtereind van een koe, genaamd Betsie, werd opgebouwd uit driehoeken meteenzelfde berekende normaal. Boomdetectie uitwolken kan methet'local neighbourhoodconcept', waarbijop basis van de willekeurigheid van bomen het vlakke maaiveld en de dito panden kunnen worden genegeerd. (Een latere publieksvraag ging nog over uitfilteren van de populairwordende groene daken. Ookdie kennen meestal weinig hoogteverschil, maar'als een huis een bos op het dak krijgt zijn het ook bomen', aldus de spreker toen!) WiggerTims deed het boomre- gister-initiatiefvooreen open data coöperatie vanNEO met vierandere partners uit de doe ken. De eerste versie is op basis van AHN2 en segmentatie-algoritmes. De actualiteit is dus een probleem en dat wordt deels opgelost met recente landelijke stereo-zomerluchtfoto's. In de vragenronde kwam uit de zaal nog de tip om de kruinen uit de zomerfoto's en de stammen uit de winterfoto's te halen. 'Wat kun je nog meer?' 'Wat kunje nog meer metje AHN2 alsje het metTOPioNL, BGT en/of BAG mixt?' was volgens Sander Oude Elbrink (UT) zijn langste lezingentitel ooit.'Meestal zijn dex- en y-coördinaten hetgemeenschappelijkeen hou rekening metje nauwkeurigheidsspecificaties', Hos groan Is mijn wijk? Boomregister.nl

Geo-Info | 2015 | | pagina 40