>pannen verwachtingen! THEMA Informatie-vragen stellen bevordert de innovatie in degeo-business sector 2015-2 I Geo-Info 41 De komende jaren zal de focus verschuiven van data naar informatie. De overheid heeft de afgelopen jaren veel geïnvesteerd in de kwaliteit en beschikbaarheid van brondata. Na de opbouw van de (3D) basisregistraties verschuift het accent naar de bijhou ding. Het gaat om hybride vormen van technieken en combinaties van data sets. De overheid zal de markt anders bevragen: geen data-vraag maar een informatie-vraag. Bijvoorbeeld geen vraag naar landsdekkende luchtfoto's met BGT-kwaliteit, maar direct een vraag naar een BGT die actueel en betrouwbaar is. De markt bepaalt welke data zij hiervoor gebruikt. Hierin ligt een mooie uitdaging voor samenwerking tussen markt en overheid. Figuur 2 - De Sentinel-iA (radar; C-SAR) is op 3 april 2014 gelanceerd; het tweeling zusje Sentinel-iB staat gepland voor lancering in2oi6. Brom.ESA. Technologischeontwikkelingen leiden, netals bijandere sensoren, ook in dit geval tot een toename van de resolutie van RS gegevens: de ruimtelijke resolutie, de spectrale resolutie, de 3D-geografische informatievoorziening in Nederland Aan de hand van concrete voorbeelden wordt duidelijk dat RS toegevoegde waarde levert voorde (3D-)geografische informatievoorzie ning in Nederland. 3DDATA (AHNRjen Beeldmateriaal [2]) HetAHN en Beeldmateriaal hebben in 2015 een gezamenlijk onderzoeksproject'3DDATA NL'gelanceerd. Doel van dit project is de haalbaarheid van een 3D DATA bronbestand van Nederland te onderzoeken, te definiëren, te specificeren en zo mogelijk te ontwikkelen in samenhang en afstemming met de 3D behoeften en ontwikkelingen. Dit vanuit de gedachtedateen nationale basisvoorziening '3D DATA NL'een betrouwbare en actuele 3D basis is voor een veelvoud aan toepassingen (stedelijke ontwikkeling, geluid energie, lucht kwaliteit, mobiliteit, etc.) en ondersteunend is aan de ontwikkeling en bijhouding van bij voorbeeld een 3D BGT, 3D BRT, 3D geologische ondergrond en een 3D BAG. AHN en Beeldma teriaal leveren tezamen belangrijke brondata. RS vervult hierin een voorname rol in de vorm van (hogere resolutie) optische beelden, maar ook radarbeelden voor het detecteren van veranderingen (in 2D en 3D) en het monitoren van deformaties van objecten. radiometrische resolutie en de temporale reso lutie. Het zijn deze ontwikkelingen die interes sant zijn en een rol van betekenis spelen voor de (3D) geo-informatie in Nederland. RS wordt het nieuwe landmeetkundig instrumentarium: 'landmeten 3.0'. Het stellen van informatie-vragen in plaats van data-vragen bevordert de I innovatie in de geo-business sector. Directe stimulering via dure subsidierege lingen is niet nodig. Dit gebeurt indirect door elkaars rollen te kennen, elkaars behoeften te kennen maar bovenal door elkaar de juiste vragen te stellen. VernieuwingsopgaveAHN Het eerste landsdekkende hoogtebestand AHNi werd in 2003 afgerond; het tweede bestand AHN2 in 2012 met hogere puntdicht heid en verbeterde nauwkeurigheid. Maar bovenal kent het AHN2 een breder toepas singsgebied in het beheervan waterkeringen. Het bestand is zo gedetailleerd dat het veel landmeetkundige werkzaamheden vervangt.

Geo-Info | 2015 | | pagina 43