Molenaar: 'Hoe de landmeter verdampte' Verslag Meer dan vijfjaar na terugtreden als rectorvan het ITC hield prof. dr. ir. Martien Molenaar (Geoinformatics and Spatial Data Acguisition) op 12 februari daar zijn Nederlandse afscheidsrede.'Hoe de landmeterverdampte' was de titel, voorzien van de ondertitel:'Een korte geschiedenis vanuit het perspectief van een deelnemer'. Om fysieke redenen werd de afscheidsrede met tien maanden vertraging uitgesproken. 50 Geo-Info I 2015-2 Uit: Het Slot (F. Kafka, 1926) Delft 1967-1973 'Met mijn studietijd in Delft erbijben ik nu 47jaar actiefgeweest in wat we tegenwoordig omschrijven als geo-informatiewetenschap- pen. Ik begon mijn loopbaan als geodeet, of landmeter, en ik beëindig die nu als,ja, als wat? Doet dat er eigenlijk toe? Nee, eigenlijk niet!', aldus Molenaar.'De wereld was in bewe ging, maar in de opleiding in Delft zag men de landmeter toen nog op laarzen in het veld de topografie inmeten en op kaart vastleggen', zo vertelde de oud-student nu. Tienstra, Baarda en de'Delftse School'werden gememoreerd, maarook de trage verandering van werkpro- cessem'Men werkte met landmeetkundigeen fotogrammetrische instrumenten die lange tijd meegingen, zodat investeringstermijnen lang waren.Organisaties kenden relatief lange tijd nauwelijks de noodzaaktot reorganisaties of institutionele herinrichting. Een investe- rings- en planningshorizon van zo'n 20jaar leektoen nog redelijk.' ITC 1973-1983 In 1973 ging Molenaar voorde eerste maal bij het ITC werken. Naar later bleek was dit geregeld in een onderonsje tussen professor Baarda (TH Delft nog) en diens vriend profes sor Van derWeele (ITC). De Delftse ideeën zouden moeten worden toegepast op de fotogrammetrie, maardaarzaten de nieuwe collega's niet op te wachten! De methodiek om te bepalen ofgeodetische netwerken goed genoeg waren sloeg vervolgens op zichzelfterug.'De berekeningen toonden aan dat verdere verfijning van die methodiek niet zo zinvol was, die was goed genoeg. Dus werd het tijd om me op andere onderwerpen te richten. Deze resultaten zijn eigenlijk nooit goed gepubliceerd. Je wilde dingen weten, je begrip verdiepen. Lang niet alles werd gepubliceerd, als we snapten hoe iets zat deelden we dat vaak informeel met col- Molenaar tijdens zijn afscheidsrede. lega's, brachten de nieuwe inzichten in in het onderwijs en richtten ons weerop andere vragen. Tegenwoordig lijkt het dat onderzoek vooral gedaan wordt om te publiceren, dat is goed voorje cv. en voor de beoordeling van onderzoeksgroepen. Publicaties en citatie- indices lijken nu een doel op zich, belangrijker dan de intrinsieke waarde van het onderzoek) aldus de oud-rector. Vervolgens kwamen satel- lietbeelden op grote schaal beschikbaar voor civiele toepassingen en volgden steeds betere beeldanalyses. Wageningen 1983-1996 In 1983 werd Molenaar in Wageningen benoemd tot hoogleraar Landmeetkunde en Teledetectie. ('Dat was toen Wagenings voor Remote Sensing!')'Je moet welje plaats weten' was de titel van de inaugurele rede. Belang- 'Wat ben je eigenlijk?, vraagt ze. 'Landmeter'. 'Wat is dat?'. K. legt het uit,... ...de uiteenzetting deed haar geeuwen. stelling voor landmeten verschoofechter naar RS en GIS en de semantische opdeling van de representatie van objecten werd daarbij verhelderd.'Deze dichotomie werd vaak verward met die van vector- en rasterstructu- ren. De eerste is gebaseerd op vlakken, lijnen en punten; de tweede op vlakdekkende- aaneengesloten-vierkante-cellen. Analyse maakteduidelijkdat ze in wezen dezelfde diepere basisstructuur hebben, ze bieden daarom in principe dezelfde representatiemo- Wageningen, 1983 -1996: 'je moet wel je plaats weten

Geo-Info | 2015 | | pagina 52