Functioneel aanbesteden door commissie Elias verplicht, de zorgen verlicht? In de Geo-wereld besteden we al lang functioneel aan! Wat zegt de commissie Elias overfunctioneel aanbesteden, wat is functioneel aanbesteden eigenlijk? Wat zijn de voor- en nadelen voor de geo-wereld, zou een verplichting hiertoe in de aanbestedingswet 2016 zoden aan de dijk zetten? Heeft functioneel aanbesteden gevolgen voor de (contractuele) verhoudingen tussen aanbestedende dienst en leverancier en zijn er verder nog aandachtspunten? Deze vragen worden allemaal in dit artikel beantwoord. 52 Geo-Info I 2015-2 Door Jos Anneveld en Ronald Vroom Aanbeveling 8bop pagina 18 van de commis sie Elias houdt in dat functioneel aanbesteden verplicht is, tenzijde opdrachtgever kan uitleggen waarom dat bijeen specifiek project nadelig zou zijn ('complyorexplain'). Wat is functioneel aanbesteden, wat zijn de voor- en nadelen voor de geo-wereld, zou een verplichting hiertoe in de aanbestedingswet 2016 zoden aan de dijk zetten, heeft functio neel aanbesteden gevolgen voor de (contrac tuele) verhoudingen tussen aanbestedende dienst en leverancier (veelal softwarebureau ofingenieursbureau) en zijn erverder nog belangrijke aandachtspunten? Voorgaande vragen met betrekking tot func tioneel aanbesteden worden in hetvervolg uitgewerkt met als uitgangspunt dat aan actief contractmanagement wordt gedaan. Over actiefcontractmanagement: het is nodig om dit te doen zegt de commissie Elias in conclusie 9 op pagina 19 en op de pagina's 157 en 178 van haar rapport. Het is belang rijk dat eerdere ervaringen in het contract worden verwerkt. De projectmanager moet het contract kennen en altijd bijde hand hebben. Het contract mag zeker niet in een la verdwijnen! In de praktijk blijkt vaakdat projectmanagers er moeite mee hebben om artikelen uit het contract met de leverancier te bespreken. Dat hoeft vaakook helemaal niet, zo is de ervaring! In veel gevallen kunnen te bespreken artikelen namelijkworden vertaald naaragendapunten bij vergaderingen. Wat is functioneel aanbesteden? Functioneel aanbesteden betekentvolgens pagina 18 uit het rapport van de commis sie Elias hetvolgende: bijdeaanbesteding worden de meer specifieke technische details overgelaten aan de opdrachtnemer. Dat lijkt op het eerste gezicht een heldere beschrijving, maar het moet wat ons betreft breder en ook scherper. Functioneel aanbesteden betekentzekerdater zaken worden overgelaten aan de opdrachtne mer, maardezeomvatten in onze beleving meer dan de"meer specifieke technische details"zoals in de betekenis van de commissie Elias. Voorzitter Ton Elias (WD) van de tijdelijke com missie "ICT-projecten bij de overheid" van de Tweede Kamer. Het rapport is te downloaden via www.tweedekamer.nl/kamerieden/commissies/tcict Functioneel aanbesteden is in essentie een 2-dimensionaal begrip, ofwel een begrip met twee aspecten: het kent een 'wat'-aspect en een 'hoe'-aspect. Beide aspecten moeten in de overeenkomst die bij gunning tot stand komt worden omschreven. Het'wat' beschrijft wat er daadwerkelijk door de leverancier wordt opgeleverd, zowel in termen van op te leveren resultaten (welke functionaliteit(en) moet(en) erworden opge leverd?; wat voor performance is vereist?; of, welke data moeten worden opgeleverd, en/ ofwat zijn de eisen qua precisie, betrouwbaar heid, volledigheid en actualiteit?) als in termen van met die resultaten na te streven doelen (wat is het blijvend resultaat van de inzet van de opgeleverde functionaliteit(en)?). Een mooi voorbeeld is de aanbesteding van wat we in

Geo-Info | 2015 | | pagina 54