Functioneel aanbesteden: gewoon doen! SVB-BGT 2015-2 I Geo-Info 53 In 2013 heeft SVB-BGT het systeem 'Bravo' functioneel aanbesteed. Dit systeem moest iets gaan doen wat nog nooit gedaan was: Geo-data van 7 bronhouderslagen (waaron der gemeenten, waterschappen e.d.) controleren, assembleren en gereed maken voor opname in de landelijke voorziening BGT bij het Kadaster. Niet alleen een inhoudelijke uitdaging (geo-data assembleren is uniek in de wereld), maar ook nog eens een uitda ging met een ongekende schaalgrootte aangezien het om de grootste Geo-database van Nederland gaat (naar schatting 100 miljoen geografische objecten)! Gelukkig waren de processen en de niet-functionele eisen waar mogelijk goed beschreven, zodat voor de markt helder was wat er moest gebeuren. Hoe dat vervolgens succesvol in een systeem moest worden vertaald, heeft SVB-BGT daarna echt aan de markt overgelaten. Dat leidde tot prima inschrijvingen voor de bouw van het systeem en het exploiteren ervan voor de komende vijf jaar. Overigens leidde dat ook tot keuzes van marktpartijen om niet in te schrijven. Vanzelfsprekend liep SVB-BGT tegen onverwachte issues aan, zo had SVB-BGT niet genoeg 'real life' testdata en moest zij met 'artificial data' testen. Uiteindelijk heeft de winnende inschrijver een prima werkend systeem opgeleverd dat voor SVB-BGT en daarmee de maatschappij nog jarenlang waardevol zal zijn. SVB-BGT liep in de exploitatie wel tegen onverwachte issues in het assemblageproces aan, waarschijnlijk een gevolg van het testen met 'artificial data'. Al met al leerzame erva ringen voor ontwikkeling van de uitbreiding naar 'geautomatiseerd berichtenverkeer'. Wat heeft SVB-BGT tot slot over functioneel aanbesteden geleerd? Weet heel goed wat je functioneel wilt, beschrijf heel duidelijk wat je wilt dat het systeem doet, en maak gebruik van de kennis en ervaring in de markt! klassieke zin een 'brug'zouden noemen, maar functioneel kan worden beschreven als een oplossing die'zorgtvoorontwikkeling van een gebied door het verzorgen van een oeverver binding'. Een ander voorbeeld uit de wereld van de Geo-ICT is ontleend aan conversie naargrafische data: als bekend is in welk beheersysteem de gegevens moeten worden opgenomen, dan zal een functionaliteit zijn dat gegevens migreerbaar moeten zijn naar beheersysteem X.lnde te sluiten overeen- komstzal erdan een artikel moeten zijn dat bepaaltdatdegegevens migreerbaarzijn naar beheersysteem X. Het'hoe'-aspect beschrijft aan welke uitvoe- ringsvoorwaarden moetworden voldaan bij de uitvoering van de opdracht. Dat betekent dus niet dat de opdrachtgever voorschrijft hoe de opdracht moet worden uitgevoerd, maar binnen welke uitvoeringsvoorwaarden dat moetgebeuren. In de praktijk betekent dit dat bijvoorbeeld maximumeisen worden gesteld aan de doorlooptijd ofdatoplossingen die minder overlast voor de organisatie ofomge- ving opleveren hogerworden gewaardeerd. Zo kunnen inschrijvers bijeen aanbesteding van Geo-ICT voor op de werkplek beter scoren naarmate ze bij de uitrol de medewerkers minder lastig vallen tijdens werktijd. Bij de mogelijkheden tot functioneel aanbe steden loopt de geo-branche wat data betreft voorop. Voor data is namelijk met de Delftse theorie, ontwikkeld door Professor Baarda en zijn medewerkers, een goed model beschik baar voor de beschrijving van de kwaliteit van deze data (precisie en betrouwbaarheid). Hoe deze data tot stand komt doet er niet toe. De Delftse theorie is goed operationeel toegan- kelijkgemaakt in een aantal softwarepakketten, zoals MOVE3.Toch moeten de resultaten van de berekeningen met de software altijd met verstand van zaken worden bekeken. Voor- en nadelen van functioneel aanbesteden en zou een verplichting tot functioneel aanbesteden in de Aanbestedingswet 2016 zoden aan de dijk zetten? Waarom zouden weeigenlijkfunctioneel aanbe steden in de geo-wereld? Het is toch prima als we weten hoe het moet we dat de leverancier (het softwarebureau of hetingenieursbureau) alleen maar hoeven tevertellen en wevervol gens rustig kunnen wachten op de oplevering? Allereerst denken aanbestedende diensten vaak meer te weten dan de leveranciers uit de markt, maar dat kan niet zo zijn. De software- en ingenieursbureaus zijn immers dagelijks bezig met hun vaken leren van iedere uitgevoerde opdracht, ook hoe ze die niet hadden moeten uitvoeren. Aanbestedende diensten besteden geen tijd aan het uitvoeren van opdrachten zoals de leveranciers, aanbe stedende diensten hebben dus op dit gebied een kennisachterstand. Als leveranciers dan precies doen wat aanbestedende diensten vragen, is het resultaat minder dan wat de markt in het beste geval te bieden heeft. Dooreen vermeende kennisvoorsprong krijgt de opdrachtgever dus minderdan er mogelijk is. Dat betekent dat er met de uitgaven en/of investeringen minder waarde wordt verkregen dan mogelijk. Hieruit volgt dat het zeker zinvol is om de verplichting (op basis van 'comply or explain') tot functioneel aanbesteden op te nemen in de naaraanleiding van de nieuwste Europese aanbestedingsrichtlijnen op te stellen nieuwe Aanbestedingswet. Dit sluit aan bijhet huidige artikel 1.4 lid 2 Aanbeste- dingswet20i2 ("De aanbestedende dienst of het speciale-sectorbedrijfdraagt zorg voor het leveren van zo veel mogelijk maatschappelijke waarde voorde publieke middelen bijhet aangaan van een schriftelijke overeenkomst als bedoeld in heteerste lid."). Gevolgen van functioneel aanbesteden voor de (contractuele) verhoudingen tussen aanbestedende dienst en leverancier Bijfunctioneel aanbesteden moet een aantal onderwerpen in de overeenkomst worden besproken. De onderwerpen die de kern van de functionele aanbesteding betreffen en die te maken hebben met het hierboven genoemde'wat'en 'hoe'van de functionele aanbesteding (kwaliteit, tijd, prijs, uitvoe ringsvoorwaarden en een procedure hoe met veranderingen om te gaan), horen thuis in de artikelen. De onderwerpen die meer te maken hebben metde bedoeling van de functionele aanbesteding en de context horen terug te komen in de overwegingen. Een en ander hangt ookafvan de omstandigheden van hetgeval, bijvoorbeeld hoeconcreeteen onderwerp kan worden beschreven. Zo zal migreerbaarheid van hetopgeleverde product bijmigreerbaarheid naareen concreet beheer systeem in een artikel worden geregeld. Indien niet van een concreet beheersysteem sprake is, maarer migreerbaarheid moetworden gegarandeerd naarelk beheersysteem dat overYjaareen marktaandeel van minimaal Z procent heeft, dan hoortdit thuis in de overwegingen. Niet alleen de artikelen zelf, maarook de overwegingen bijde overeen komst zijn belangrijk: bijeen geschil wordt op de overwegingen teruggegrepen wanneer

Geo-Info | 2015 | | pagina 55