Facto Geo Meetdienst 54 Geo-Info I 2015-2 de artikelen geen uitkomst bieden. Dit zal met name voorkomen bijeen geschil over de uitvoeringsvoorwaarden ofals de uitvoerings- voorwaarden geen soelaas bieden. Het is een illusie te denken dat het eindproduct dat we uiteindelijk willen hebben van tevoren precies kan worden beschreven. Daarom is het essentieel een goed doordachte en evenwich tige wijzigingsprocedure in het contract op te nemen. Hierbij kan worden gedacht aan een Change Advisory Board in de betekenis van Prince 2, maardit zal in veel gevallen niet nodig zijn. In veel gevallen kan worden volstaan met een werkgroep die zeer regelmatig, bijvoor beeld eens per twee weken, bijeenkomt en een stuurgroep die met een lagere freguentie, bijvoorbeeld eens per kwartaal, bijeenkomt. Zowel in de werkgroep als in de stuurgroep dienen vertegenwoordigers van zowel de aan bestedende dienst als de leverancier te worden opgenomen. De leverancier doet per e-mail voorstellen voor verfijning van het bestekaan de werkgroep. Deze beslist bij de volgende bijeenkomst, tenzijbepaalde drempels gua financiën ofdoorlooptijd worden overschreden. Indien dit het geval is, beslist de stuurgroep. Altijd moeten tijd, prijs en kwaliteitagendapun ten van de stuurgroep zijn. Verdere belangrijke aandachtspunten bij functioneel aanbesteden Goed functioneel aanbesteden is, zo menen wij, lastig. De aanbestedende dienst zal lang niet altijd de kennis in huis hebben om deze professioneel te begeleiden, noch inhoudelijk, noch procesmatig. In tegenstelling tot wat de Commissie Elias over externe adviseurs schrijft (pagina i44van het rapport), blijft het daarom in een aantal gevallen toch nodig dat de aanbestedende dienst een externe deskundige inhuurt. Het is wel essentieel dat de in te huren deskundige onafhankelijk is, ook al is het erg moeilijk hiervoor sluitende criteria op te stellen, zeker in de tijd (hoe blijft een externe deskundige onafhankelijk?). De externe deskundige kan de aanbestedende dienst adviseren wat deze echt nodig heeft (het samen met de aanbestedende dienst for muleren van de functionele vraag), adviseren hoe te krijgen wat nodig is (begeleiden van de functionele aanbesteding zelf) en adviseren over het gebruikvan wat de aanbestedende dienst krijgt (nadat de functionele aanbe steding heeft plaats gevonden). De externe deskundigheid kan betrekking hebben op het proces (aanbesteding, besluitvorming, project management en kwaliteitsborging), maarook op de inhoud (wat is haalbaar?, welke risico's doen zich voor?). Het voorgaande geldt zowel voor Geo-ICT als voor data. Voor een goede functionele aanbesteding is het nodig dat de projecten niet al te klein in omvang (gemeten naaropdrachtwaarde) zijn (een ondergrens van rond de e 50.000 is vanuit ervaring realistisch, maarzal voor data-projecten hoger liggen dan voor Geo-ICT projecten). Het is dan namelijkde moeitewaard om relatiefveel tijd en energie te steken in het opstellen van een goede functionele specificatie. Daarnaast zullen veel aanbestedende diensten boven dat bedrag een meervoudig onderhandse aanbestedingsprocedure moeten starten. De leverancier heeftookvoordelen bijeen wat groter project; hij heeft namelijkde keus uit een breder scala aan technieken en de mogelijkheid om een leercurve te doorlopen en zijn leergeld terug te verdienen. Overigens lijkt dit advies op gespannen voet te staan met het standpunt van de Commissie Elias dat enkel kleine projecten, in verband met de beheersbaarheid ervan, worden uitbesteed. Anderzijds spreekt uit het rapport van de commissie Elias een tendens naar centralisatie. Ditzou kunnen leiden tot een grotere marktvoor met name te ontwikkelen software, waardoor de leercurve ook bij kleinere ontwikkeltrajecten kan worden doorlopen. Bij functioneel aanbesteden is het essentieel dat de sleutelfiguren - net als bijandere aanbeste dingen - terzake kundige mensen zijn. Het is daarom belangrijkdatde sleutelfiguren niet worden vervangen tijdens het project. Dit vindt de commissie Elias ook. Zie hiervoor pagina 147 van het rapport Elias. Mocht dit onverhoopt toch nodig zijn, dankan een sleutelfiguur alleen worden vervangen door iemand die zowel voor Onlangs heeft Facto Geo Meetdienst meegewerkt aan een meervoudig onderhandse aanbesteding voor een aantal gemeenten. Het doel van de aanbesteding was om met behulp van bestaand kaartmateriaal een initieel bestand voor de BGT te maken. Hier was sprake van een functionele aanbesteding aangezien er (door te verwijzen naar de IMGeo-standaard en andere documenten) alleen omschreven werd wat het resultaat moest zijn. Men wilde een bestand met bepaalde kenmerken, zodanig dat het goedgekeurd zou worden door het SVB-BGT op basis van materiaal dat ter beschikking gesteld zou worden, zonder daarbij te verplichten dat materiaal ook daadwerkelijk (volledig) te gebruiken. Het op te leveren product was eenduidig omschreven, door te verwijzen naar de IMGeo-standaard en andere documenten. Er werd echter niet omschreven welke methoden toegepast moesten worden en met welke middelen, zoals met welke software dat gedaan zou moeten worden. Door gaans wordt fotogrammetrie als techniek voor dit soort projecten ingezet, maar dat werd niet als zodanig benoemd als te hanteren techniek. Facto Geo Meetdienst heeft de offerte opgesteld door gebruik te maken van zowel interne als externe expertise. Aangezien het gunningscriterium laagste prijs was, was er voor Facto Geo Meet- dienst geen ruimte om op enig ander punt dan de prijs onderscheidend te zijn.

Geo-Info | 2015 | | pagina 56