Flevokartografie: 50 jaar (1965-2015) Schepentoren met details uit het IJsseLfront van Kampen 2015-2 I Geo-Info 57 JAN SCHILDER I 2008 In aanloop naar de publieksexpositie die op 17 april a.s. start in Nieuwland Erfgoed Centrum te Lelystad (zie agendamededelingen) sprak ik met Jan Schilder, kartograaf. Of beter: maker Jan Schilder. van topografiek. Kort memoreert Jan dat hij in 1967 is begon nen bijde sectie'Bijzonder Tekenwerk'van de afdeling landmeetkundig werk van de voor malige RIJP. (Rijksdienst voor de IJsselmeer- polders). De naamgeving van deze sectie gaf al te kennen dat het hier - in tegenstelling tot technisch tekenwerk - om iets bijzonders moest gaan. Dat 'bijzondere' heeft voor een belangrijk deel in handen gelegen van Jan Schilder: vanuit de technische randvoorwaarden is hij erin geslaagd om met de Flevokartografie een evenwichtte creëren tussen enerzijds een hoge mate van nauwkeurigheid en hel derheid en tegelijkertijd ruimte te geven aan een beeldtaal die zich richt op kunstzinnige weergave van de kartografische eigen schappen van het landschap.Jan Schilder was een der eersten die voor de grafische vormgeving vanafbegin 80-erjaren gebruik maakte van de Apple MACi. Gevraagd naar het meest onderscheidende in zijn aanpak: 'Goede geometrie, landmeetkundig verantwoord, gebruikmaking van afwijkende kleurenpaletten (veel pasteltinten) en veel werken op gevoel vanuit een sterk grafisch ontwerp.'Hijgafaan tijdens een studiereis naarde Ordnance Survey en Hydrographic Office (GB) geïnspireerd te zijn door de daar gebruikte stijlen evenals door de wereld vermaarde Nederlandse grafici Crouwel en Oxenaar. Hij stelt vast dat veel kartografische informatie nu via beeldschermen langs vliegt en derhalve vluchtig is, wat trouwens ook weerallerlei nieuwe kansen biedt in bijvoorbeeld de gaming-industrie. 'Beeld moet boeien anders zapt men weg.' Heel mooi vertelde Jan over de logische opbouw van 'zijn kaarten': elementair opge bouwd vanuit punt-, lijn- en vlak-objecten. Naar uiteindelijk herkenbare vormen waarbij kennis en kunst verbonden zijn en een beeldverhaal vertellen. Dit komt in de exposi tie goed tot uitdrukking. Of zijn herkenbareaanpakgeborgd is? Jan is daar heel bescheiden over: hoewel kennis en kunde zijn vastgelegd voor de toekomst zal hetdoorevolueren naariets nieuws. Deveran- deringen kunnen we niet beheersen. Wel kun nen we toekomstige geïnteresseerden de kans geven te raadplegen. O.a. door het bezoeken van een dergelijke expositie. Een aanrader! RoeiofKeppe!

Geo-Info | 2015 | | pagina 59