De traditionele loodrecht heeft familieleden gekreg Remote Sensing Luchtfoto's vormen een belangrijke bron van informatie bij het beheer van de openbare ruimte. Toch is het goed om te realiseren dat er geen enkel plaatje is dat alle informatie bevat waar behoefte aan is. Een combinatie van beeldmateriaal is dus nodig om een zo compleet mogelijk beeld te verkrijgen. Een creatiefgebruik van traditionele foto's, aangevuld met beeldmateriaal, waarbij gebruik is gemaakt van andere typen sensoren zal steeds meer in de informatiebehoefte kunnen voorzien. 4 Geo-Info I 2015-2 Door Ries Visser Dit artikel is vanuit het perspectief van de gemeenteAmsterdam geschreven, maarde bevindingen gaan op voor iedereen die met Geo- informatie bezig is. Een stukje historie Amsterdam maakt allang gebruikvan luchtfoto's, die in eerste instantie werden gemaakt als basis voor de bijhouding kaart van Amsterdam schaal 1:10.000. Vanafi974werden erjaarlijks in opdracht van de gemeente lucht foto's gemaakt. Voor die tijd werden er slechts incidenteel luchtfoto's gemaakt. Beginjaren '70 lagen er op de tekenkamer nog doosjes met glasnegatieven van luchtfoto's. Wanneer je de emulsielaag met het fotobeeld van de glasplaatwaste, hadje een handig glasplaatje met mooi geslepen randen dat voor veel doeleinden gebruikt kon worden. Dat wij in die tijd materiaal misbruikten waar men nu veel geld voor over zou hebben, is een besef dat veel te laat kwam. Van 1974 tot 1978 werden er zwart-wit foto's gemaakt, die als negatiefwerden aangeleverd. Die foto's werden schaal 1:20.000 gefotogra feerd. Vanafi979 kwamen er kleuren positieve dia's beschikbaarop schaal 1:10.000. Ditwas een enorme vooruitgang. Alle kartografen kre gen een eigen spiegelstereoscoop die boven een lichttafel was gemonteerd, zodat er direct naarde dia gekeken kon worden. Daarnaast werden de mutaties op afdrukken van de foto's onderde stereoscoop ingetekend. Ditzorgde vooreen settekengereedschapdatgua lengte was aangepast aan de beperkte ruimte die er was om te tekenen. Toen de kaartproductie gedigitaliseerd werd, werd er een eigen scanner aangeschaft. De foto's werden zo goed mogelijk, met gebruikmaking van in de foto aanwezige terreinkenmerken, getransformeerd en op de kaart ingepast. Het was geen wetenschap- pelijkverantwoorde methode, maar voor kartering op schaal 1:10.000 ruim voldoende. Toen de eerste digitale luchtfotocamera's hun intrede deden, was het digitaliseren overbodig geworden. Vanafdat moment stapten we in Amsterdam in een andere luchtfotowereld. Probleemgebied De ligging van Schiphol ten opzichte van Amsterdamwas nooiteen probleem.Totin de 21ste eeuw het vliegverkeer van en naar Schiphol enorm toenam. Voorde economie van het land erg goed, maar voor de kar- tograafin dit gebied in toenemende mate een probleem. Het kwam er uiteindelijk van dat er in sommige jaren geen toestemming werd afgegeven om binnen het luchtruim rond Schiphol projectvluchten uit te voeren. Amsterdam kwam er nog redelijkgoed mee weg, maarenkele buurgemeenten kregen nooit meer luchtfoto's. Dit was het moment waarop het gemeentelijk samenwerkingsverband ICC werd geboren. Doorvanafhet eerste begin Luchtverkeerslei ding Nederland (LVNL) te betrekken, ontstond ereen sfeerwaarin vanuit beide belangen naar een oplossing kon worden gezocht. Niet in de laatste plaats heeft de coöperatieve houding van LVNL ertoe geleid dat de problemen grotendeels zijn opgelost. Het samenwerkingsverband omvat nu zo'n óogemeenten die jaarlijks hun luchtfoto's kunnen bestellen.Sommigegebieden worden nu heel hoog gevlogen om boven hetvlieg- verkeer met bestemming Schiphol te blijven, maarandere gebieden worden juist weer laag gevlogen om onder het andere vliegverkeer te blijven. In 2014 is het gelukt om 100% van het gebied te fotograferen. Samenwerking loont dus! Niet alleen loodrecht Naast de traditionele loodrecht opnamen die als stereofoto's en als orthofoto's gebruikt kunnen worden, worden er ook birdviewfoto's (obligue) gemaakt. Hiervoor is een andere camera noodzakelijk. Eigenlijk zijn het vijf

Geo-Info | 2015 | | pagina 6