luchtfoto en THEMA 2015-2 I Geo-Info 5 In deze afbeelding Is het luchtverkeer op donderdag 13 maart 2014 tussen 11:00 en 14:30 uur rond Schiphol te zien. De groene lijnen tonen inkomend, en de blauwe vertrekkend vliegverkeer. De bruine lijnen tonen vliegverkeer zonder bestemming Schiphol. De evenwijdige bruine lijnen, bijvoorbeeld boven Castricum, zijn foto- vluchten. Duidelijkerkan hetprobleem in ditgebiednietin beeld worden gebracht. camera's, waarvan er één loodrecht naar bene den kijkt en de andere vier onder een hoek van 45 graden in vier verschillende richtingen. Het resultaat is een serie foto's die schuin tegen de gevels aankijken. Voor bepaalde toepassingen is dit erg prettig, omdat dit een heel goed beeld geeft van luifels en overbouw. In de birdviewfoto's is in theorie eik gebouw vanuit vier verschillende richtingen te bekijken. In de praktijk blijkt echter dat het erg van de stedenbouwkun dige structuurafhangtofditookecht zo is. Met name in de oude binnensteden waar de bebouwing zeer dicht opeen is geplaatst, is die zichtbaarheid vanuit vier richtingen niet gegarandeerd. In Amsterdam is er een bijkomend probleem door de grote vlieg hoogte (14.000 ft) waarop er gefotografeerd moet worden. De resolutie van de foto's is dan zo slecht dat het niet zinvol is veel geld in het maken van birdviewfoto's te investeren. Ook op het gebied van de birdviewfoto's gaat de ontwikkeling steeds verder. De nieuwste camera's zijn dusdanig samengesteld dat het mogelijkgaatworden om kwalitatiefhoog- waardig loodrechtfoto's te combineren met de birdviewfoto's. De Ultracam Ospreycamera van Microsoft is dusdanig compactgebouwd dat hij dezelfde afmetingen heeft als een "gewone" luchtfotocamera. Alle vijfde camera's passen binnen één behuizing. De ontwikkelingen die nu gaande zijn, hebben vooral te maken metde brandpuntsafstand Een afbeelding van de Ultracan Osprey camera, waarin de schuine stand van de lenzen duidelijk te zien is. van de lens. Deze wordt iedere generatie weer een stukje langer waardoor het mogelijk wordt om hoger te vliegen zonder dat er resolutie

Geo-Info | 2015 | | pagina 7