Remote Sensing Geo-Info I 2015-2 verloren gaat. De huidige brandpuntsafstand is 80 mm. Het gaat de goede kant uit, nog 130mm te gaan, dan wordt ook een toepassing voorAmsterdam mogelijk. CIR Een groot aantal luchtfotocamera's is in staat om naast de normale panchromatische- en RGB foto's ook color infrared beelden (CIR) vast te leggen. Buiten de traditionele toepassing van CIR-beelden bij het groenbeheer, is het ookgoed mogelijkomvanuitdeze beelden te karteren. De scheiding tussen verhard en onverhard terrein is veel scherper waarneem baar. dan in een traditionele RGB foto. Net als het onderscheid tussen sloten en graslanden. TIR Wanneer wij iets verder opschuiven in het spectrum, kunnen er ook beelden gemaakt worden in hetthermisch infrarood (TIR). Deze toepassing wordt veel gebruikt om warmte lekkage van gebouwen vast te leggen. Hier past toch wel een kritische kantteke ning. Bij het bekijken van een TIR beeld van Amsterdam zou je verwachten dat in de oude stadswijken veel gebouwen slecht geïsoleerd zijn. In de foto valt echter op dat alle daken erg blauw zijn dat zou duiden op een goede isolatie. Dit beeld is erg vertekend door het feit dat juist in de oudere stadswijken de zolders worden gebruikt voor berging. Daar wordt meestal niet gestookt. Eigenlijk wordt er dus naar het verkeerde deel van de gebouwen gekeken. Bijeen gedetailleerde bestudering van de foto ziet men dat er langs de gevels een dun rood lijntje wordt weergegeven. Dit is dus de plaats waarde warmtelekkage het meest voorkomt. Deze informatie wordt echter weer verstoord door de warmte afgifte van het autoverkeer. Uitgaande van deze bevindingen zou het veel logischer zijn om TIR beelden te maken vanuit een birdviewfoto perspectief. Helaas zijn er nog geen TIR sensoren voor birdview toepassingen. Luchtfoto'svoorthermisch Infrarood kunnen alleen 's avonds gemaakt worden. De beste periode is een winteravond in januari of februari rond een uurofii. Dit betekentvoor de bewoners extra geluidsoverlast van een vliegtuig dat een langere tijd boven de stad heen en weer vliegt, dat gegarandeerd tot klachten zal leiden. Er zijn intussen TIR camera's voor panorama foto in ontwikkeling. Zodra deze camera's beschikbaar zijn, kan er een beter inzicht in de warmte lekkage gekregen worden, dan met een dakscan. Een heel ander gebruik van thermisch infra rood is het opsporen van lekkages in warmte transportleidingen. Stadsverwarmingsbedrijven raken vaakwater kwijt. Het is erg moeilijk om de lekkages op te sporen. Door gebruikte maken van TIR luchtfoto's waarin de transportleidingen voor warm water zijn geprojecteerd, worden direct de temperatuurverschillen in de ondergrond zichtbaar. Is er een duidelijk hotspot op een locatiewaargeen warmwaterleidingen loopt, dan is de kans groot datje te maken hebt met bijvangst. Light Mapping Een nieuweontwikkeling is de mogelijkheid om 's nachts te vliegen en foto's te maken met als doel het in kaart brengen van de openbare verlichting. Met behulp van deze beelden kunnen er diverse analyses gedaan worden, zoals de spreiding van de openbare verlichting en de lichtintensiteitDeze informatie kan worden gebruikt om de openbare verlichting te optimaliseren. Een dakscan van een deel van de Pijp in Amsterdam. Deze wijk is eind 1800 begin 1900 aangelegd. Light Mapping Een lightmap van Amersfoortzien. De grote vlek met een hoge lichtintensiteit rechts onderin de afbeelding is de verlichting van een sportcomplex.

Geo-Info | 2015 | | pagina 8