THEMA 2015-2 I Geo-Info Het kan interessant zijn om deze lightmap- foto's te vergelijken met gegevens over inbraken. Er kan dan een mogelijkverband worden gelegd tussen de aan- ofafwezigheid van verlichting en de inbraakgevoeligheid van panden. Het maken van een lichtmap fotovlucht is erg goed te combineren met een TIRfotovlucht. Dense Matching Met gebruikmaking van een normale ste- reofotovlucht is het mogelijkgeworden om een puntenwolk uit de luchtfoto's te maken. Deze puntenwolk heeft een geheel ander gebruiksdoel, dan een puntenwolkdie is verkregen uit LIDAR (zoals AHN). Het is goed om te beseffen dat de accuraatheid van een uit Dense Matching verkregen puntenwolk minder hoog zal zijn, dan die van AHN. Dezewordtdoor een aantal aspecten beïnvloed: de vlieghoogte en bijbehorende grondresolutie, de overlapvan de foto's en de puntdichtheid. De puntdichtheid zal nietveel bijdragen aan de nauwkeurigheid, maarmeer aan de beeldvorming. Waar een LIDAR puntenwolkoptimaal isvoor het maai veld, is de puntenwolk uit de luchtfoto's veel meergeschiktvoorde hoogte van bebouwing. Omdateen puntenwolk uit luchtfoto's relatief makkelijktegen niet al te hoge kosten te maken is, kan diteen uitstekend hulpmiddel zijn om de gebouwhoogtes voor de basisregistraties Adres sen en Gebouwen (BAG) te bepalen. Dit kan met deactualiteitvan éénjaargebeuren. In Amsterdam wordt er bij de GGD onderzoek gedaan naarhetgebruikvan puntenwolken in combinatie met CIR beelden in het kader van de ongedierte beheersing. Het onderzoek richt zich met name op de eikenprocessierups en op teken. Dit onderzoek wordt in samenwer king metAlterra uitgevoerd. Unmanned Aerial Vehicle (UAV of Drones) UAV's lijken een grote toekomstte hebben. Sinds de eerste invoering worden zij steeds meer gebruikt. Natuurlijkzijn er de grote drones voor militaire toepassing, deze zullen wij buiten beschouwing laten. Het succes van de drone is tegelijk ookzijn eigen beperking. De aan schafkosten zijn laag enje kan overal komen. Wanneer hetapparaat is uitgerust met een camera kan je overal foto's van maken. Het lijkt geweldig, maartoch. Er was in het begin geen regelgeving, dat kan natuurlijk niet lang goed gaan. Nuer wel regelgeving is, zijn deze zo knellend dat het erg lastig wordt om drones in te zetten. Er wordt verschil gemaakt tussen professioneel gebruiken gebruik als hobby. Wij kijken alleen naar professioneel gebruik. Bijeen professionele inzet, moetereen piloot met een brevet zijn die het apparaat bestuurd. Daarnaast moet er ook een navigator aanwezig zijn.Tijdens devluchtperiode moet constant visueel contact metdedrone zijn. Boven stedelijk gebied mag nietzomaar gevlogen worden. Erwordteen uitzonde ring gemaakt voor vluchten die een groot maatschappelijk belang dienen. Vliegen in de directe omgeving van vliegvelden en lucht havens mag niet. Intussen heeftde politie de meestedrones voorgebruik binnen stedelijk gebied al weer afgeschaft. Waar kunnen zij dan wei ingezet worden? Bij de landbouw kunnen drones een uitste kend hulpmiddel vormen om veelzijdige informatieoverde landbouwgrond en de daarop verbouwde gewassen te verzamelen. Dit is ook de schaalgrootte waar een drone optimaal inzetbaar is. Een erg grote UAV en één van de kieinste. Beiden worden professioneel ingezet en voor beiden moet er dus een pilooten een navigatorzijn die de vluchtuitvoeren.

Geo-Info | 2015 | | pagina 9