Brengen 66,5 miljard dollars aan investeringen in Ruimtevaart ons voedselzekerheid? Column <u Z 2015-3 I Geo-Info Stel u loopt een supermarkt in en vindt alle schappen leeg! Twee mogelijkheden, of de vrachtwagenchauffeurs die de winkels fourageren staken ofer is echt geen voedsel meer. Tja wat dan? Je kunt de boot nemen naar Afrika maar ja ofje aankomt is natuurlijk een risico. Kan bij ons niet voorkomen denkt u nu, flauwe kul stelling. Maar bent u er echt zo zeker van dat uw kinderen en kindskinderen zeker zijn van een volle supermarkt? Raar verhaal voor een geo-informatie magazine? Ik ben van mening dat er een hele belangrijke relatie is tussen een supermarkt en geo-informatie, oftewel tussen voedselzeker heid voor onze kinderen en geo-informatie. De vraag is alleen heb ben degenen die verantwoordelijk zijn voor onze voedselproductie ook toegang tot geo-informatie? En niet alleen toegang, maar ook kennis om de informatie te benutten? Zolang ruimtevaart nog steeds bij het gros van de mensen geassocieerd wordt met spannende spionage films, vrees ik dat deze pragmatische verbinding niet vanzelfsprekend tot stand komt. Afgelopen jaren heb ik vele vragen gekregen over benut- tingmogelijkheden van satellietdata. Telkens weer besefje dan dat er nog een grote kloof is tussen de experts en de burger. Ik zal een paar voorbeelden noemen om u een idee te geven: kun je met satellieten ook tellen hoeveel surfplanken er op het Veerse meer zijn? Of: Hoeveel motorrijders er tegelijk op een circuit zijn? We krijgen klachten van de buren en dan moet er steeds een inspecteur langs! Of: kun je methaan meten? Dat is een indicatie voor een varkensstal! Of: kun je een beeld leveren met alle daken in een stad, hoe ze ten opzichte van de zon staan, voor advies over het plaatsen van zonnepanelen? Ook opmerkingen als: hadden jullie die Tsunami niet zien aankomen? Of: Die Nigeri- aanse meisjes die door Boko Haram zijn gekidnapt, kan je die niet detecteren? Net als die piratenschepen in de golf van Malakka en de vluchtelingen schepen op de Middellandse Zee? Zo zijn er honderden vragen waar je meestal op moet antwoorden, dat Amerikaanse politieseries helaas niet de realiteit van de huidige technologie weergeven, want dat is meestal de referentie van de vragenstellers. Zal het ooit werkelijkheid worden? We leven wel in een interessant tijdframe! Op 13 mei jongst leden zijn de Euroconsult Ruimtevaartcijfers gepubliceerd: in 2014 hebben de overheden wereldwijd 66,5 miljard dollar in Ruim tevaart geïnvesteerd. 60 van de 80 Ruimtevaartlanden hebben 10 miljoen dollar of meer geïnvesteerd in applicaties en techno logie, 2x zoveel als 10 jaar geleden! Tevens zijn er 21 landen meer geïdentificeerd met Ruimtevaart investeringsplannen. In 2014 cirkelden er naar schatting 1071 satellieten om onze planeet en komende jaren zullen er jaarlijks 122 satellieten bij komen! Aan de ruimtevaartinfrastructuur zal het dus niet liggen, maar de vraag blijft: gaan we de vragen van de burger er mee beantwoorden? OJ Eén vraag blijft me maar achtervolgen:"Kan je een actueel beeld leveren waar ik de akkers in kan zien liggen?" Een vraag van een notaris die samen met vrouwelijke boeren probeert het land eigenaarschap op hun naam te krijgen. In veel landen kunnen vrouwen geen land bezitten, maar bewerken ze het land wel en leveren dus het voedsel voor hun dorp (maar ook voor de export en dus voor onze supermarkten!). Dit is voor hen een onzekere toekomst, bij overlijden van de eigenaar, verliezen ze vaak hun bedrijf en daarmee hun inkomen en alle ellende voor hun gezin en dorp van dien (en tevens verliezen wij daarmee onze import!). En ja, dan ontstaat er opeens in Nederland een geweldig initiatief: "Vrouwen op de kaart"! Persoonlijk spreekt mij de quote van Madeleine Albright "Er is een speciale plek in de hel voor vrouwen die andere vrouwen niet helpen" aan. Wat zou ik het daarom mooi vinden als wij, Nederlandse geo-informatie vrouwen, het verschil kunnen maken. Voedselzekerheid is dan het centrale thema, dat is het domein van de vrouw. 70% van de vrouwen hier in het westen zijn namelijk verantwoordelijk voor de inkoop en de verwerking van ons voedsel en zelfs ruim 80% van de vrouwen in de ontwikkelingslanden zijn verantwoordelijk voor de productie van ons voedsel. Maar dan is er wel werk aan de winkel, kijk maar naar dit filmpje van de FAO: www.fao.org/ news/audio-video/detail-video/en/?dyna_fef[uid]=7495 Laten we als Nederlandse "Vrouwen op de kaart', wereldwijd de vrouwen op de kaart zetten! Met al onze expertises tezamen, als MVO een moderne opvolger van de Blaeu atlas: een vrouwen op de kaart atlas, inclusief advies en training natuurlijk! Ik nodig jul lie graag uit om dit idee verder uit te werken, wie doet er mee? Ik ben nu al trots op ons geolandje en ik ben er zeker van dat Schermerhorn glimlacht vanuit zijn speciale plekje in de hemel als hij hoort van dit initiatief! Marlène van Benthem Senior adviseur Space Applications mvanbenthem@spaceoffice.nl

Geo-Info | 2015 | | pagina 11