Wat kan Linked Data bete Nu de eerste Basisregistratie Grootschalige Topografie (BGT)- data beschikbaar is, wordt er al nagedacht over de volgende stappen. Bijvoorbeeld over het beschikbaar stellen van BGT data op zo'n manier dat zo veel mogelijk soorten gebruikers er gebruik van kunnen maken. Door het Platform Linked Data Nederland was de stuurgroep IMGeo al eens ingelicht over de beloften van Linked Data. Daardoor geprikkeld vroeg het ministerie van Infrastructuur en Milieu aan Geonovum om dit eens proefondervindelijk te gaan ervaren. Één van de conclusies was dat er in Leiden bedrijven zijn die gevestigd zijn op in de BAG niet voorkomende adressen. f BGTPand\ BAG Pand V 84324 J sameAs V 0934 J subject predicate object 10 I Geo-Info I 2015-3 Door Linda van den Brink Linked Data is een webtechnologie die al lang bestaat, maar de laatste jaren een grote vlucht heeft genomen. De basisgedachte van Linked Data is dat niet alleen documen ten, maar ook data-objecten op het web gepubliceerd worden. Dit gebeurt op een semantisch rijke manier: de betekenis van de objecten en hun gegevens worden op een gestandaardiseerde manier uitgedrukt, zodat zowel mensen als machines kunnen begrijpen waar de data over gaat. Deze data-objecten krijgen bovendien ieder een URL, een vast adres op het internet. Dit zorgt ervoor dat we niet langer datasets aan elkaar hoeven te knopen met ingewikkelde kop- pelvlakken. In plaats daarvan worden de data-objecten individueel aan elkaar gekoppeld door sim pelweg naar de URL van een object te linken. Via deze links kom je weer op het spoor van andere data en links, net zoals de oneindige reeks aan informatie die beschikbaar komt bij het klikken op URL's in webpagina's. Het gaat hierbij niet alleen om het klikken op links door mensen, maar om het automatisch linken via URL's op het Internet door mens én machines. De objecten in de basisregistraties: Adressen, Panden, Bedrijven, etc. blijken essentiële en zeer gewilde bouwstenen in het Semantisch Web dat zo ontstaat. Linked Data heeft in beginsel een heel eenvoudige structuur, die is vastgelegd in de internationale standaard Resource Descrip tion Framework (RDF). De informatie wordt vastgelegd in kleine brokjes of statements. Elk statement bevat een subject (onderwerp), een predicaat, en een object. Het geheel van deze drie onderdelen noemt men een triple. Het predicaat legt de relatie tussen subject en object. Het object kan een numerieke of tekstuele waarde bevatten, en het object kan zelf ook een subject zijn in andere triples. Figuur 1 geeft eenvoudig voorbeeld, waarin het statement uitdrukt dat een bepaald BGT- pand hetzelfde object is als een BAG-pand met een bepaald nummer. Inmiddels ontstaan op het internet steeds meer verzamelingen met gegevens die op deze manier met elkaar verweven zijn. Er zijn encyclopedische verzamelingen met data over van alles en nog wat, zoals DBpedia, maar ook veel domeinspecifieke verzamelin gen zoals data over biologie of statistische data en overheidsdata zoals die van de Britse overheid. Ook is er geografische data zoals die van de Britse Ordnance Survey of de Linked Data versie van OpenStreetMap. Community Rondom Linked Data is er een actieve en brede community: het Platform Linked Data Nederland. Daar wordt kennis en ervaring gedeeld rond het maken, beheren en toepassen van Linked (Open) Data. Door de (technisch) inhoudelijke kennis in te zetten .-■■■V'-ïBS.: Figuur 1 - Voorbeeld van een 'triple'.

Geo-Info | 2015 | | pagina 12