yxx 2015-3 I Geo-Info 13 geometrie in Linked Data databases begint steeds beter te worden, maar het gebruikte systeem (een verouderde versie) bleek er nog niet goed mee om te kunnen gaan. Daarvoor hebben we een workaround gebruikt. Er is een Web Feature Service ingericht die de geome- trieën van panden en bomen beschikbaar stelt. Er is anderhalve week gewerkt aan het converteren van data en het opslaan ervan in de triple store. Toen de data eenmaal beschikbaar was, is een klein team van webontwikkelaars aan de slag gegaan om een user interface te realiseren, waarmee de data in samenhang kan worden bekeken en bevraagd. De webontwikkelaars matie over te zien. Men ziet dan informatie uit de BGT over het pand (de geometrie), uit de BAG (bouwjaar, functie), uit de WOZ (WOZ waarde(n), en uit het Handelsregister (als er bedrijven in het pand gevestigd zijn). Vanuit de naam van het bedrijf wordt in sommige gevallen een koppeling gelegd naar Freebase, een gratis Linked Data verzameling van infor matie over van alles. Bomen als Linked Data: een verrijking Ook verschijnen bomen rondom het pand. Een ruimtelijke zoekvraag wordt gebruikt op de achtergrond om alleen bomen in de Figuur 5 - Een boom met BGT-, BOR- en DPpedia-data. kregen de vrijheid om hier zelf een goede user interface voor te bedenken. In een week tijd hebben zij een mooi resultaat neer weten te zetten. Dit bleek dus, als je eenmaal Linked Data hebt, relatief eenvoudig! Demowebsite De gerealiseerde demo (almere.pilod.nl/ bgtld/) laat zien dat je met Linked Data heel gemakkelijk data kan combineren. Links die in de basisregistraties al expliciet aanwezig zijn of afgeleid kunnen worden, zijn in de webappli catie toegankelijk gemaakt. Een gebruiker begint met het maken van een selectie van panden op basis van bouwjaar, WOZ-waarde en gebruiksdoel: een selectie dus op basis van zowel BAG als WOZ criteria. Vervolgens kan de gebruiker inzoomen op de panden die aan de criteria voldoen en op een individueel pand klikken om er meer infor- nabijheid van het pand te tonen. Dit om het kaartbeeld rustig te houden en niet te vertra gen. De locatie van de boom komt uit de BGT; een klik op een boom levert BOR informatie op zoals het plantjaar, soortnaam, diameter en hoogte. Vanuit de soortnaam wordt indien mogelijk gelinkt naar de openbare webency clopedie DBpedia, waar meer informatie over de boomsoort te vinden is. De bomen demonstreren goed hoe Linked Data kan worden gebruikt voor verrijking. Informatie uit de BGT beperkt zich tot een grove classificatie en een puntgeometrie om de locatie aan te duiden. De BOR-informatie van de gemeente Leiden verrijkt dit met informatie over de soort boom, hoogte, diameter, plantjaar, eventuele risico's en gezondheid van de boom. Via de boomsoort kan nóg meer informatie worden gevonden bij op internet beschikbare bronnen zoals DBpedia. Hier vindt men de volledige wetenschappelijke classificatie van de boomsoort maar ook foto's, vertalingen van de soortnaam in allerlei talen, enzovoort. Conclusie Het gebouwde prototype is uiteraard een demo en niet alles werkt, maar het proto type demonstreert wel dat je met behulp van Linked Data eenvoudig een omgeving kunt realiseren waarin je data uit verschil lende registraties naadloos kan combineren. De kracht van geo is niet verloren: ook in de Linked Data wereld is hier ondersteuning voor en kun je ruimtelijke vragen stellen. Dat dit werkt is in het prototype echter nog niet aangetoond vanwege de beperkte middelen en het nog niet volwassen zijn van dat aspect van de technologie. Hier wordt door de internationale wereld de komende tijd hard aan gewerkt. De grenzen van performance en opslag zijn in het prototype in ieder geval niet bereikt. Vanwege de beperkte tijd is maar een deel van de beschikbare data omgezet. In de webap plicatie is deze data efficiënt opgeslagen zodat de gebruiker geen last heeft van vertragingen. Het verrijken van basisregistratie-informatie met informatie uit andere bronnen bleek relatief eenvoudig te realiseren en veel meer waarde te hebben. Verder viel op dat bij het koppelen van de informatie uit verschillende basisregistraties allerlei discrepanties tevoor schijn kwamen, zoals bedrijven die gevestigd zijn op in de BAG niet voorkomende adressen. Door de informatie in samenhang te tonen, valt dit soort discrepanties meteen op. Links www.geonovum.nl/nieuws/bgt-als-linked-data-een-proof- concept www.platformlinkeddata.nl www.pilod.nl/wiki/Boek/URI-strategie www.pilod.nl/wiki/BoekTNO/stappenplan Linda van den Brink werkt bij Geonovum. Zij is bereikbaar via l.vandenbrink@geonovum.nl. Fagus sylv3lic9 meent* Leiden GEONOVUM Sped ia BOR BGTIMGao Beheer openbare ruimte

Geo-Info | 2015 | | pagina 15