Geo-informatie en de in het sociaal domein dec Nieuwegein en de gemeentelijke praktijk 'Binnen de gemeente breiden we de dienstverlening met behulp van geo-informatie steeds verder uit en ook de komst van de drie decentralisaties is weer een goed moment om meer ondersteuning te bieden. De vragen uit de organisatie nemen toe en visualisaties zijn zonder uitzondering een uitnodiging om aanvullende vragen te stellen en resulteren vaak ik een vraag naar uitgebreidere analyses.' Geo-Info I 2015-3 Door Nikki Hulskes Aan het woord zijn Leendert van Dijk (coördinator geo-informatie) en Thiemo Peet (adviseur geo-informatie) van de gemeente Nieuwegein. Zij zetten zich in om de moge lijkheden van locatiegebonden informatie buiten het gemeentelijk geo-domein bekend te maken. Met enthousiasme vertellen zij over de ontwikkelingen van applicaties voor en hun ervaringen met het sociale domein. De decentralisatie van de zorg In januari 2015 zijn de taken in het veld van werk en inkomen, ouderenzorg en jeugdzorg overgeheveld van Rijk en provincie naar gemeenten. Deze 3 decentralisaties in het sociale domein maakt gemeenten door de invoering van de Wet maatschappelijke onder steuning 2015 (Wmo) verantwoordelijk voor begeleiding, ondersteuning en verzorging aan mensen met een beperking. Daarnaast is de gemeente verantwoordelijk voor alle activitei ten op het gebied van de jeugdzorg. Tot slot heeft de gemeente door veranderingen in de Participatiewet een taak in de uitkeringen en re-integratie van jonggehandicapten met arbeidsvermogen. De transitie brengt een aan tal uitdagingen met zich mee voor gemeenten, de grootste daarvan zijn de forse bezuinigin gen en het blijven leveren van goede zorg. Een nieuwe aanpak voor de uitvoering van de zorg is dan ook noodzakelijk. Ontsluiten van beschikbare informatie met innovatieve toepassingen biedt gemeenten kansen. Geo-informatie en de decentralisaties Sinds een paar jaar heeft het sociale domein bij gemeenten de aandacht getrokken van de geo-sector. De al aanwezige informatie binnen gemeenten kan immers van toege voegde waarde zijn bij het sturen en beheren van de decentralisaties en inzicht geven in ruimtelijke verschillen. Zowel binnen als buiten gemeenten worden dan ook applicaties ontwikkeld voor het sociale domein. Onder het programma Beter Benutten is de brochure en portal 'Kracht van de Kaart' opgericht, Fragment 'Applicatie Wonen en zorg.

Geo-Info | 2015 | | pagina 16