entralisaties Aandacht voor het sociale domein past in de verbreding van ons werkterrein Applicaties van de gemeente Nieuwegein 2015-3 I Geo-Info 15 dat inspirerende voorbeelden laat zien voor gemeentelijke dienstverlening. Een inmiddels bekend voorbeeld is de pilot van Geon en de gemeente Borger-Odoorn waarin geo-infor- matie wordt gebruikt voor het inzetten van slimmer en goedkoper doelgroepenvervoer, door reisroutes in kaart te brengen. Applicaties Om bekendheid te genereren en te laten zien wat de mogelijkheden zijn van geo- informatie voor de ondersteuning van taken bij de decentralisaties, is het belangrijk om voorbeelden te laten zien die inspireren. In de gemeente Nieuwegein hebben ze sinds kort een geo-appstore gelanceerd op de interne website, met verschillende thema's. 'Alle applicaties zijn gebaseerd op open source en je kunt veel thema's ook op internet raadple gen, hoewel er privacybeperkingen zijn', legt Thiemo uit. Hoewel er veel mogelijkheden zijn op het gebied van visualisatie met de beschikbare data binnen de gemeente, zijn er toch nog een aantal obstakels bij het produceren van kaartmateriaal. Een van de problemen is het verkrijgen van informatie van afdelingen die opgaan in een gemeentelijk samenwerkings verband, zoals bij Belastingen. 'Maar ook van derden als de politie of de GGD is de gege- vensdistributie niet altijd goed geregeld', merkt Thiemo op. Daarnaast lopen leverende par tijen en de gemeenten ook tegen problemen aan op het gebied van privacy, verschillende aggregatieniveaus, actualiteitsverschillen en een gebrekkige verversing van gegevens voor beheermatige activiteiten. Ervaringen sociaal domein Sinds een paar jaar zijn Leendert en Thiemo bezig met het bekendmaken en creëren van vraag naar locatiegebonden informatie vanuit het sociale domein. 'Onze eerste insteek was om dit te doen via Communicatie omdat bij de meeste vragen uiteindelijk een communi catiemedewerker is betrokken. Maar omdat het taakveld vaak een rol heeft achter in de keten, ben je te laat om dan nog ruimtelijke Ook in Nieuwegein wordt geëxperimen teerd om geo-informatie in te zetten bij de uitvoering van de decentralisaties. Zo heeft de gemeente een aantal producten ontwik keld. Leendert geeft toe dat dit momenteel nog vooral aanbodgericht gebeurt: 'Het is een beetje een kip-eiverhaal, vanuit de sociale hoek wordt slechts gevraagd naar aantallen en soorten van zorg. Ruimtelijke informatie gaat soms aan die concrete vraag voorbij, maar kan wel bijdragen aan het oplossen van een probleem.' Het taakveld geo-informatie is positief over de dienstbaarheid binnen de organisatie. 'Waar we eerst vooral het beheer van de openbare ruimte hebben ondersteund, hebben we ons werkterrein verbreed naar economische zaken voor meer woningvoor raadachtige analyses en nu zie je het sociale domein opkomen. Prima. De vraag naar informatie en visualisaties neemt dus toe, al is die vraag niet direct concreet te maken.' De Stapelingsmonitor Voorzieningen in Nieuwegein worden op straatniveau weergegeven. Er kan een keuze worden gemaakt uit bijzondere bij stand (BB), wet werk en bijstand (WWB), schuldhulpverlening (SHV) en de Wet maatschappelijke ondersteuning (Wmo). Toegankelijkheid openbare ruimte Een voorbeeld hiervan is een analyse voor wandelroutes naar voorzieningen binnen een wijk. Indien middelen beperkt beschikbaar zijn biedt een analyse een mogelijkheid om keuzes te maken om de meest gebruikte wandelroutes rollator geschikt te maken. Wonen en zorg Met deze app kan zichtbaar worden gemaakt welke adressen verder dan 400 meter zijn gelegen vanaf een voorziening. Binnen deze app wordt ook woningbezit per woningcorporatie en een beperkte leeftijdselectie aangebo den. Afhankelijk van de vraag kunnen selectiecriteria worden toegevoegd of uitgebreid. Selectie bouwlocaties Hierin krijgt de potentiële bouwlocatie een waardering, die afhankelijk is van omgevingsfactoren (voorzieningen in de buurt, aantal 65-plussers, binding met de wijk etc.). Locaties met het hoogste aantal punten komen het meest in aanmerking om specifiek woning aanbod te creëren die aan de zorgvraag voldoen (bijvoor beeld drempelvrije woningen). Applicaties in ontwikkeling Omvang en spreiding jeugdzorgpo pulatie Leefbaarometer met sociale bindingen met de straat App voor scootmobiel-, rolstoel- en rollatorvoorzieningen

Geo-Info | 2015 | | pagina 17