Geo en Games, wanneer wordt het een serieuze zaak? CD Column 2015-3 I Geo-Info 21 Het is ongetwijfeld een van de dieptepunten in mijn carrière. Begin jaren negentig overtuigde ik mijn collega Joop van der Schee ervan dat het nu toch echt het juiste moment was om de docenten aardrijkskunde in Nederland uit te leggen dat er grote veranderingen op komst waren. Veranderingen die de lessen aard rijkskunde een enorme impuls zouden geven. We hadden immers SimCity uit de Verenigde Staten geïmporteerd, en voorzien van de Nederlandse Topografie. Bovendien zat er een Nederlandstalige handleiding bij, met een tiental casestudies. Sommige docenten liepen voor de pauze al weg. Ze had den verwacht op hun vrije avond te worden bijgespijkerd over het examenonderwerp Mainports, en nu stond er een jonge professor te vertellen dat het allemaal anders moest en zou gaan. Dat bepaalden ze zelf wel. Nu -25 jaar later- moet ik ze wel een beetje gelijk geven. Ik was wel heel erg enthousiast over Geo en Games, terwijl de digitale wereld er nog niet was. Een nieuwe poging? Zeker, maar wel op een totaal andere basis. We gaan nu uit van het feit dat de studenten de games al spelen. De vraag is niet: "Moeten we de studenten uitleggen of en hoe ze met games om moeten gaan?" Nee, het is nu aan óns om de onderwerpen waar wij in geloven een rol te laten spelen in hün games, en om daarbij dankbaar gebruik te maken van de vaardigheden die zij hebben opgebouwd. Ik denk dat Flight Simulator hét voorbeeld is hoe een game gebruikt is om spelers heel serieus te laten functioneren in een virtuele wereld. In 1977 kwam deze game op de markt en in 2009 werd er een commercieel einde gemaakt aan deze zeer succes volle game. In de tussentijd hebben piloten over de hele wereld hun eerste stappen gezet met deze game, en landschappen over de hele wereld (met landingsbanen) leren kennen dankzij deze virtuele omgeving Welke eisen moeten we stellen aan een game die aan de onderwijseisen voldoet? Dat wil zeggen: die bijdraagt aan het ruimtelijk leren denken? Het is mooi dat we in Nederland daar diverse deskundigen voor kunnen raadplegen. Eén van hen is Ed Fennema. Met zijn lezingen en zijn boek zijn we gesterkt in de overtuiging dat dit het goede moment is. Het enige lastige was nog even dat alle games er vanuit gaan dat we beschikken over een 3D-omgeving. Mooi dat dat we juist in dezelfde periode aan de gang zijn met de 3D Doorbraak. En met partners zoals Kadaster, commerciële partijen en het onderwijsveld er in slagen een nieuwe basiskaart voor Nederland te creëren [1]. En met de BGT in aantocht ziet de 3D-omgeving er verrassend kansrijk uit. In Leiden zijn de steegjes, bruggen en kades al perfect in 3D beschikbaar. Het leven van de aardrijkskundedocent wordt nog mooier als hij gebruik maakt van een stagiair met enige UNITY kennis. UNITY is de allergrootste game-engine in de wereld. Jaarlijks worden er vele - heel grote - games op de markt gebracht die zijn geba seerd op UNITY. En, zeker zo belangrijk, deze omgeving kan direct onze 3D-omgevingen laden. Maar laten we eenvoudig beginnen. De meest voor de hand liggende eerste stap is Minecraft. Over de hele wereld wordt dit spel gespeeld. Vanzelfsprekend willen we dat elke school, elke leraar, en dus elke leerling met zijn buurt aan de slag kan. Maar we pakken het verantwoord aan. De casestudie: Zeeburgereiland (Amsterdam); een gebied volop in ontwikkeling. De eerste bewoners zijn reeds gearriveerd. De eerste, tijdelijke initiatieven, krijgen langzaam maar zeker vorm. De bewoners van Nautilus denken na over een buurtpark, een drietal bewoners hebben zich verenigd en bouwen aan een moestuin. Ook voor de jongere bewoners van het eiland is er binnenkort veel te doen; er is sprake van een skatebaan, een blokartbaan en een bioscoop. De vraag is: wat willen jongeren nog meer? Wat willen zij zoal doen en beleven op het eiland? Hoe willen zij de omgeving van hun nieuwe school inrichten? De Vrije Universiteit Amsterdam en Buurtperspectief helpen in deze zoektocht door de leerlingen van het IJburg College 2 in de computergame Minecraft te laten dromen over de toekomst. We nodigen scholieren uit om actief en gezamenlijk mee te denken over de toekomst van Zeeburgereiland. Hiertoe wordt Minecraft instrumenteel ingezet en bouwen de scholieren blok voor blok hun gedroomde omgeving. De huidige omgeving van het eiland is daarbij vertaald naar Minecraft. Het doel van dit experiment is om de belevingswereld, ideeën en behoeftes van leerlingen over de publieke ruimte op een speelse manier te vangen en inzichtelijk te maken voor de leerlingen (en hun leraren) en, vooral, voor medebewoners en de gemeente. Het streven is om een constructief gesprek te starten over de toekomstige inrichting van de publieke ruimte [2]. We hebben een stap gezet, en we zijn weer - net als 25 jaar geleden - enthousiast. Maar nu zijn de kansen wel heel serieus. Het is immers "Het Jaar van de Ruimte'! Dit past perfect in de door hen gedefinieerde activiteiten. Het GeoFort heeft inmiddels al veel ervaring opgebouwd met het organiseren van Minecraft Games en zij werken graag mee. Geodan heeft in het kader van 3D de algoritmes ontwikkeld om heel Nederland gereed te maken voor Minecraft. EduGIS biedt ons het samenwerkingsplatform voor de middelbare scholen in Nederland. Microsoft, inmiddels de eigenaar van Minecraft, wil ons graag helpen. En ook Joop van der Schee heeft weer zijn hulp aangeboden. Oftewel: Aardrijkskundedocenten, we komen er aan! Henk Scholten Hoogleraar Ruimtelijke Informatica, Vrije Universiteit Amsterdam, CEO, Geodan bv, Amsterdam Referenties 1. Nederland Driedimensionaal: www.kadaster.nl/web/artikel/actie-tonen-op2/3D-kaart-NL.htm 2. Zie voor een video van het project: tinyurl.com/gedroomdeomgeving

Geo-Info | 2015 | | pagina 23