Cartodag 2015 Verslag Op 8 april jl. kwamen de cartografen voor de derde keer samen op een zonnig Geofort, waar de Cartodag plaatsvond. Naast interessante presentaties was er natuurlijk ook tijd om te netwerken en ervaringen uit te wisselen. De organisatie van Cartodag 2015 was in handen van Hans van der Maarel, Eddie Poppe, Jonna Bosch en Marc Bel. Geo-Info I 2015-3 De dag startte feestelijk, want 2015 is zowel de start van het ICA International Map Year, als het jaar waarin de Topografische Dienst 200 jaar werd opgericht. Iets waar ook Geo-Info nog uitgebreid bij stil zal staan: International Map Year in nr. 4 en editie 5 is een verjaardagsuit- gave voor de TOPOGRAFIE. Elger Heere vertelt over de Nederlandse inbreng voor het International Map Year, dat bijzonder genoeg twee jaar duurt. Er komen diverse tentoonstellingen en bijeenkomsten en een website. Wie interessante plannen of ideeën heeft, kan deze bij Elger indienen. Koen Verberne van Datacraft leidde ons door de satellietdata. Er is veel beschikbaar, maar het wordt nog (te) weinig gebruikt. Een goede visualisatie kan veel toevoegen aan de bruikbaar heid en bekendheid van satellietdata. Dit werd duidelijk gedemonstreerd door Koen, doordat hij vrij beschikbare beelden toonde en ter discussie stelde. Er ligt een mooie taak voor de avontuurlijke visualist. En gelukkig is er ook geld beschikbaar voor goede projecten. Vervolgens daalden we van de ruimte af naar enkele kilometers onder het maaiveld. De gemeente Rotterdam en Wageningen Univer siteit zijn bezig met een 3D model waarmee de bodemopbouw inzichtelijk wordt gemaakt voor Kaarten zijn er natuurlijk niet altijd geweest. Nico Bakker van het Kadaster gaf een inkijk in het ontstaan van de topografische kaarten en de verschillende diensten die zich hier mee bezig hielden. De veranderingen door de tijd in inwinning, teken- en drukprocessen werden door Nico smeuïg verteld en rijk geïllustreerd. Edward Verbree van de TU Delft onderzocht knooppuntennetwerken, zoals al gebruikt wordt bij fietsroutes. Dit onderzoek was gericht op de binnenruimte: probeer maar eens snel en eenduidig de weg te vinden in grote gebouwen. Met de methode van Edward is dit een stuk eenvoudiger. Erik Meerburg maakte eenieder warm voor Missing Maps (zie ook elders in deze Geo-Info), een mooi onderwerp om in de lunchpauze over door te praten. Na de lunch was een half uur beschikbaar voor het geo- en kartografisch onderwijs in Nederland, middels Lightning Talks. Ten eerste is er natuurlijk nieuwe aanwas nodig, dus het eerste blok was gericht op de studenten. Mel van Drunen van de HAS Opleiding Geomedia Design beet het spits af. De nieuwe opleiding (de pioniers zijn nu derdejaars) richt zich op inhoude lijke kennis (aardrijkskunde, landbouw, etc.) en de visualisatie, inwinning en ontsluiting van verkregen data. Op de Hogeschool Utrecht worden met ingang van aankomend jaar enkele opleidingen geïntegreerd tot de Bachelor of Built Environment. Zo komen potentiële geodeten, planologen of civiel technici in aanraking met alle werkvelden en leert elke student kartografie en geo-informatie kennen. De twee andere opleiders (Geo-Academie en Nieuwland Geo-Informatie) richtten zich op de werkende mensen, met modules in GIS, kartogra fie en open-source-producten.

Geo-Info | 2015 | | pagina 24