Hoogleraar historische kartografie benoemd bij UvA 2015-3 I Geo-Info 23 niet-geologen. De data vergde veel (reken)kracht van mensen en computers. Uiteindelijk is er een methode uitgerold waarmee een fraaie animatie gemaakt is. Na de koffiepauze in de zon vertelt Jan Willem van Aalst (Imergis) over OpenTopo. De OOV- sector gebruikte Top25-rasterkaarten van het Kadaster, maar deze stoppen bij de grens van Nederland en zijn niet altijd actueel genoeg. Jan-Willem bedacht dat er op basis van alle beschikbare open data actuele, mooie en bruikbare topografie gemaakt kon worden, die ook weer voor algemeen gebruik beschikbaar moet zijn. Zo heeft hij op basis van zeer diverse bronnen (Top10NL, BAG, OSM, AHN2 en meer) een rustig, up-to-date, meer dan landsdekkend kaartbeeld ontwikkeld. De kaart wordt 5 keer per jaar geüpdate, op basis van de Top10NL cyclus. De BGT is landsdekkend en bevat zeer veel symbolen. Om te zorgen dat alle bronhouders en gebruikers dezelfde visualisatie gebruiken, hebben Edward MacGillavry (Webmapper), Winifred Broeder (Landkaartje) en Wim Feringa (Universiteit Twente) een iconenset voor de BGT/IMGeo ontwikkeld. Het ontwerpproces werd toegelicht, waarbij de diverse problemen en keuzes naar voren kwamen. Hoe de kaart er op diverse zoomniveaus uit komt te zien, werd op een webviewer gedemonstreerd. Een mooi resultaat! De iconen en visualisatiebestanden zijn bij Geonovum te downloaden. Als laatste gaf Edward McGillavry een korte inleiding op het gebruik van SLD's in webkaar- ten. SLD staat voor Styled Layer Descriptor, een op XML gebaseerd formaat waarin de visualisatie van kaartmateriaal in een webkaart wordt weergegeven. Voor de Cartoborrel van start kon gaan, sloot Hans van der Maarel de dag af door alle spre kers te bedanken en een kartografisch getint presentje uit te reiken. Deze keer was dit een reis-waszak met wereldkaartprint. Hierna werd nog gezellig nagepraat op het zonovergoten terras. Het was een geslaagde dag! Links www.opentopo.nl www.cartodag.nl Jonna Bosch, redacteur Aan de Universiteit van Amsterdam is per 1 september 2015 tot bijzonder hoogleraar historische kartografie benoemd dr. BJ. Van- nieuwenhuyze (geboren in Anderlecht in 1980). De leerstoel was inge steld door de Stichting Cartographiae Historicae Cathedra (en niet door het Jansonius-fonds zoals abusievelijk vermeld op p. 48 van Geo-Info-nummer 2015-2). De leerstoel valt binnen de faculteit der geesteswetenschap pen, en er wordt van de nieuwe hoogleraar een nauwe samenwerking verwacht met de Stichting Explokart en de afdeling Bijzondere Collecties van de Universiteits-bibliotheek van de UvA. Zijn opdracht is onderzoek en onderwijs op het terrein van historische kartografie. Afgestudeerd als historicus aan de Universiteit Gent, promoveerde Bart Vannieuwenhuyze daar in 2008 op een onderzoek naar de geografische expansie van Brussel in de Middeleeuwen, waarvoor hij een historisch GIS ontwikkelde. Dat vormde vervolgens het uitgangspunt voor een digitale analyse van de stadsplattegronden van de Nederlanden van Jacob van Deventer. In dat kader is hij ook in ons land bekend van zijn publicaties in Caert-Thresoor, waaronder een topografische vergelijking van Brussel, Halle enVilvoorde op basis van de stadsplattegronden van Van Deventer en de bouw van een historisch GIS van Brugge in het kader van het 3-D MAGIS project. Voor de goede orde: het Jansonius fonds voor Historische Kartografie beoogt het ondersteunen van de collectie Kaarten en Atlassen van de Bijzondere Collecties en de historische kartogra fie van de Universiteit van Amsterdam; tevens wil het bekendheid geven aan de 17e eeuwse kartograaf Johannes Janssonius. Door dit fonds is de komst van de Explokart-onderzoeksgroep naar Amsterdam en de aanstelling van Peter van der Krogt als Jansonius conservator bij de afdeling Bijzondere Collecties mogelijk gemaakt. De stichting Cartographiae Historicae Cathedra beoogt het bestaan van een leerstoel historische kartografie op lange termijn zeker te stellen - voorlopig dus met succes, gezien bovenstaande mededeling! Ferjan Ormeling Hoogleraar B.J. Vannieuwenhuyze.

Geo-Info | 2015 | | pagina 25