Komst BRK stelt gemeente Onderscheid maken tussen gebruiken en raadplegen van kadastrale gegevens Complexiteit neemt toe bij grotere gemeenten en meerdere leveranciers IMKAD past niet in gemeentelijke informatie-architectuur De Basisregistratie Kadaster maakt deel uit van het Stelsel van Basisregistraties. Gemeenten zijn grootgebruikers van kadastrale informatie en ontvangen deze gegevens nu nog periodiek als 'Massale Output'. Hieraan komt binnenkort een einde als het Kadaster overgaat tot verstrekking van de BRK op basis van het informatiemodel IMKAD. Gemeenten hanteren echter hun eigen gemeentelijke standaarden op basis van StUF-BG. Omdat er nog geen koppelvlak is om de BRK om te zetten, zoeken gemeenten naar oplossingen. 24 Geo-Info I 2015-3 Door Ronald Bokhove Het Gemeentelijk Geo-Beraad (zie kader pagina 16) ontving in het najaar van 2014 de eerste signalen dat gemeenten mogelijk problemen zouden ondervinden met de komst van de BRK. Het Kadaster had daarvoor aangegeven dat de Massale Output, waarin de administratieve en ruimtelijke kadastrale informatie is opgenomen, uiterlijk per 1 juli 2015 zou worden vervan- gen door de nieuwe BRK. In overleg tussen gemeenten en het Kadaster is deze termijn nu opgeschoven naar 1 januari 2016. Uitstel is echter geen afstel, dus gemeenten moeten alsnog vol aan de bak om de BRK-ontvangst en -distributie in hun eigen organisatie mogelijk te maken. In hun zoektocht naar oplossingen trek ken zij gezamenlijk op met DataLand en KING. Gebruik kadastrale informatie Om het gemeentelijk probleem nader te dui den is het goed om te kijken in welke gemeen telijke werkprocessen kadastrale informatie wordt gebruikt. Globaal gezien zijn dat er vijf: Belastingen: voor het heffen van de OZB is het van belang te weten wie de zakelijk gerechtigde is; Wkpb: het leggen van publiekrechte lijke beperkingen is perceelgerelateerd, waardoor kadastrale informatie benodigd is en kadastrale mutaties moeten worden doorgevoerd; Gemeentelijk beheer: voor het onderhoud van de openbare ruimte en gebouwen van de gemeente is het noodzakelijk om de eigen beheergrenzen in beeld te hebben; Grondzaken: voor (strategische) aan- en verkoop van grond is het gewenst om te weten wie zakelijke rechten heeft op grond of op opstallen; Raadplegen en analyseren: voor beeldvor ming, presentaties, bewonersavonden etc. worden de eigendomsverhoudingen in een bepaald gebied gekarteerd. Voor de eerste twee activiteiten worden bij veel gemeenten kadastrale gegevens ingelezen in back-office-applicaties. Kadastrale mutaties leiden hier eigenlijk per definitie tot veranderingen in de betreffende registraties. Voor de andere werkprocessen volstaat vaak raadpleegfunctionaliteit in een viewer, maar ook met de komst van de BRK moet een gemeen telijke viewer worden 'gevoed' met kadastrale gegevens. Daarnaast zijn er (grotere) gemeen ten waar nog meer taakspecifieke applicatie worden gevuld met kadastrale gegevens. De ene gemeente is de andere niet Een van de uitgangspunten van het Stelsel is de eenmalige vastlegging/uitwisseling en het meervoudige gebruik van gegevens. Dat geldt niet alleen op landelijk niveau, ook binnen gemeentelijk dient dit te worden nageleefd. Omdat gemeenten veelal over een centraal gegevensdistributiesysteem beschikken en hun basisinformatie vanuit dit magazijn wensen door te sluizen naar de relevante taakspecifieke applicaties, is het gewenst dat de BRK het gegevensmagazijn op basis van StUF-BG voedt en dat vervolgens de binnen gemeentelijke distributie op basis van dezelfde standaard plaatsvindt.

Geo-Info | 2015 | | pagina 26