GEO(-informatie) heilig? Column 2015-3 I Geo-Info Wie kent niet het TV-programma "Help, mijn man heeft een hobby"? Op wonderbaarlijke wijze (en vooral dankzij mijn lieve echtgenote) is het mij tot nu toe gelukt om niet in dit programma op de buis terecht te zijn gekomen. Eén van mijn (te) vele hobby's van de afgelopen twee jaar was - naast kerkbestuurder, wielrenner, tennisser, Vitesse-supporter, biljartliefhebber en eigenaar van een oldtimer - het schrijven van een boek. Ik heb dit boek geschreven samen met Jeroen Jeroense, predikant verbonden aan de Protes tantse Gemeente te Elst (Gld), alwaar ik ook zelf woonachtig ben. Mijn co-auteur is naast "gewoon" predikant tevens de inspirator en gangmaker van het in Elst gerealiseerde centrum voor christelijke spiritualiteit genaamd "De Ruimte'! Ons inmiddels bij uitgeverij Skandalon verschenen boek heeft als titel "Nieuw Heilig'! In het boek gaan we op zoek naar wie of wat tegenwoordig nog heilig genoemd kan worden. We vroegen het aan een aantal bekende en/of spraakmakende Nederlanders en Vlamingen. Nu vraagt u zich af: wat heeft dit (in Godsnaam) te maken met ons vakgebied? Mogelijk meer dan u denkt! Ons vakgebied kenmerkt zich dooreen groot aantal bevlogen en gepassioneerde vakbroeders en -zus ters. Mensen die geloven in hun vak en vol "Begeisterung" kunnen vertellen over de vele gebruiksmogelijkheden van geo-informatie. Of over de betovering en het tot de verbeelding sprekende en vaak zeer kunstzinnige karakter van geografische kaarten (any time, any place, anyhow). Zelfs over ruimtelijke analyses en het ontdekken van geografische patronen kunnen velen van ons meer dan lyrisch uit hun (heilige) dak gaan. Uitgaande van een positief mensbeeld hanteer ik als vertrekpunt dat in elk mens een "heilig vuur" brandt. Iedereen gelooft -hoe dan ook- ergens in, heeft idealen en wil graag zin en betekenis, vorm en inhoud geven aan de korte tijd, die wij hier in het ondermaanse doorgaans doorbrengen (in het licht van de eeuwigheid bezien althans). Ook voor GEO-professionals geldt bijgevolg dat wij allen gaande gehouden worden door een soort van heilig vuur, dat in ons brandt. Alleen hebben we het daar niet zo vaak over. Bij deze een eerste voorlopige poging dit bloot te leggen. Kij kend naar onze eigen pittoreske en kleinschalige Nederlandse geo- community (door sommigen wel eens vergeleken met het dorpje van Asterix en Obelix) zien we een aantal tot de verbeelding spre kende "champions', of voorvechters. Mensen die voor de troepen uitgaan of zich op een andere manier buitengewoon verdienstelijk maken. Zonder volledig te kunnen zijn, noem ik zo maar wat namen van vakgenoten, zoals Jack Dangermond (grondlegger ESRI inc.), Henk Scholten (Vrije Universiteit Amsterdam en mede-oprichter van Geodan), Dorine Burmanje (voorzitter Raad van Bestuur Kadaster), Mark Herbold (directeur ESRI Nederland), Ed Nijpels (boegbeeld GEO-ICT-bedrijfsleven), Rob van de Velde (directeur Geonovum), Arnold Bregt (hoogleraar aan de Wageningen Universiteit), enz. enz. Stuk voor stuk bijzondere en geo-bevlogen mensen. Maar zijn het ook onze iconische idolen? Zijn het onze eigen moderne (geo-) heiligen? Of zit hier helemaal niks heiligs aan en zijn het gewoon onze roergangers, onze leidslieden, onze broodheren en/of onze richtingaanwijzers? En waaraan meet je dat dan af? In het boek "Nieuw Heilig" benoemen we - uiteraard goed beredenerd en beargumenteerd - uiteindelijk een aantal wezenskenmerken van moderne heiligen. Ik laat ze ook hier graag even de revue passeren: opofferend, gerichtheid op de ander, gerechtigheid, vergevingsgezind, dapper, dienstbaar, bescheiden, geweldloos en vredestichtend. En oordeel nu vooral zelf, wie van onze vakgenoten volgens u nog het dichtste in de buurt komt van het predikaat moderne geo-heilige. Ik ga afronden. En wel met de presentatie van een nog niet eerder vertoonde, bijzondere kaart. Namelijk een eerste ontwerp van de kaart met alle heilige plaatsen in Nederland en België. Met dank aan de aankomend moderne geo-heilige Thijs Brentjens van de Open GEO-groep. Wie meer wil weten over deze kaart, raad ik aan om vooral het boek "Nieuw Heilig" te lezen. U krijgt dan ook via 17 interessante interviews antwoord op de vraag: wie of wat is tegenwoordig nog heilig? Een absolute aanrader voor in de vakantiekoffer! Het boek is - gesigneerd en wel en uiteraard tegen een geo-vriendenprijsje - te bestellen via een e-mail aan ondergetekende (theo.overduin@ planet.nl Daarnaast is het ook verkrijgbaar via bol.com en/of via de uitgeverij (www.skandalon.nl). Rest mij nog u allen een mooie zomer toe te wensen en vooral veel heil, gezondheid, inspiratie en zegen zowel binnen als buiten ons altijd weer boeiende werk en vakgebied! En daarnaast: ook voor iedereen minstens één hobby waar je veel "heilige momenten" aan kunt beleven. Theo Overduin

Geo-Info | 2015 | | pagina 29