Rotterdam 3D V2.0, vóór en dóór de organisatie! De afdeling Basisinformatie van de Gemeente Rotterdam is in 2008 gestart met de ontwikkeling van een 3D-model van alle gebouwen in de stad. De ontwikkeling richtte zich op het creëren van één uniform basismodel voor het hele concern. In 2010 is het model officieel opgeleverd en beschikbaar gesteld als Open Data. Door deze openstelling is er al veel ervaring opgedaan met de toepassing van het 3D-model in diverse projecten. Inmiddels is het bestaande model verouderd en groeit de behoefte voor een nieuw model. Vandaar dat eind 2014 samen met Future Insight gestart is met de doorontwikkeling van Rotterdam 3D naar Rotterdam 3D versie 2.0. Al bij de start van dit traject bleek dat, mede door de opgedane ervaringen, de vragen en eisen vanuit de organisatie meer betroffen dan een 3D gebouwenmodel. Er is grote behoefte aan meer 3D-informatie van de stad, tijd dus voor een nieuw 3D-model van de stad, maar nu in ontwikkeling samen met de gebruikers! 28 I Geo-Info I 2015-3 Door Jane Hermans en Rick Klooster Rotterdam wil in creatieve verbinding met wetenschap en de vakwereld ontwerper zijn van de kansen voor de toekomst. Er is een uit gebreide organisatiescan gehouden om inzicht te krijgen in de kansen voor en behoeften naar 3D in de organisatie. De visie van de afdeling Basisinformatie is dat het 3D-model als basis dient voor alle geo-informatie. Daarom is er in het najaar van 2014 besloten om 3D-informatie een integraal onderdeel van de bestaande werkprocessen te maken en zo de ontwikkeling een stap verder te brengen. Het verzamelen, beheren en ontsluiten van de geo-informatie zal in de toekomst lopen via het 3D-stadsmodel. Basisinformatie zal samen met Future Insight (zie kader op pagina 30) de komende jaren inzetten op de ontwikkeling van het 3D-stads- model om deze visie mogelijk te maken. Dynamisch en beheerbaar, dat zijn op basis van de organisatiescan de belangrijke uitgangspunten voor Rotterdam 3D versie 2.0. Hiermee wordt geborgd dat de 3D-informatie altijd actueel is. Verder is gebleken dat er een brede behoefte is aan 3D-informatie. Te den ken valt aan gebouwen, topografie, maar vooral ook ondergrondinformatie. Verder moet de 3D-data semantisch rijk zijn en eenvoudig te ontsluiten richting de diverse gebruikers. Met andere woorden het 3D-model moet eenvoudig te benaderen zijn vanuit de soft warepakketten die op diverse plekken in de organisatie reeds gebruikt worden. Inhoudelijk is het hierbij noodzakelijk de informatie geop timaliseerd voor het specifieke gebruik aan te kunnen bieden. Zo kan de gebruiker er direct mee aan de slag en wordt zijn werkproces optimaal ondersteund. De aanpak Rotterdam 3D V2.0 is een innovatieve faciliterende ICT-voorziening van afdeling Basisinformatie van de gemeente Rotterdam voor de gehele organisatie. Het gaat echter verder dan puur ICT. Voor de implementatie wordt gebruik gemaakt van Future Insight's DPT-methode. Gezien de complexiteit, de diversiteit en de grote schaal waarop de verschillende 3D-activiteiten binnen de gemeente worden toegepast, is het cruciaal deze te ondersteu nen met een adequate, open, schaalbare, flexibele en dynamische 3D-infrastructuur. In de schematische weergave hiernaast is de werking van Rotterdams 3D V2.0 te zien. Het bestaande Rotterdamse 3D-model.

Geo-Info | 2015 | | pagina 30