Techniek Future Insight 30 Geo-Info I 2015-3 Als basis voor de huidige 3D-database is CityGML als informatiemodel gekozen. Deze open standaard is wereldwijd breed geaccepteerd, is in Duitsland verplicht voor 3D-stadsmodellen en is ook in Nederland gekozen als 3D standaard voor het opbouwen van stadsmodellen. Dit zorgt ervoor dat deze 3D-infrastructuur goed reproduceerbaar is voor het gebruik in andere steden. De verwachting is wel dat wanneer er meer thema's verder uitgewerkt worden er extra techniek in de centrale voorziening ingepast moet worden, zoals bijvoorbeeld een BIM-server voor de opslag en ontsluiting van BIM-gege- vens of een Linked Data voorziening voor de integratie van externe dynamische data. BAG Hoogtebestand Luchtfoto iD-model De opbouw van het eerste sD-gebouwenmodel. Ondergrond wordt op verzoek van de gebruikers ook toegevoegd. gewenst formaat. Hierbij kan men denken aan SketchUp voor stedenbouwers, AutoCAD formats voor architecten en Esri FileGeoDatabase voor geo-professionals. Zo wordt het heel eenvoudig en laagdrempelig om toegang te krijgen tot de open 3D-database en het te gebruiken in de soft ware van hun keuze. Na eventuele bewerkingen, is het mogelijk om de data weer te importeren in de 3D-omgeving, zodat iedereen altijd gebruik kan maken van de meest actuele informatie. De voorbereidingen voor de totale inrichting zijn inmiddels gestart. Hierbij is er ook aandacht voor actuele ontwikkelingen en projecten die nu spelen binnen de organisatie, zoals de 3D-Energy planner uit het europese MUSIC project. De thema's die hier spelen, zoals onder andere het energie potentieel op daken, wor den direct meegenomen in het 3D-model. Conclusie Het ondersteunen van de diverse organisatori sche vraagstukken met het centrale Rotterdams 3D V2.0 model levert een win-win situatie op. Door het gebruik van de open 3D-database en bijpassende infrastructuur krijgen de gebruikers direct de beschikking over de beste en meest optimale en actuele data, wordt de samenwerking gestimuleerd, ontstaat een open en schaalbare oplossing, wordt de kennis hierover direct goed geborgd, gedeeld en reproduceerbaar en wordt de data direct toegankelijk voor andere stake- holders.In plaats van gewoon een 3D-model te bestellen heeft de afdeling Basisinformatie van de gemeente Rotterdam dan ook besloten om het 3D-model in samenwerking met een groot gedeelte van de interne gemeentelijke organisatie direct vanuit de eigen werkprocessen op te gaan bouwen. Dit is een proces waarmee de verschil lende themagroepen in 2015 aan de slag gaan. Eind 2015 moeten deze werkzaamheden de eerste gemeente dekkende thema's in 3D opleveren die én actueel zijn en blijven én die aansluiten bij de behoefte van de verschillende gebruikers. Jane Hermans-van Ree, gemeente Rotterdam, Adviseur Basisinformatie Projectleider Rotterdam sD, jm.hermansvanree@rotterdam.nl Rick Klooster, Future Insight, Managing Partner, rick@futureinsight.nl Voor het nieuwe 3D-model heeft de gemeente Rotterdam de samenwerking gezocht met Future Insight. Dit jonge bedrijf opereert op het snijvlak van organisatie en techniek. Daarbij hebben zij altijd als doel om organisatievraag stukken op te lossen ondersteunt met behulp van de modernste technieken. Speciaal voor dit soort vraagstukken heeft Future Insight de DPT-Methode ontwikkeld. Future Insight's DPT methodiek begint bij het proces. Uitgangspunt hierbij is dat nieuwe toepassingen van ICT-tools vaak minder succesvol zijn dan hun potentieel. De voornaamste reden hiervan is dat er te weinig aandacht wordt besteed aan de integratie van deze tools in de processen waarbinnen ze moeten func tioneren. Bij de DPT-methode wordt het Proces als uitgangspunt genomen; waar liggen de behoeftes en kansen? Vervolgens worden de beste ondersteu nende ICT-Tools en de benodigde Data op de juiste manier ingericht. Deze drie onderdelen moeten vervolgens optimaal op elkaar worden afgestemd. De ervaring leert dat op deze wijze (integrale) werkprocessen veel beter kunnen worden ondersteund met de nieuwste technologie. De besparingen in de totale keten zijn hierbij doorgaans aanzienlijk door: het terugbrengen van verspilling; het vergroten van de effectiviteit; het creëren van overzicht; optimale ondersteuning met de beste tools en de juiste data. Future Insight past de DPT-methode op uiteenlopende projecten toe, projecten die vragen om een zorgvuldige aanpak omdat een succesvol resultaat de eis is.

Geo-Info | 2015 | | pagina 32