Jan Schoemakers Henk Holsbrink (1937-2015) (1930-2015) 31 In Memoriam 2015-3 I Geo-Info Adri den Boer Jan Schoenmakers werd geboren in Melick, het dorp waar hij zeer nauw mee verbonden was en bleef dat via kerk, gemeenteraad en verenigingsleven, zijn leven lang. Als gewone jongen uit het dorp ging hij na de Mulo (A) op 16-jarige leeftijd werken bij het Kadaster in Roermond, daar doorliep hij een droomcarrière. Begonnen als adspirant-schrijver, een van de laagste rangen in die tijd, klom hij op tot hoofd Landinrichting en Landmeetkundige Zaken tevens plaatsvervangend directeur, deze functie vervulde hij tot 1995 toen hij na een groots afscheid met VUT ging. Voor deze carrière heeft hij zelf hard gewerkt. Na de avondstudie Mulo B (om verder te komen bij het kadaster was Mulo A niet genoeg) volgde hij de interne kadasteropleiding CTO (Centrale Tekenopleiding) in Den Haag en werd in 1958 landmeetkundig tekenaar in Maastricht. Ver volgens werd hij in 1962 toegelaten tot de veld dienst om daarna de vakcursus voor Technisch Ambtenaar van het Kadaster te volgen. In 1964 werd hij Technisch Ambtenaar in Roermond. Hij werd in 1983 benoemd tot Projectingenieur, dit was heel bijzonder, want tot dan toe was deze functie alleen haalbaar voor academisch gevormde geodeten. Hij werkte vervolgens als landmeter-deskundige in een aantal ruilverka velingsprojecten. In 1989 kreeg hij een manage mentfunctie, eerst als hoofd Landmeetkundige Zaken en in 1992 als hoofd Landinrichting en Op 15 mei 2015 overleed thuis in Hurdega- ryp onverwachts aan een hersenbloeding Henk Holsbrink. Op 12 mei mailde hij me zelf nog over verdere publicatieplannen in het tijdschrift De Hollandse Cirkel. Als van oorsprong kadastrale 'Tukker' was Henk na 1953 jaren actief bij herverkavelen in Zeeland en nadien in Friesland. Meer bekend werd hij Landmeetkundige Zaken. Na zijn pensionering heeft Jan de studie Cultuurwetenschappen aan de Open Universiteit voltooid. Naast zijn drukbezette professionele werkzaam heden bij het Kadaster was Jan ook actief op diverse andere terreinen zoals schoolbestuur, fluit- en trommelkorps St. Andreas, gemeente raad en niet te vergeten het NGL. Vanuit de VTAK (Vereniging Technische Ambte naren Kadaster), waar hij actief lid van was, werd hij in 1979 voorgedragen als lid van het bestuur van de Stichting NGL (Nederlands Genootschap voor Landmeetkunde) later de Stichting Geo- desia, later opgegaan in de vereniging GIN. Met zijn bestuurlijke ervaring was Jan zeer belangrijk voor het NGL en het is dan ook niet verwonder lijk dat hij vanaf 1986 tot 1991 voorzitter was van het NGL. In het interview van Henri Aalders en Herman Quee met Jan Schoemakers van 1 maart 2012 voor de Stichting en het tijdschrift De Hollandse Cirkel, noemt Jan drie meest aansprekende initiatieven gedurende zijn voorzitterschap van het NGL: 1. De oprichting van de brancheorganisatie VNBG (later gefuseerd tot Geobusiness). Op initiatief van Jan zijn de verschillende in de branche aanwezige bedrijven met elkaar aan tafel gaan zitten om te kijken op welke punten er meer samen kon worden gewerkt. Alle voorbereidende vergaderin gen en de oprichtingsvergadering werden door Jan Schoemakers voorgezeten. 2. Aandacht aan de problemen bij de geode tische opleidingen. 3. Instelling van een commissie van vooraan staande geodeten die het bestuur van het NGL gevraagd en ongevraagd van advies konden dienen. Geen wonder dat hij voor al zijn activiteiten een Koninklijke onderscheiding kreeg. Op 20 maart is Jan Schoemakers overleden aan de gevolgen van een slepende ziekte. Op 26 maart 2015 is hij begraven in zijn dorp Melick. Na een herdenkingsdienst in de dorpskerk is hij naar de begraafplaats gebracht achter de muzikanten van 'zijn' fluit en trommelkorps, gevolgd door zijn familie en vrienden waaronder veel oud-NGL'ers. Wim Eimers echter na zijn pensioen als auteur in de vakbla den. (Hoewel Geodesia in 1960 al vermeldde dat hij een 'opgave met landmeetkundige inslag' 'Best' goed oploste!) In de DHC-tijdschriftenda- tabank heeft J.H. Holsbrink in totaal honderden treffers in Geodesia, Geo-Info en De Hollandse Cirkel. Ook daarbuiten schuwde Henk landmeet kundige publicaties niet. Zo schreef hij bijvoor beeld ook in ItBeaken, tydskrift van de Fryske Akademy in 2006 een forse bijdrage over 'Een vroege schetskaart van de wegen van Het Bildt'. Henk heeft daarmee anderen, maar duidelijk ook zichzelf veel plezier gedaan en bij die beide partijen de blik verruimd. We gedenken hem dankbaar en wensen zijn familie en kennissen de sterkte toe om dit verlies te kunnen dragen.

Geo-Info | 2015 | | pagina 33