Inzet van basisinformatie bij de optimalisatie van afvalinzameling Een van de pijlers is het zo optimaal mogelijk plaatsen van (ondergrondse) afvalcontainers De gemeente Amsterdam heeft ongeveer 800.000 inwoners met een gevarieerde samenstelling. Deze inwoners produceren significante hoeveelheden afval in een dichtbevolkte omgeving. Om de openbare ruimte leefbaar te houden en afval gescheiden in te zamelen, wordt aandacht besteed aan het optimaliseren van afvalinzameling. Een van de pijlers van een optimale afvalinzameling is het zo optimaal mogelijk plaatsen van (ondergrondse) afvalcontainers. Dit artikel geeft een korte beschrijving van het bedrijfsproces rond het ontwerpen, de plaatsing van afvalcontainers en gaat verder in op het toepassen van (ruimtelijke) basisinformatie in dit proces. Toetsing ontwerp 4> Geo-Info I 2015-3 32 Door Nico de Graaff Bedrijfsproces: ontwerp plaatsing ondergrondse afvalcontainers Het resultaat van het proces is een netwerk van ondergrondse afvalcontainers die bijdragen aan gescheiden afvalinzameling en een leefbare openbare ruimte. Om dit doel te bereiken wordt er een ontwerp gemaakt van de plaatsing van deze containers. Dit proces bestaat uit een viertal stappen en is in figuur 1 vereenvoudigd weergegeven. De eerste stap bestaat uit het uitvoeren van een probleemanalyse op basis van signaleringen uit de buurt en gemeten hoeveelheid ingezameld afval en het opstellen van eisen aan het te realiseren ontwerp. Er zijn eisen met betrekking tot de kwali teit (leefbaarheid) van de openbare ruimte. Andere eisen hebben betrekking op de mate waarin afval wordt gescheiden (papier, glas, kunststof, textiel), bepaald vanuit gemeentelijk beleid. Logistieke eisen worden bepaald door frequentie van het legen en bereikbaarheid. Deze eisen vormen input voor de realisatie van de ontwerptekening. Belangrijke ontwerpkeuzes zijn de spreiding van de inzamellocaties, het aantal containers, en de capaciteit van de containers. In het eerste ontwerp wordt uitgegaan van een gegeneraliseerd en geschat afvalaanbod per buurt. Dit ontwerp 'doorgerekend' (hierover later meer) en getoetst door beleidsmedewer kers, logistiek medewerkers en medewerkers van de uitvoeringsorganisatie. Op basis van deze toetsing kan het ontwerp worden bijge steld of vastgesteld. In deze stap spelen basisgegevens en ruimte lijke analyses een belangrijke rol. Input voor de toetsing is een 'doorgerekend' ontwerp. De visualisatie van het ontwerp is op maat voor dit proces ontworpen om de kwaliteit openbare ruimte inzamel-locaties containers afvalscheiding 1 opstellen eisen l.hu ontwerp plaatsing ovor-Zondercapaciteit per locatie logistieke eisen probleemanalyse Eintai capaciteit containers a 1 3 1 4 realisatie ID t n vaststellen ontwerptekening I ontwerp afv afvalaanbod afstand van woning naar inzamel-iocatie -frftrztan ontwerp- Figuur 1 - Proces in vier stappen om tot de optimale plaatsing van afvalcontainers te komen.

Geo-Info | 2015 | | pagina 34