Van bonte lappendeken naar uniform dekbed Een archeologische kaart van een gemeente sluit vaak niet goed aan op die van de buurgemeente. Wie ze aan elkaar plakt, ziet een bonte lappendeken. Een richtlijn zal ertoe bijdragen dat toekomstige kaarten meer met elkaar overeenstemmen. 2015-3 I Geo-Info 35 Alle archeologische kaarten van de Neder landse gemeenten; die heeft adviesbureau RAAP in de afgelopen tijd verzameld. Dit deed het bureau in opdracht van de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed. Hierdoor beschikt de dienst nu over 1600 van deze digitale kaarten en over de bijbehorende documentatie. Momenteel worden ze aan elkaar gepast tot een landsdekkend geheel. Deze grote landkaart publiceert de Rijksdienst in februari op www.archeologieinnederland.nl. De gemeentelijke kaarten vormen op dit moment een bonte lappendeken van kleurvlakken en lijnen. Ze sluiten vaak niet goed op elkaar aan. Daarnaast komen er op sommige kaarten elementen voor die op aansluitende kaarten ontbreken. Dat is niet handig voor wie over gemeentegrenzen heen wil kijken. De oorzaak van de variatie is dat de kaartenmakers diverse informatiebronnen hebben gebruikt en uiteenlopende metho den en schaalniveaus hebben gehanteerd. Vooral in provincies waar de kaarten door veel verschillende makers zijn geproduceerd, is de afwisseling groot. Deze variatie is eerder onderwerp van debat geweest in de Tweede Kamer. De publicatie van de landsdekkende kaart is voor de Rijksdienst een eerste stap om de gemeentelijke kaarten beter op elkaar aan te laten sluiten. Ca. 400 gemeenten Nederland telt momenteel iets minder dan vierhonderd gemeenten (nl. 393 stuks). Zij zijn het eerste aanspreekpunt voor mensen die te maken krijgen met de archeologie. In lijn met de Wet op de archeologische monumen tenzorg hebben de gemeenten de afgelopen jaren geformuleerd hoe zij omgaan met archeologische resten binnen hun grenzen. Veel gemeenten hebben daarbij een nieuwe Aan elkaar geplakte archeologische kaarten van de gemeenten rond Gouda vormen nu nog een lappendeken. kaart laten maken waarop staat waar zich belangwekkende sporen in de grond bevin den en waar archeologen die verwachten. Soms zijn die gegevens gecombineerd met historische gebouwen, historisch groen en historisch-geografische elementen als oude dijken, wegen en sloten. Enkele gemeen ten bedienen zich van al bestaande, maar verouderde, provinciale Archeologische Monumentenkaarten of van de landelijke Indicatieve Kaart Archeologische Waarden. Die laatste heeft de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed eerder gemaakt. Een landsdekkende 'lappendeken' publice ren is natuurlijk niet genoeg. De Rijkdienst analyseert daarom de methoden en infor matiebronnen die de kaartenmakers bij de vervaardiging hebben gehanteerd. Ook deze analyse zal op www.archeologieinnederland.nl in te zien zijn. Aan de hand van de resultaten gaat de Rijksdienst met de gemeenten en de kaartenmakers in overleg over de vraag of er behoefte is aan een richtlijn voor het maken van archeologische en andere cultuurhistori sche kaarten. Deze richtlijn zal ertoe bijdragen dat de gemeentelijke archeologische kaarten minder een bonte lappendeken vormen en, om in deze beeldspraak te blijven, meer een uniform dekbed worden. Jan van Doesburg is onderzoeker middeleeuwen en vroegmo derne tijd en projectleider Waardenkaart in Veelvoud bij de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed. Hij is te bereiken via j.van.doesburg@cultureelerfgoed.nl Compilatie van beleidskaarten Midden-Holland en Gouda Zuidplas: 2010 Gouda: 2011 Bergambacht 2011 Vlist 2011 Schoonhoven 2011 Bodegraven-Reeuwijk 2011 Waddinxveen 2011 Nederlek 2012 Ouderkerk 2012 Boskoop: CHS-kaart

Geo-Info | 2015 | | pagina 37