Missing Maps Mapping Party, Geofort 14 februari 2015 Verslag Op een zonovergoten Valentijnszaterdag kwamen circa 50 vrijwilligers bij elkaar in het Geofort voor de eerste Nederlandse Missing Maps Mapping Party. Samen hebben zij twee delen in de wereld voorzien van kaartmateriaal: de Centraal Afrikaanse Republiek en Haïti. Wat zit hier achter? vergeten we wel eens dat dit niet voor heel de wereld geldt. 38 I Geo-Info I 2015-3 Het antwoord op deze vraag werd gegeven door Kieran O'Sullivan en Paul Knight van British Red Cross (BRC) en Willy Bakker van OpenStreet- Map (OSM). De middag begon daarom met wat achtergrondinformatie over OpenStreetMap, het Missing Maps project en de projecten waar wij die middag aan hebben bijgedragen. Hierna kon het intekenen beginnen. Lang niet iedereen die naar de mapathon kwam, had een achtergrond als kaartenmaker, of kennis van OpenStreetMap. De aanwezigen werden daarom in twee groepen opgedeeld, zodat iedereen op het juiste niveau kon begin nen. De ervaren OSM-editors konden direct aan de slag en de starters kregen eerst een korte uitleg van Kieran. Achtergrond In Europa en zeker in Nederland zijn wij gewend dat alle straten, voorzieningen, wan del- en fietsroutes tot op detail zo op te vragen zijn. Onze omgeving is nauwkeurig in kaart gebracht door professionals en vrijwilligers, en in een handomdraai op de computer, tablet of smartphone te toveren. Met deze verwennerij Juist de gebieden die kwetsbaar zijn, door bijvoorbeeld oorlog of natuurrampen, blijken niet of nauwelijks in kaart te zijn gebracht, of kaartmateriaal is niet up-to-date. Hierdoor kan niet altijd snel genoeg hulp worden verleend, laat staan dat van tevoren risico's kunnen worden geanalyseerd. Internationale hulporganisaties en OSM De hulporganisaties, zoals het Rode Kruis of Artsen zonder Grenzen, hebben kaartmateriaal nodig voor oriëntatie en analyses. Ze beschikken over een beperkt budget, dus dan moet er goed afge wogen worden waar dit aan besteed wordt. De werkwijze en doelstellingen van OpenStreetMap sluiten goed aan bij deze organisaties: non-profit en door iedereen te gebruiken en bij te werken. Vanaf het begin van OpenStreetMap was al duidelijk dat open kaartmateriaal een enorme toegevoegde waarde kan hebben bij humani taire hulp en economische ontwikkeling. Bij de aardbeving in Haïti in 2010 is deze meerwaarde duidelijk gebleken, waarna het Humanitarian OpenStreetMap Team (HOT) is opgestart. HOT brengt sindsdien tijdens missies de gebieden in kaart. Dit was voor de hulporgani saties en OSM al een goede stap in de richting, maar nog niet voldoende. Want nog altijd zijn de wegen en ziekenhuizen dan pas gedurende de hulpoperatie goed genoeg bekend. Het zou mooi zijn als al vanaf dag 1 bekend is waar een ziekenboeg geplaatst moet worden en welke vervoersmiddelen geschikt zijn voor de wegen. En nog mooier: als er digitaal kaartmateriaal is kunnen er analyses worden gemaakt zodat dor pen bijvoorbeeld geëvacueerd kunnen worden waardoor een ziekte niet meer verspreid wordt, of een epidemie wordt gestopt. Missing Maps-project Vandaar dat in 2014 Missing Maps is opgestart door American Red Cross, British Red Cross, Humanitarian OpenStreetMap Team en Medi- cins sans Frontieres/Doctors without Borders. Waar HOT vooral in actie komt bij een crisissituatie zoals een aardbeving of vul- Kieran O'Sullivan geeft uitleg. Hard aan het werk.

Geo-Info | 2015 | | pagina 40