Je moet ingelogd zijn, maak een OSM- accountaan Links 40 I Geo-Info I 2015-3 Figuur 3 - Intekenen van bossen en water in de Centraal Afrikaanse Republiek. vakken op de kaart duidelijk gekleurd om aan te geven of ze al deels gedaan zijn, volledig ingevuld zijn en of ze gecertificeerd zijn door de organisatie. Kies je een gebied met heel veel informatie, dan kan je het gebied op laten knippen in vier deelgebieden, om het werk beter te kunnen verdelen en om te voor komen dat sommige delen anders nooit af komen. Zodra je een deelgebied opent, is deze voor anderen op slot. Het is dan ook belangrijk om hem weer vrij te geven als je stopt, zodat anderen eventueel verder kunnen. Slaapziekte in de Centraal Afrikaanse Republiek Artsen zonder Grenzen (AZG) is in zes landen bezig Human African Trypanosomiasis (HAT, beter bekend als slaapziekte) uit te roeien. Dit lukt aardig, maar er zijn nog enkele ver borgen locaties waar het zich blijft manifes teren. AZG zoekt overal in de regio naar deze broedplaatsen. De slaapziekte wordt verspreid door de beruchte tse-tse vlieg. Deze vlieg heeft water en warmte nodig om zich te kun nen ontwikkelen. Elke poel, rivier of nat bos is een mogelijke broedplaats. Deze gebieden en ook de bewoonde plekken (huizen) moeten worden ingetekend. Door te kijken of er bij bebouwing veel water of nat bos aanwezig is kan men zien waar de meest waarschijnlijke besmettingshaarden zich bevinden. De Centraal Afrikaanse Republiek is een dun bevolkt gebied, dus bij het intekenen is weinig houvast, zoals in figuur 3 te zien is. Het is een lastig gebied om in te tekenen, maar met wat oefening lukt het wel om de juiste bossen in te tekenen. Haïti Bij de aardbeving in 2010 is veel verwoest. Men is nog steeds bezig om alles weer op te bouwen. Om goed in kaart te krijgen waar nog steeds de grootste risico's op overstro mingen zijn en of er voldoende toegang is tot basisvoorzieningen in de buurt, zoals gezondheidszorg, is een actuele stand van zaken van groot belang. Ook kan het Rode Kruis hiermee zien wat de beste wegen zijn om in geval van overstromingen te evacue ren. Het gebied waarmee men aan de gang ging was een noordelijk deel van Port-au-Prince, met heel veel huizen, al dan niet in opbouw. In tegenstelling tot de Centraal Afrikaanse Republiek, waar bijna alleen bos, een enkele rivier of weg en maar een paar huizen te vinden zijn, is op de foto's van dit deel van Haïti juist heel veel te zien. Je ziet hier ook dat veel kaarten, soms zelfs meerdere keren, zijn opgedeeld in kleinere deelkaarten. Een groot deel is dan ook afkomstig van foto's die door middel van een drone genomen zijn. Elk jaar wordt Haïti opnieuw ingevlogen met drones en bijgewerkt in OSM. Hiermee kunnen knelpunten en voortgang van de wederopbouw goed gemonitord worden. Drones zijn in situaties als deze erg handig, omdat de organisatie zelf heel snel over actuele gegevens kan beschikken. Zo vertelde Kieran dat hij zelf in een vluchtelingenkamp voor Syriërs met een drone had gevlogen om snel het kamp in kaart te kunnen brengen en te zien waar waterpunten en medische posten het best geplaatst konden worden. Een lastige taak in een noodsituatie; het ziet er voor de buitenstaander minder hulpverlenend uit dan een dokter Bijdragen? Iedereen heeft wel eens 5 minuten over, of op een regenachtige middag niets te doen. Een mooie gelegenheid om een stukje van de wereld te digitaliseren! Er is niet veel voor nodig: De projecten staan op de internetpagina: tasks.hotosm.org Kies een project en starten maar! Een mapathon is nog veel leuker om aan mee te doen. Op 4 juni werd door Jong Geo een tweede mapathon op het Geofort gehouden. Houd voor de definitieve data de LinkedIn groep GIN in de gaten. Of ga naar Missing- maps.org, hier staan de komende mapathons (internationaal) genoemd. Missingmaps.org wiki.openstreetmap.org/wiki/Missing_Maps_Project wiki.openstreetmap.org/wiki/Humanitarian_OpenStreet- Map_Team hotosm.org Zemio, Centraal Afrikaanse Republiek: tasks.hotosm.org/ project/816 Canaan, Haïti: tasks.hotosm.org/project/870 Jonna Bosch, redacteur Figuur 4 - Haarscherpe foto's in Haïti.

Geo-Info | 2015 | | pagina 42