De oude standplaats van Erasmus uitgezet en gemarkeerd Verslag Vlak bij een druk bezocht nieuw 'icoon' van Rotterdam, de Markthal, heeft tot 1940 op de vroegere Groote Markt vrijwel voortdurend het standbeeld van een ander icoon van die stad, Erasmus, gestaan. Eerst in hout en steen, en vanaf 1622 in brons. Er is niets meer van te zien, maar door met oude en nieuwe kaarten te manipuleren, is de plaats toch redelijk nauwkeurig te bepalen. Dat gebeurde op een stormachtige dag, 31 maart 2015. René van der Schans La ii^ens kwartier 2015-3 I Geo-Info 41 De dinsdagmarkt was afgeblazen, en de uitgenodigde media durfden kennelijk ook niet naar dit tochtgat te komen. Maar met de inzet van dappere leerlingen van het Erasmiaans Gymnasium, stormvaste instrumenten en stu denten van de Hogeschool Utrecht, en de zeer deskundige voorbereiding en onverstoorbare begeleiding vanuit de afdeling Geografische Basisinformatie van Stadsbeheer konden de benodigde berekeningen en metingen toch worden uitgevoerd. Het historische punt werd gemarkeerd met een oranje piket en daar recht boven kwam een (vergankelijke!) sok- kelvormige constructie van MDF met toelich tende afbeeldingen. Tegen het einde van de metingen stelden ongeveer tweehonderd van Erasmusbaretten voorziene eerstejaars van het Gymnasium zich op langs de 'Erasmuslijn' die de huidige standplaats, via het geboortehuis en de Laurenskerk, met de oude verbindt. En hopelijk komt er ook een permanente markering van punt en lijn! Zie www.erasmushuisrotterdam.nl voor een kort verslag 'Waar stond Erasmus precies?, met aan het eind (een beetje verstopt) een link naar een uitgebreide fotoreportage. 2015 OVdf OUd 1032

Geo-Info | 2015 | | pagina 43