Het contractmanagement van Geo-ICT-projecten bij de over Het contractmanagement bij geodetische en Geo-ICT-projecten binnen de overheid schiet tekort en moet beter [1]. De vraag is wat ons betreft wat het probleem is en wat de stappen op weg naar een oplossing zijn. Dit artikel schetst de problemen in hoofdlijnen en verkent de eerste stappen op weg naar oplossingen. In een volgend artikel wordt dieper op de problematiek en de oplossing ingegaan. 44 Geo-Info I 2015-3 Door Jos Anneveld en Ronald Vroom Contracten en contractmanagement Voor we aan het probleem rondom contract management toe komen, is het belangrijk vast te stellen wat we met 'contracten' en 'contract management' bedoelen. Wat ons betreft is een contract de schriftelijke vastlegging van de overeenkomst. In juridische zin zijn contract en overeenkomst weliswaar synoniemen, maar in het kader van dit artikel spreken we af dat we met het contract de schriftelijke vastlegging van de overeenkomst bedoelen. Onder contractmanagement verstaan we in het kader van dit artikel het proces waarbij, op basis van verkregen input, getekende contrac ten en wijzigingen hierop eenduidig worden vastgelegd, beheerd en bewaakt om volledige benutting van contracten te faciliteren en managementrapportages te genereren. Wil contractmanagement succesvol zijn, dan moet het dus de benutting van contracten mogelijk maken en bruikbare management rapportages opleveren. Of het nu ook in de praktijk gebeurt, is een tweede. Soms wordt betoogd dat contractmanage ment (sterk) kostenverhogend werkt voor de leverancier. Dit zou vooral een probleem zijn, als de leverancier tot het MKB behoort, wat voor veel geodetische en Geo-ICT bedrijven het geval is. Niet is echter minder waar. Als er een goed contract wordt gemaakt, zowel wat betreft de juridische als de economische com ponenten (zie verder), dan worden de kosten van het opstellen van het contract dubbel en dwars terugverdiend bij het contract management door zowel de leverancier als de opdrachtgever. Immers, door tijdig bij te sturen als niet wordt geleverd zoals overeen gekomen worden herstelkosten vermeden. Ook kan goed contractmanagement partijen voordeel bieden door opgedane ervaring te vertalen naar wederzijdse voordelen ten aanzien van effectiviteit (resultaat) en efficiën tie (proces). Door daarnaast zoveel mogelijk te standaardiseren op contractvormen en -modellen binnen de overheid kunnen de contractkosten zowel voor de opdrachtge ver als de leverancier nog verder worden verlaagd. Problemen rondom contractmanage ment hebben meerdere componenten; eerste stappen naar een oplossing Bij de problemen rondom contractmanage ment is sprake van meerdere componenten. Voor succesvol contractmanagement zijn drie te onderscheiden groepen componenten van belang, te weten de juridische, de economische en de gedragscomponenten. Hierbij geldt dat de juridische en economische componenten in orde moeten zijn, willen de gedragscompo nenten hun rol kunnen spelen. Anders gezegd: de juridische en economische componenten zijn structureel en randvoorwaardelijk voor de gedragscomponenten. Hierna volgen een aantal inleidende opmerkingen over deze componenten, in het vervolgartikel wordt op deze componenten dieper ingegaan. Juridische componenten De juridische component betreft de inhoud (de afspraken die gemaakt zijn) en de vorm (hoe deze zijn vastgelegd) van contracten. Contracten zijn vaak niet goed opgesteld, waardoor belangrijke afspraken ontbreken of slecht (onduidelijk, dubbelzinnig) zijn vastgelegd [2]. En uit slechte contracten volgt nu eenmaal slecht contractmanage ment; er wordt immers een slecht contract gemanaged! Inhoudelijk omschrijft een goed contract minimaal: de wilsovereenstemming van de betrokken partijen (wat hebben partijen bedoeld?); het object van de overeenkomst (waarover zijn afspraken gemaakt?); de wijze waarop gerapporteerd wordt over de prestaties (zeker bij ICT-contracten!); de procedure om wijzigingen aan te brengen (laatstgenoemde procedure is erg belangrijk, omdat het een illusie is te veronderstellen dat een ICT-project in de loop der tijd niet verandert); de wijze waarop met geschillen wordt omgegaan. Een goede juridische component is essen tieel! Immers, willen partijen elkaar kunnen aanspreken als ze het niet met elkaar eens zijn over wat is afgesproken, dan moet wel dui delijk zijn wat er is afgesproken. Wanneer de

Geo-Info | 2015 | | pagina 46